Иако богата водом, БиХ увози стотине милиона литара

БиХ је најбогатија у региону и међу водећим државама је у свијету по количинама и чистоћи воде. Како онда објаснити податак да смо у првих пет мјесеци ове године увезли воде и сличних пића у вриједности од 113,5 милиона марака. Подаци већ указују да ћемо надмашити прошлу годину.

Босна и Херцеговина 22.07.2024 | 20:59
Иако богата водом, БиХ увози стотине милиона литара

Вруће је, горе небо и земља, што би рекао наш народ. Жедни сте, потребна вам је вода, а нигдје у близини нема чесме. Одлазите до најближе продавнице или трафике, а тамо је већина вода које се нуде - увозна. У кафићима такође. 

Није ни чудо ако знамо да БиХ даје милионе марака увозећи течност без које нема живота. 

“Чисти апсурд. То је бесмислено, ако знамо колико воде има БиХ. Скоро у сваком мјесту можемо направити по једну фабрику воде”, сматрају грађани.

“Свака марка увезене воде је фактички бачена јер имамо сасвим довољно капацитета да покријемо потребе за водом у свим категоријама и далеко их премашимо. Имамо и капацитете за значајан извоз”, каже економиста Игор Гавран.

Питање “зашто онда увозимо нешто чега имамо у изобиљу, високог квалитета”, још јаче одзвања ако поменемо последњи случај када је на тржиште у БиХ испоручена изворска вода из Хрватске у којој је, службеним контролама, визуелно потврђена присутност црног талога на дну боце.

“Због профита и зараде других људи. Битнији је новац него здравље људи”, тврди један грађанин Приједора.

Прекомјерни увоз воде свакако је најекстремнији пример трговинског дисбаланса који БиХ остварује,  истичу економисти. 

Грађани данас, у мору понуда, нису информисани о томе која је вода наша што говори о мањкавостима домаћег маркетинга, каже Снежана Шешлија из Удружења за заштиту потрошача “Топер” из Добоја.

“Претпостављам да постоје и одређени лобији који уговарају такву врсту увоза. Оно што смо незванично чули, јер Топер није организација која се бави економијом, је да постоји уцјењивање, односно нека међународна правила, па смо принуђени да вриједност увоза попуњавамо и увозом воде која је већином из земаља ЕУ”, објашњава Шешлија.

Додаје да такође постоје и одређене уцјене али и манупулације угоститељима.

“Агенти произвођача долазе и воду нуде по повољнијим условима, јефтиније, а имају и јачи маркетинг”, додаје она.

Ипак, и поред доминације увоза и свих начина и средстава које увозни брендови користе да би доминирали на тржишту, у већини домаћих продајних објеката али и угоститељских имамо бар један, а често и више брендова домаћих вода па је потрошач кључни фактор, сматра економиста Игор Гавран.

“Када би се домаћи потрошачи понашали заиста патриотиски и у свом интересу бирали домаћу воду, новац би остао у БиХ и не би било ни увоза”, истиче Гавран.

Кључ је у стварању услова да своје ресусрсе искористимо на најбољи начин, сматрају грађани, а потврђују стручњаци.

“Онима који су опсједнути фикцијом да је све што долази из увоза боље од домаћег не може се помоћи. Држава би требало да ради на смањењу трошкова домаћих произвођача како би њихова вода била и јефтинија и конкурентнија”, мишљења је Гавран.

Дакле као што кажу пословице: Под лежећим каменом вода не тече, а тамо гдје сунце грије, тамо ће вода заблистати. Или, једноставније речено: Док се не предузму потребне мјере, не можемо очекивати да се стање поправи на било ком пољу.

