Из бијелих ускачу у политичка одијела: Шта им је мотив?
У “мору” кандидата који ће ове године укрстити копља у борби за фотељу првог човјека неке општине или града у Босни и Херцеговини наћи ће се бројни угледни љекари од који неки већ дуго “пливају” у политичким водама, док су неки пионири у политици.
Република Српска 26.07.2024 | 14:34
На свим изборима, било локалним или општим, љекари су већ годинама високопозиционирани на изборним листама и врло видљиви у политичком животу.
И док су у свим државама Европске уније љекари у политици изнимка, код нас су правило.
Готово да нема странке у којој није било и нема љекара који су (градо)начелници, делегати, посланици, одборници, предсједници или потпредсједници партија.
Због тога не треба да чуди што ће бројни љекари и ове године стати на црту својим колегама по професији у борбу за фотељу првог човјека неке општине или града.
У Бијељини ће се тако за градоначелничку фотељу борити љекари Микајло Лазић (СНСД) и Љубиша Петровић (СДС).
Занимљиво је да се четири године раније за “титутлу” првог човјека Бијељине борио још један њихов колега, доктор Златко Максимовић.
На кандидатским листама за (градо)начелнике на овогодишњим изборима налазе се и бројни други медицинари, попут Лазара Продановића (СНСД), Николе Шобота (СНСД), Милана Миличевића (СДС), Огњена Бодироге (СДС), Маје Драгојевић Стојић (СДС), Раде Савића (СДС)…
И док је потпуно јасно због чега странке на своје листе стављају управо врхунске љекаре и стручњаке, помало је нејасно шта је то што њих вуче у политику.
Зашто љекари своје занимање, које је неспорно угледно у друштву и у које су уложили силан труд, знање и одрицања, мијењају за политичку каријеру, иако су свјесни да грађани имају најмање повјерења у политичке странке и политичаре?
Вуче ли докторе у политику нарцизам, тежња за моћи и новцем или за оздрављењем друштва?
Имају углед али су “невидљиви”
Политичка аналитичарка Тања Топић сматра да политика многим љекарима доноси оно што немају, а то је видљивост у јавности.
Она истиче да љекари имају поштовање и углед у друштву али су невидљиви док не ступе на јавну сцену.
– Дакле, док не наступе на позорници политике остају у некој врсти сјене. Политика је нешто што носи са собом одређену врсту престижа у смислу да вас препознају у јавности, што некима очито годи. Као љекар сте затворени у ординацији, имате контакате само са својим пацијентима и колегама. Уласком у политику добијате моћ која је далеко већа него моћ коју имате ако сте у области медицине – каже Топићева за Српскаинфо.
Она додаје да није уопште тајна да је политика најуносније и најпрестижније занимање код нас.
Топићева истиче да се уласком у политику излази из зоне анонимности у јавни простор што годи свима.
– Има ту доста сујете која их вуче да направе тај корак више – закључује Топићева.
Оздрављење друштва
С друге стране, угледни братуначки хирург, Лазар Продановић, који иза себе има више од три деценије рада у хирургији, а исто толико година политичког стажа, истиче за Српскаинфо да је његов мотив био “оздрављење друштва”.
– Незадовољан укупним балансом стања на политичкој сцени крајем прошлог вијека, поготово након несретног рата, сматрао да интелектуалци било које професије требају да сносе дио одговорности за функционисање друштва или средине у којој живе – истиче Продановић.
Додаје да је још од средњошколских дана био активан у политици, али је онда све то нагло прекинуо осамдесетих година, те у међувремену завршио факултет и специјализацију, да би се 1996. године поново активирао у политици.
– То сам учинио на захтијев оних који су представљали политичке партије и који су сматрали да својим угледом могу допринијети изборном резултату, што се показало тачним у свим изборним циклусима у којима сам учествовао – истиче Продановић.
Он додаје да је опште познато да након рата или неких трагичних догађаја хирурзи имају јако велик утицај код грађана, не само у БиХ и региону, већ у цијелом свијету.
То је, каже Продановић, битно утицало на то да хирурзи, односно љекари постану пожељни на листама политичких партија.
Присјетио се анегдоте из 1996. године, када је изјавио да се не слаже са политичким ставовима партије која је захтијевала да буде на њеној листи.
Упркос тој његовој изјави рекли су му да “их не занима да ли ће их критиковати или не, већ им је само битно да буде на њиховој листи”.
– Често ћете чути питање зар доктори не би требало да раде у болницама, шта ће у политици? Сматрам да ако је неко афирмисан и показао резултате у здравственом сектору, треба да да свој допринос и у политици – каже Продановић за Српскаинфо.
Коментари / 24
Оставите коментарБрз одговор
26.07.2024 14:38Паре.
ОДГОВОРИТЕРазлика
26.07.2024 15:36Тања Топић је у праву, али није дала одговор на : "ЗАШТО БАШ ЉЕКАРИ?". Зашто баш љекари у толиком броју у односу на остале професије, па и остале високообразоване. Суштина је што љекар и када не успије у политици увијек остаје љекар са сигурним запослењем и не може доћи у немилост од стране послодаваца. Код осталих професија то није случај, односно ако си против опције коју заступа послодавац можеш лако остати без посла. Зато се многи политички не експонирају. Друго у почетку љекари имају довољно слободног времена да се посвете политичком раду, па и за вријеме радног времена, док запослени у реалном сектору не могу за вријеме радног времена млатити о политици
Милан
26.07.2024 15:43Дупле плате а ниста не радис. Тако је и код папка стевандица.
АС
26.07.2024 16:26Баш тако.
ГРУЈО
26.07.2024 14:46Алај сам се нахапао брате. Није ово занимање баш тако бескорисно. А учинак па види се докле смо стигли.
