Власник ЕЛИНЦ-а са којим је РС склопила тајни уговор на ОФАЦ-овој листи

Власник ЕЛИНЦ-а са којим је Република Српска склопила тајни уговор на ОФАЦ-овој листи– Нови највећи ИТ партнер Републике Српске, кинеска компанија ЕЛИНЦ, са којом је у тајности у јуну склопљен уговор за набавку софтвера од 57 милиона марака, у власништву је Цхина Елецтрониц Цорпоратион која се већ три године налази на америчкој “црној листи”, открива портал ЦАПИТАЛ.

Република Српска 26.07.2024 | 17:09
Власник ЕЛИНЦ-а са којим је РС склопила тајни уговор на ОФАЦ-овој листи

Због овог и Република Српска, чији су лидери и компаније повезане са њима, укључујући предсједника Милорада Додика и његову дјецу, након уврштавања на ову листу остали без рачуна у банкама, могла би имати озбиљних проблема и угрозити рад институција.

Није познато да ли су потписници ИТ уговора из Српске уопште знали за ово или су због тога и сакрили од јавности да набављају софтвер од компаније која је под санкцијама.

Он што је сигурно да дајући и новац и приступ кинеској компанији која је под сумњом да производи и продаје „проблематичан софтвер и врши незаконит надзор“ може озбиљно изложити опасности и угрозили Републику Српску и њене институције.

Шта каже ОФАЦ-ова листа

Према подацима које смо пронашли на сајту ОФАЦ-а, односно америчке Канцеларије за контролу имовине странаца тамошњег Министарства финансија, нови партнер којем ћемо платити софтвер 57 милиона марака, Цхина Елецтрониц Цорпоратион (ЦЕЦ) санкционисан је почетком јуна 2021. године од када се налази на посебној, такозваној Нон-СДН листи.

Ради се о Нон-СДН санкцијама које се односе на одређене компаније војно-индустријског комплекса и забрањује се било какво улагање или трговање вредносним папирима са њима, те се будно надзиру све њихове трансакције и пословање ван Кине, са могућношћу њиховог заустављања.

Санкције матичном ЦЕЦ-у

На листи санкција налази се “ЦЕЦ” који је у државном власништву НР Кине за који се наводи да је повезан и са компанијом Нањинг Панда Елецроницс Цомпанy Лимитед, као и Цхина Елецтрониц Тецхнологy Гроуп Цорпоратион. Ове компаније су власнички повезане.

Компанија ЕЛИНЦ, која се бави производњом војне опреме и софтвера у више извора и медија, наводи се као филијала ЦЕЦ-а. На сајту египатског Сајма одбране који ће бити одржан сљедеће године ЕЛИНЦ ће бити учесник, а најављен као филијала “у стопостотном власништву Цхина Елецтроницс Цорпоратион (ЦЕЦ), основана 1989. године у Пекингу, Кина”.

“Фокусиран на одбрамбену електронику, индустријска рјешења и сајбер сигурност, ЕЛИНЦ пружа најсавременије производе и системе, као и подршку животног циклуса која покрива консултантске, развојне и сродне услуге“, наводи се у опису пословања ове компаније.

Шта је Нон-СДН листа санкција?

Нон-СДН листа односи се на појединце или ентитете који су подложни одређеним санкцијама које је наметнула Канцеларија за контролу стране имовине, али се не суочавају са потпуним блокадама као они који се налазе на листи посебно одређених држављана (СДН).

Нон-СДН санкције су обично мање строге и могу укључивати ​​ограничења на одређене трансакције или активности, а не потпуно замрзавање имовине. Ради се о списку различитих листи које нису потпуно блокиране, али могу укључивати ​​забране одређених трансакција, ограничења улагања или друге регулаторне мјере.

У додатном опису на често постављаним питањима у вези ове листе, а која се односи на војно-безбједносну индустрију, напомиње се посебно да се овдје може радити о њиховом надзору, о чему је портал ЦАПИТАЛ раније писао.

ОФАЦ очекује да ће користити своје дискреционо право да циља, посебно, на особе чије операције укључују или подржавају, или су укључивале или подржавале, надзор особа од стране кинеских технолошких компанија које се одвија ван НРК-а. Такође, исто се односи и на развој, маркетинг, продају или извоз кинеске технологије надзора која је, била је или може бити кориштена за надзор вјерских или етничких мањина или за на други начин олакшавање репресије или озбиљне повреде људских права“, наводи се у напомени од 3. јуна 2021. када су и уведене санкције овим компанијама.

