Приходи од ПДВ-а расту, за грађане никаква корист
Осамнаест је година од како је уведен порез на додатну вриједност, међутим грађани од овог пореза не виде никакву корист. Што су цијене веће, већи су и порези, новац се гомила у републички буџет и распшри у републички апарат. Исти порез плаћају и они који једва данас могу да купе хљеб, и они који купују скупоцјени аутомобил и јахту.
Босна и Херцеговина 03.08.2024 | 16:28ПДВ планиран је као порез који ће се кроз пројекте враћати грађанима, међутим пројекти, школе и болнице још чекају да од идеје пређу у изградњу. За осамнаестгодина правило је остало нетакнуто. 17 одсто ПДВ-а грађани плаћају и за храну за бебе, хљеб и млијеко, али и за луксузна возила, накит, виле, јахте,... Тек прошле године овај порез укинут је на храну за јавну кухињу. Диференцирана стопа ПДВ-а разматра се 10 година, али нема помака у реализацији.
„Живот се толико променио за тих 18 година. И дете кад се роди, постане пунолетно, осим у случају УИО, која ништа неће да промени, ни да усвоји диференцирану стопу ПДВ-а која, која би морала да се направи јер смо постали јако подељено друштво, подељено на сиромашне и екстремно богате. И није у реду да екстремно богати луксуз плаћају по истој стопи, по којој сиромашни купују хлеб и лекове. Хоћу да кажем да би се морало сагледати још једанпута, ово је добар разлог, начин функционисања УИО, све афере које су тамо биле и наравно оне иницијативе које су усвојене у Парламенту БиХ, гдје је затражено да се направе три диференциране стопе, једна за основне животне намирнице, храну и лекове, друга за нормалну употребу и наравно за луксуз. Јер данас купити мерцедеса од 500 хиљада марака је стварно поклон да платите само 17 посто“, сматра економиста Зоран Павловић.
За првих шест мјесеци ове године, приходи од индиректних пореза износе пет миљарди и 422 милиона марака, што је за 8,42 одсто више у односу на исти период прошле године. Иако се за пола године у буџет слила огромна сума новца, грађани од тога немају корист. Иницијатива за поврат пореза за куповину прве некретнине још увијек чека да је неко узме из фиоке. А из претходних искустава видљиво је да није било одобрења за многе иницијативе укидања овог пореза.
„Управа за индиректно опорезивање припремила је Преднацрт закона о измјенама и допунама закона о ПДВ-у у смислу могућности поврата ПДВ-а плаћеног на куповину прве стамбене јединице. Овај документ ће бити уплаћен Управном одбору Управе за индиректно опорезивање на даље разматрање. Дакле, није предвиђено директно ослобађање од плаћања ПДВ-а, већ је предвиђено да се ПДВ плати, па да се изврши поврат ПДВ-а оним лицима која остваре право на то“, кажу из Упавеза индиректно опорезивање.
Да живимо у земљи нелогичности доказ је то да, на примјер, играма на срећу држава директним порезима узима свега 10 одсто, док се најосновније потребе за живот индиректним порезима опорезују 17 одсто. Иста стопа ПДВ-а плаћа се и за алкохол или цигарете. Овај порез сигуран је извор пуњења буџета, кажу у опозицији.
„Видимо да је Закон о ПДВ-у, један од закона који се не мијења, а питање је зашто. Зато што је ПДВ основни и сигуран, један од најсигурнијих прихода буџета свих нивоа власти у БиХ и као такав ПДВ служи власти за сву буџетску потрошњу, служи за повећање плата, за повећање свих расхода и као такав, видимо да они немају намјеру уопште да мијењају закон нити стопу. Ми из опозиције имамо низ захтјева и иницијатива које се тичу поврата ПДВ-а на куповину прве стамбене јединице, на храни или на опрему за бебе, све смо ми то иницирали, слали у Савјет министара, односно у Управни одбор УИО, али од тога нема баш ниакаквог позитивног одговора. Они то разматрају и на крају одбију“, каже посланик у Представничком дому парламентарне скупштине БиХ Мира Пекић.
Ефекат враћања ПДВ-а у Републици Српској је свега 26 одсто, док 74 одсто остаје за потребе јавне потрошње. И тако грађани хране државни апарат, док им се опорезује хљеб, а царства јавних предузећа чекају у реду да прогутају добит од пореза.
(БН)
Коментари / 9
Оставите коментарТихомир
03.08.2024 16:50Убиру порезе,акцизе...и много других пореза. Задужују се записима,кредитима ,траже помоћ других држава.А од народа направили сиротињу. Срамота ме гдје живим. 😢😢😢
ОДГОВОРИТЕРе Тихомир
03.08.2024 18:05А кукву би то " грађани" требали имати корист , а ! ?
Нису они криви
03.08.2024 17:43Ми смо пилицари који земљом ходају,погнути, јадни жељни погледа владара. Ми смо та сиротиња у мозак која продаје своју част и морал за ситне паре. Па се чудимо кад нам раде ствари као прави непријатељи.
ОДГОВОРИТЕпрофесор
03.08.2024 17:47Само нека краду и отимају,јер Народ,који гласа за њих ништа боље не заслужује
ОДГОВОРИТЕОдштета
03.08.2024 18:34Удари ти возило, ти чекаш одштету, па тражиш мајстора, па чекаш поправак, па прође пола године док све средиш. А требало би овако: да кривац и његова осигуравајућа кућа преузму возило и све одраде, тебе само зовну кад се заврши или кад ти купе неко у вриједности твог (ако није у возном стању)...и плус плате ти превоз за сваки дан док чекаш или рента цар...
ОДГОВОРИТЕЕх
04.08.2024 01:56Морају приходи од пдв да расту, кад у маркетима сваки дан дизу цијене, приватна дрзава
www
04.08.2024 07:24треба данијели дјукин да прогласи све слепо и цораво пред изборе треба купит гласове за новојављеног месију и пред суд довест оне са котораце и мотораце дасе пред судом кораце
ОДГОВОРИТЕqqq
04.08.2024 07:27тоје прикупљени харац од раје харац харац рајо треба хлеба хлеба господару невидесмо давно хлеба
ОДГОВОРИТЕјаа______аа
04.08.2024 10:05Нису они приходе од пдв-а измислили да народ има користи од њих него искључиво власт и да попуњава своје рупе гдје им зафали,ко јебе народ ионако им треба само за изборе и за рат,да су мислили радит у корист народа изгласали би пдв 5% а не 17,багра,само лажу а народ наиван тапше ко неслан.
ОДГОВОРИТЕ