ОДГОВОРИТЕXy
26.07.2024 15:13БАС СИ ПРОДАНОВИЦУ МНОГО ДОПРИНИО ДРЗАВИ.ДЕВАСТИРАЛИ СТЕ ПРИВРЕДУ,РАСЕЛИЛИ МЛАДЕ ЉУДЕ ПО ЦИТАВОМ СБИЈЕТУ,НЕМОГУ ДА НАПРЕДУЈУ ОД ВАС МУТАЗАКЕМА КОЈИ ПРИМАТЕ ПО ТРИ ПЛАТЕ ИЗ БУДЗЕТА,ДОВЕЛИ СТЕ РЕПУБЛИКУ СРПСКУ НА НАЈНИЗЕ ГРАНЕ У ЕВРОПИ ПИ ПИТАЊУ ОБРАЗОВАЊА,ЕКОНОМИЈЕ,ПОЉОПРИВРЕДЕ,РАСТУРИЛИ ПРИРОДНА БОФАТСТВА,ЗАДУЗИЛИ РЕПУБЛИКУ СРПСКУ,ЗАРАДИЛИ САНКЦИЈЕ ,ИМАМО НАЈНИЗЕ ПЕНЗИЈЕ У ЕВРОПИ,АКО ТИ МИСЛИС ДА ЈЕ ТО ВАС УСПЈЕХ,ОПАСНО СИ СКРЕНУО СА ПРАБОГ ПУТА.ХЦАЛА НА ТАКВОЈ ПОМОЦИ.НЕМОЈВИСЕ,МОЛИМО ТЕ.
То
26.07.2024 14:47То нису никад били љекари. Радили су као љекари па И'м се осладила коверта а у политици то са ковертом иде јос боље. Прави љекари су отисли. Ено Дзаје Који ниво простака а Тек Стевандиц рат И љекар уцио у црвеном комбију.Спрдацина.
ОДГОВОРИТЕза то
26.07.2024 17:36то то то то то.
Изворна Возућа
26.07.2024 14:58Како сте заборавили јокширца ону поган и од човјека и љекара. Колико их је таких владо црта и онаквих никоговића чланова владајуће олигархије.
ОДГОВОРИТЕГоги Са
26.07.2024 14:59Крађа народних пара на легалан начин.
ОДГОВОРИТЕТања не Дебља
26.07.2024 15:06Топићка 😂😂😂😂😂. Види се она изашла из анонимности. Је ли то задовољило таштину?! Јер замисли госпођо Топиц они одлично раде свој посао љекарна и усто боље раде и вас посао. Боли.
ОДГОВОРИТЕдр.
26.07.2024 15:17заборависте Милицу Ловрић из Бијељине, други мандат посланички, била диеректор Болнице у Бијељини, ради и приватно кардиоваскулару, много семберка има функција и све"стиже успешно делати", АФЕРИМ.
ОДГОВОРИТЕРе
26.07.2024 18:03Када јој одес у болницу,наруци те за 3 мјесеца. Јос пита ако ти се зури,додји данас приватно код ње.
Мирослав
26.07.2024 15:26И треба да иду у политику, јер да су лекари како Бог заповеда, радили би у струци. Осим тога они сто зеле у политику, раде у дрзавним медицунским установама, раде приватно, па би јос да и у политици зарадјују, ста реци, него проклетство. Никад им доста.Осим тога политика их стити од одговорности, за све сто убрљају у струци. Камо среце да сви такви оду у политику, да лекари нормални и вредни не трпе њихова изивљавања, и да могу нирмално радити свој посао. А у политици,свим таквим је угодно и удобно, понекад несто блебецу, и гледају своја посла. Питам се како мизе један лекар радити лекарски посао нпр у болници, приватно тезгарити, и јос бити политицар? Могу јер им се мозе, али од њих никакве користи на било којем послу, од три. Људи ста се то десава са нама, кад све ово мозе и то без последица?
ОДГОВОРИТЕИиииии
26.07.2024 18:17И у болници ради по који дан најдаље до 12 и оде,а пацијенте одабере само ако су битни у друштву.
Народ
26.07.2024 15:30Пара у политици не недостаје а у здравству се тешко стичу и тежак је то посао
ОДГОВОРИТЕборац
26.07.2024 15:40Пљацка и брзе паре.
ОДГОВОРИТЕРе,Мирослав
26.07.2024 18:10Све је тачно.Али ако нисте у политици,и ако сте посвећени послу,ви сметати. овим квази докторима што су у полтици и онда вас шиканирају.Тако је код нас у Бијељини. Не цијени се стручност,људскост и поштење.Такви овом друштву не требају.Нормалан и аполитичан,свјетског нема шта да тражи у овом вилајету.
Нило
26.07.2024 16:07Најбоље да се кандидују пољопривредници они су тотално невидљиви у деруству
ОДГОВОРИТЕЛапси
26.07.2024 16:15Мотив им је исти као И до сада. Спашавање људи. Онако, из доброте.
ОДГОВОРИТЕТнт
26.07.2024 16:33Треба им забранити, јел политичари који су огрезли у криминал и корупцију једино преко доктора могу политички добити начелнике или градоначелнике.
ОДГОВОРИТЕМедицина пала
26.07.2024 18:06Мале су плате у здравству. Људи да би оостали , морају радити по два посла. А тек сто одлазе, ускоро нас неце имати ко лијецити .
ОДГОВОРИТЕХерцеговац
26.07.2024 22:53Болесно нам друśтво, држава .
ОДГОВОРИТЕБОБА
27.07.2024 08:45Они плове а народ умире.Коју су заклетву полозили да ли уопсте знају или је то заклетва про форме.Многи они требају себе лијецити.Толико су и физицки и психицки запустени да нису ни свјесни.
ОДГОВОРИТЕ