(БН) Фото: БН

Коментари / 21

Оставите коментар
Name

Словенац

22.07.2024 21:19

До нас је умјесто да пијемо домаћу здраву воду ми пијемо страну која је бога питај каква и одакле

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сви по мало

22.07.2024 22:31

Погледајте расхладне витрине, вецином су увозна пица расхладјена а домаци брендови се нуде млаки. Увозни лоби и комерцијала одрадјују послове, а политика не стити домацу производњу. Тако да има пуно фактора који утицу на прекомјеран или ненормалан увоз. И домаце фирме морају развијати комерцијалу. С друге стране, потросаци нису свјесни да куповином домацих производа стварају нова радна мјеста. Лицно немам ниста против увозних брендова, али ми смета сто трговци и угоститељи вецином нуде увозну робу и не дају нам пуно избора при куповини. Преферирам домаце кад имам избора, кад немам онда узимам ста морам

Name

Шпијун

22.07.2024 22:58

Просло љето нестало Вивие. Све продали у Црну Гору и Србију. Сад купујем Увозну има је стално. Не стите ни они домаце купце.

Name

Србобран

23.07.2024 06:46

Није то због тога сто код нас нема воде него да неко из власти преко тога опере милионе и милијарде јер код нас сви који имају било какви функцију су мафијаси и пљацкароси ,,поган од народа.зато нас мрзи цијели свијет и потпуно је у праву.

Name

ре

23.07.2024 13:26

Највеће су будале они који то купују, без њихове куповине не би било ни увоза.

Name

Идеално

22.07.2024 22:11

И ми се онда цудимо и расправљамо како наса власт запоставља и таре пољопривреду и њене дјелатнике... Видите да они неце ни цисту воду да искористе него и од те увозне имају корист у смислу пореза...

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Идеално

22.07.2024 23:56

Од те увозне воде имају отприлике 50 фенинга пореза мјесечно по становнику...

Name

Ми

22.07.2024 22:30

Који министар узима лове од воде

ОДГОВОРИТЕ
Name

Поп

22.07.2024 22:59

ШУЛИЦ.

Name

Директ

22.07.2024 22:51

Домаће компаније које се баве флаширањем воде слабо улажу у маркетинг. То, као и чињеница да иза страних је често Цоца Цола, као и други крупни капитал, док наши се углавном уздају на продају воде у паковању од 5 литара.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Директ

22.07.2024 23:58

ОК, али ко им је крив? Не контам шта хоће, да апсолтно нимало се не прилагоде вијеку у којем живимо а да идаље послују "позитивно" ко у Титино доба (што је касније дошло на наплату)... Исто важи и за пољопривреднике, само кукање и инсистирање на туђим парама (субвенцијама), умјесто да се едукују, модернизују и постану конкурентни

Name

Проста математика

22.07.2024 23:56

То је отприлике 30КМ по становнику ГОДИШЊЕ?! Значи 2.5 КМ воде се пос тановнику увезе мјесечно, а ви од тога правите сензацију... Нема нама спаса кад нисмо математички писмен народ ни на нивоу 4ог основне...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

23.07.2024 07:35

Питај Нијемца како размишља, па ћеш видјети разлику у менталитету. 30КМ поредити са 100 милиона КМ нема смисла. Свака озбиљна економија се заснива на домацем производу

Name

Ре

23.07.2024 08:59

Баш нам нема помоћи, али због таквог твог размишљања и шта је писац хтио рећи.

Name

Да

23.07.2024 05:41

УВЕДЕМО ЈАК ПОРЕЗ ЗА СТРАНУ ВОДУ И ДА ЗАСТИТИМО СВОЈЕ ТРЗИСТЕ !!! [па долсзе следеци избори мијењај багру]

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дамир

23.07.2024 06:39

Увозите ви срби и хрвати јану пролом итд… нецете да конзумирате домаце вец ста вам загреб и београд нареде!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Директ

23.07.2024 09:35

Нигдје везе. Код мене лично пије се Вивиа, Скy Цола и љети она плава кисела, али очогледно, троши се и увозна вода и сокови. Слободно тржиште.

Name

Јутјубе

23.07.2024 07:07

Ста казе потрцко министар Сулиц?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

23.07.2024 07:08

Све је до народа,овдје остало већином неписмено па мисли да је увозно боље а мафија користи прилику.

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

23.07.2024 09:45

Будале.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јддбјд

23.07.2024 09:55

Постоји рјешење,по 50 трактора на граничне прелазе,затворити све па да видимо онда

ОДГОВОРИТЕ