Они су добили највише дозвола за рад у Њемачкој
"Од укупног броја, Републици Српској распоређује се 506 дозвола, и то 222 за грађевинарство, 126 за изолатерство, те 148 за остале дјелатности, саопштено је из Спољнотрговинске коморе БиХ.
Босна и Херцеговина 07.08.2024 | 07:40Спољнотрговинска комора БиХ, у сарадњи са привредним коморама Републике Српске и Федерације БиХ (ФБиХ), расписала је конкурс за додјелу 1.910 деташмана домаћим предузећима за извођење радова у Њемачкој у деташманској 2024/2025. години, а највише дозвола добиће фирме које се баве грађевинарством.
"Од укупног броја, Републици Српској распоређује се 506 дозвола, и то 222 за грађевинарство, 126 за изолатерство, те 148 за остале дјелатности, саопштено је из Спољнотрговинске коморе БиХ.
Додају да је ФБиХ припало 1.013 дозвола, од чега је за грађевинарство 446, изолатерство 270, а за остале дјелатности 297, док се од 391 дозволе посебног контингента 172 односи на грађевинарство, 104 на изолатерство, а 115 на остале дјелатности.
"Квота од 391 дозволе посебног контингента расподјељује се у омјеру двије трећине за предузећа из ФБиХ и једна трећина за фирме из Републике Српске са већинским власништвом капитала правних и физичких лица из Словеније, а у недостатку таквих предузећа и остала предузећа из БиХ", казали су из Спољнотрговинске коморе БиХ.
Мирсад Јашарспахић, предсједник Привредне коморе ФБиХ, за "Независне новине" каже да је ово одличан пројекат који већ годинама спроводе привредне коморе у БиХ.
"То значи да не одлазе људи, већ долазе уговори којима наше компаније из БиХ изводе радове под посебним условима у Њемачкој. Да би фирма могла да се ангажује, мора имати бизнис регистрован у БиХ, као и да се бави одређеном дјелатношћу која се тражи, те да има капацитете и спремне и припремљене уговоре за извођење радова", казао је Јашарспахић.
Додаје да у овом случају компаније из Њемачке запошљавају грађане БиХ, а пријављени су по овдашњим законима, тако да порези и доприноси остају у нашој земљи, док на добрим уговорима наше фирме могу да дају и добре плате својим запосленима.
"Вишеструки је значај овог пројекта и позивамо све компаније које су у могућности да ову прилику искористе. Значи, то су наше компаније које поред својих послова добијају уговоре и у Њемачкој, а њихов приход је сума оних активности које имају и у Њемачкој и овдје", појаснио је Јашарспахић.
Истиче да овај пројекат држи принцип континуитета, тако да компаније које традиционално имају добру искориштеност опет имају могућност да добију контингент, а сваки пут се укључује и одређени проценат нових фирми.
Како је рекао, оно што би додатно било добро за бх. привреду је и то када би се овакав пројекат, као што је уговор са Њемачком, користио као модалитет и за друге земље из Европске уније.
Да је ово добра прича за пословну заједницу БиХ сматра и Саво Ерић, предсједник Удружења послодаваца грађевинарства и индустрије грађевинског материјала Републике Српске.
"Домаћа предузећа иду радити, зарађују и враћају се на наше просторе. Али проблем је ако радници иду радити индивидуално, јер они временом остају тамо, а послије воде и породице", казао је Ерић.
Како је рекао, инвеститори из Њемачке су схватили да је боље да ангажују фирме које се баве одређеним пословима него да се баве радницима понаособ.
Миле Петровић, секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала у Привредној комори Републике Српске, истиче у разговору за "Независне новине" да је ово јако значајно за привреду Српске јер, како каже, ово је добар начин да домаће фирме понуде своје услуге у иностранству.
"Иако је у Њемачкој тренутно дошло до пада броја приватних инвестиција, сматрамо да је ово добар начин и добар пут за привредна друштва у Српској", казао је Петровић.
Како је рекао, фирме које обављају послове преко деташмана могу много да науче, односно сама технологија је много напреднија него на нашим просторима.
Деташман је посебан вид пословне сарадње између предузећа са територије једне државе које, на основу склопљеног уговора, са предузећем из друге државе изводи радове у тој држави.
Наши грађевинци већ годинама добијају деташмане за послове у Њемачкој, а они се додјељују предузећима која су у претходној години имала најбоље пословне резултате у Српској и Њемачкој.
Коментари / 3
Оставите коментарЕххх
07.08.2024 07:53А засто је проблем Ерићу ако оду радници и одв3ду своје породице? За кога јw то проблем? За раднике и њихове породице- није! А ста казес Петровицу пад пословних активности у Њемацкој? Хахахха, па има народ Интернет! Не мозес да продјес од градјевина, гради се на све стране финансира град, дежава и приватници! А ста каје овај федерални ,,еxперт" доприноси ае уолаћују код нас!??Хахах, па да људима од пензије оатаје кликер? Не вјерујте, натоде овим хохштаплерима ништа!Само директно у Њемачку фирму!
ОДГОВОРИТЕРе
07.08.2024 10:54Откуд то да трцимо радити у мрском западу. Лазете народ гонинама а стварност и реалност људи не виде од љигавих нациналиста
Идеално
07.08.2024 10:17Е због оваких мозгова као сто је овај Ериц је код нас све наопако... Колико је само он паметан па изјављује како је добро да иду предузеца радити и зарадити јер то су они...али је проблем кад иду радници индивидуално радити и зарадити а онда одведу и породице... Па бјезе од таквог размисљања и од таквих снобова! Да ви мало подијелите те зараде са радницима ко да би неко исао вани...
ОДГОВОРИТЕ