Драстичан пораст пријава корупције у институцијама БиХ
Број предмета везан за државну управу је у порасту и то за 26% у односу на исти период прошле године (69) што само потврђује налазе осталих истраживања која је спроводио ТИ БиХ који говоре да се грађани са корупцијом сусрећу најчешће управо у јавној управи.
Босна и Херцеговина 19.07.2024 | 15:17"У првих шест мјесеци ове године покренуто је 194 предмета у вези са корупцијом од чега се 87 односи на нерегуларности у државној управи, подаци су полугодишњег извјештаја Центра за пружање бесплатне правне помоћи у борби против корупције Транспаренцy Интернатионал у БиХ за 2024. годину", наводи се у извјештају ТИ БиХ.
"Број предмета везан за државну управу је у порасту и то за 26% у односу на исти период прошле године (69) што само потврђује налазе осталих истраживања која је спроводио ТИ БиХ који говоре да се грађани са корупцијом сусрећу најчешће управо у јавној управи", додају.
"Грађани се Центру јављају указујући на неправилности у јавној управи на свим нивоима у БиХ а најчешће су пријављивали нерегуларности приликом запошљавања и именовања у јавним органима, фаворизовање и незаконитости прилком расподјеле јавних средстава, извођењу радова на изградњи и одржавању локалне инфраструктуре, приступа здравственим услугама али и дискриминацији и кршењу права из радних односа и др.
Укупно гледано, грађани су у првом дијелу ове године упутили 1227 позива на бесплатну линију за пријаву корупције 0800 55555 Центра, што је двоструко више позива него у првој половини 2023. године.
Поред управе, образовање (18), приватни сектор (17) и правосуђе (17) су области у којима је забиљежен највећи број предмета, док је у области здравства дошло до погоршања након што је у овој години покренуто 14 у односу на 8 предмета колико је их је било прошле године.
Највећи број предмета, чак 100, покренут је на основу пријава особа које су свједоци корупције и тај број је већи него прошле године када се 71 предмет односио на пријаве свједока. Слично, број предмета по пријавама жртава корупције је у порасту са 70 случајева ове у односу на 56 у истом периоду прошле године.
Оно што свакако забрињава је пад броја предмета по пријавама такозваних „звиждача“ односно лица која пријављују корупцију из свог радног окружења, па је ове године покренуто тек 7 таквих случајева у односу на 29 колико их је било у првој половини 2023. године. Један од разлога за овај пад свакако може бити недовољна заштита која је резултат непостојања релевантних закона као што је случај у Федерацији БиХ или стварања атмосфере јавне осуде, застрашивања па чак и отворених пријетњи највиших политичких званичника упућених лицима која пријављују корупцију.
У истом периоду је покренуто 9 управних спорова против јавних органа због недостављања информацијама од јавног значаја, а надлежни судови су донијели 9 пресуда од којих је 8 у корист Транспаренцy Интернатионал БиХ.
Осим у области слободе приступа информацијама ТИ БиХ Центар је дјеловао и на пољу заштите људских права па је тако Институција омбудсмана за људска права БиХ изрекла 2 препоруке по представкама ТИ БиХ, међу којима је и потврда да су жељезнице у оба ентитета дискриминисале особе без положеног стручног испита приликом запошљавања.
ТИ БиХ је наставио дјеловати у правцу сузбијања сукоба интереса те је након пријаве ТИ БиХ Комисија за одлучивање о сукобу интереса БиХ утврдила да је директор Регулаторне агенције за комуникације БиХ, Драшко Милиновић у исто вријеме био на челу Тениског савеза РС који је добио значајна средства из буџета за изградњу тениских терена у Бањалуци за шта је кажњен обуставом 10% плате у наредних 6 мјесеци.
На сличан начин ТИ БиХ је штитио јавни интерес у области заштите природних ресурса па је тако Федерално тужилаштво Федерације БиХ је поништило одлуку Кантоналног тужилаштва Средњобосанског кантона и наредило истрагу против одговорних лица за неплаћање концесионих накнада у вриједности преко 1,7 милиона КМ.", закључује се у извјештају ТИ БиХ.
(БН) Фото: Илустрација/цпдонлине
Коментари / 6
Оставите коментарЦаруга
19.07.2024 15:45Главни мафија и главни пљацкароси су у власти у врху дрзаве.ово ти је најкриминалнија дрзава на свијету,,јадан народ
ОДГОВОРИТЕПеро
19.07.2024 15:57А они недавно дигли себи плате, регрес, путни троскови. Тако на дрзавним јаслама не зиве ни у Свицарској. Скоројевици се утрпали и зиве као да им је задње. Ова раја из града, неце нико у сранку у политику. Само ови брдско-планински и они из града који ницему не вриједе, сто су носили страмплице. А сад испаде да се тамо обрце највеца лова. И само уваљују своје земљаке и роје се. Ти рутани не знају праве људске вриједности, примитивци мисле да се све мозе парама купити
ОДГОВОРИТЕре
19.07.2024 19:23Перо,на жалост може.Наравно,осим правих вриједности,али оне нису у моди.
Хамбург
19.07.2024 17:0210% од плате? Да је то доле цивилизација, добио би бар 2 године затвора, трајну забрану да се запосли у јавним институцијама и морао би надокнадити стету коју је направио. То је као кад имате пацова у сусници, па изнесете једну сунку од десет из суснице. Па пацов це да насатави да једе оних девет? Осим ако вам пацовцине нису досле на власт, онда сте готови.
ОДГОВОРИТЕБања Лука
19.07.2024 19:21Народ пријављује,они се ругају.Да ли ико зна иједан случај да је то имало ефекта.Овдје је корупција уграђена у генетски код.Треба увести осми падеж-коруптив.Био би најкориштенији.
ОДГОВОРИТЕКако градјанима објаснити
19.07.2024 20:55Видите парадокса пни који очекују да полицајци раде поштено и по закону су дубоко инволвирани у сверу криминала и корупције чист примјwр Зорана Галића држава треба да се стиди а министар безбједности у најмању руку због ивог корупционог скандала да да оставку из моралних разлога.
ОДГОВОРИТЕ