Шта је Српска потписала?

Влада РС потписала је почетком јуна уговор о набавци заштитног софтвера од кинеског ЕЛИНЦ-а за који ће искеширати 57 КМ. На овај уговор је одмах стављена ознака тајности, а Агенција за информационо-комуникационе технологије потврдила је медијима информацију тек када је ЦАПИТАЛ о томе објавио текст.

Потврдили су да тим софтвером планирају под један кишобран ставити све институције и установе, њих 780. Више детаља, осим тога да планирају дата центре и чворишта нису дали, а ни су ни објаснили са којим људством то планирају увести.

Као разлог за набавку софтвера од Кинеза навели су резултате анализе да је стање у ИТ сектору институција и установа у Српској, очајно и да је хитно потребно да се оно среди, а да ће лиценце за овај софтвер узети на десет година.

Подсјетимо, Влада РС, Предсједник РС, Агенција за државну управу РС и други су због увођења санкција у октобру прошле године остали без подршке за службене домене званичних сајтова, а након (крајем децембра) тога десио се и хакерски напад на ИЗИС (Интегрисани здравствени информациони систем). Пар дана касније, процурили су подаци корисника Пореске управе РС и нашли се у понуди на даркwебу.

Република Српска потрошила је до сада стотине милиона марака за набавке разних софтвера, додјељујући послове углавном фаворизованим компанијама, а неке од њих нашле су се такође на ОФАЦ-овој листи санкционисаних правних лица повезаних са породицом Милорада Додика.

(Цапитал) Фото: Цапитал

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

Србин

26.07.2024 17:37

Играју се са нама док нас потпуно не униште на свим сферама нормалног живота😭🙃

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицко

26.07.2024 19:20

Док год има таквих као ти који не виде даље од носа, тако це нам бити. Умјесто да кривис Америку, која се поставља као владар свијета, ти дрвље и камење бацас на лидере РС, Кине, Русије, итд..... Де мало укљуци мозак.

Name

Кнез

26.07.2024 18:02

На Америцкој црној листи су све фирме свијета које нису под њиховом контролом или не долазе из Америке. Ако Амери немају профит од фирме , стављају је на црну листу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ух

26.07.2024 18:20

Знаци и моја комсиница сто продаје паприке на пијаци је на црној лист

Name

Сале

26.07.2024 18:40

Ти знас, нису они цвијеце али под руским или кинеским нафзором недај Бозе.

Name

Ре Сале

26.07.2024 19:12

Боље Руски и Кинески него Америцки и Енглески

Name

Ре Кнез

26.07.2024 19:58

Апсолутно си у праву. Цуј “америцка црна листа”’ као да је неко медјународно тијело у питању. Свакога ко им не одговара ознаце, ставе на тамо неку листу, под санкције. Даце Бог да и том злу званом Америка додје крај, и то брзо!

Name

петар

27.07.2024 01:22

Немој да банализујес, новац који је дониран и кредитиран мора бити предоцен као и његова потросња која је требала бити намјенска, не смје нестати тудји новац. Копије, плагијати и крадја патената и интелектуалне својине је такодјер кривицно дјело. Само такви иду на црну листу. Е сад ил си гулп или необразован ..

Name

Хаос

26.07.2024 18:23

А бијељинска фирма кингдом развија мегаломанске софтвере за америцке и њемацке компаније и ником није пало на памет да се консултује са домацим струцњацима да тај новац остане у дрзави. То треба Тесицу дати да ријеси све он је најјаци сто се тога тице у дрзави.

ОДГОВОРИТЕ
Name

И Америка

26.07.2024 18:26

Је на лосем гласу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Еxперт

26.07.2024 19:48

Доста људи не види велику слику ове прице, кинезима се даје прекидац све ИТ инфраструктуре, и све је добро док кинезима несто не засмета и искљуце прекидац. Погледајте недавно Цроwдстрике слуцај који није био злонамјеран напад, вец циста слуцајност.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЛОЛА

27.07.2024 01:19

Нису социјалне мрезе за свакога, свима нам је јасно. Има ли некии савјетник јер као предсједик срамоти и нас. Вукане ста направи од њега, пуца по савовма

ОДГОВОРИТЕ