Трампов кључни човјек је ноћна мора за Кијев
Предсједнички кандидат и бивши предсједник САД-а Доналд Трамп званично је потврђен као предсједнички кандидат Републиканске странке. Након тога је изабрао потенцијалног потпредсједника. За ту позицију Трамп је одабрао 39-годишњег Џеј Дија Венса, сенатора из Охаја.
Свијет 18.07.2024 | 07:24
Што се спољне политике тиче, Венс није ништа мање "радикалан" од Трампа, штавише, у многоме је радикалнији. Што се Украјине тиче, Венс се више пута отворено противио даљој помоћи Украјини оружјем и присталица је "брзог окончања рата" путем преговора. Тај став је потврдио и након што га је Трамп номинован за потпредсједника.
Против подршке Украјини
Венс има дугу историју изјава против подршке Украјини. Прошле године са још 18 републиканаца потписао је документ позивајући предсједника Бајдена да заустави "неограничену помоћ" Украјини. Такође, запријетио је блокирањем сљедећег пакета ако не буду везани за стратегију брзог завршетка рата у Украјини, преноси Индеx.хр.
У интервјуу са Стивом Беноном Венс је изјавио: "Није ме брига што ће се догодити с Украјином."
Даље, НY Тимес је објавио текст у априлу 2024. године, у којем је изјавио:
"Гласао сам против пакета у Сенату и противим се готово сваком приједлогу да САД настави финансирати овај рат. Господин Бајден није успио артикулиаати чак ни основне чињенице о томе штаУкрајина треба и како ће ова помоћ промијенити стварност на терену: колико Украјини треба и колико ми заправо можемо пружити?"
Даље је тврдио: "Обвезујући се на обрамбену стратегију, Украјина може сачувати своје драгоцјено људство, зауставити крварење и дати времена за почетак преговора, али то би захтијевало да и америчко и украјинско водство прихвате да је циљ господина Зеленског и повратка на границе из 1991. године - фантазија."
Осим тога, понудио је и своје рјешење сукоба:
"Оно што бих желио учинити, и што мислим да је овдје темељно могуће постићи с америчким водством, али то не знате док не обавите разговор, јест да замрзнете територијалне линије негдје близу мјеста на којем су сада. То је прво. Друго, гарантујете и независност Кијева, али и његову неутралност. То је темељна ствар коју су Руси тражили отпочетка. Мислим да Руси пуно тога што су тражили јест непоштено, али неутралност је очито нешто што они виде као егзистенцијално. И треће, мораће бити одређена америчка сигурносна помоћ дугорочно. Мислим да су те три ствари оствариве".
Подржава Израел
С друге стране, Венс је снажан присталица Израела. У једној од својих изјава је описао однос САД-а и Израела: "Културолошки, морално, политички, то је прави савезник у смислу да не дијелимо само неке интересе, већ ми заправо дијелимо вриједности."
Венс подржава америчко финанцирање Израела у тренутном рату са Хамасом. Критиковао је Бајденову администрацију због "ускраћивања Израелцима прецизно навођеног оружја", које је потребно Израелу те је навео како Хамас сноси пуну одговорност за све цивилне жртве. Оштро је критиковао Бајдена, рекавши: "Морате, прије свега, омогућити Израелу да заправо заврши посао."
Поновио је своје критике и недавно, тврдећи: "Прво, желите да Израел заврши овај рат, и то што је брже могуће, јер што дуже траје, њихова ситуација постаје тежа. А друго, након рата желите поновно потакнути мировни процес између Израела, Саудијске Арабије, Јордана итд."
Због чега би Трамп одабрао некога ко ставовима додатно одступа од онога што он представља?
Могућа је опција да Трамп жели дати до знања да постоји неко ко је још радикалнији од њега.
Нацрт мировног рјешења
Враћајући се на Украјину, из Трамповог табора је најављен још један нацрт мировног рјешења. Трампов сарадник Ричард Гренел предложио је стварање "аутономних зона" у Украјини и неулазак Украјине у НАТО. Иначе, Гренел је био амбасадор у Њемачкој за вријеме Трамповог предсједничког мандата и вршилац дужности шефа националне бзбједносне службе. Према најавама разних медија, управо Гренел има велику шансу добити високи положај у спољњој политици ако Трамп постане предсједник.
Гренел је поновио став да Украјина не мора бити примљена у НАТО у блиској будућности. Исто тако, Блоомберг пише да ће се план Гренела "суочити с противљењем предсједника Зеленског", а такође исти лист подсјећа да су и ранији споразуми (Минск И и ИИ) укључивали аутономију Донбаса, а да је сада заузет од стране руских трупа.
Истовремено, Гренел је више пута рекао да не говори уиме Трампа и да није с њим разговарао по том питању. Али, није ово први такав пројект који је написао савјетник неког предсједничког кандидата. Одређене активности у Трамповом табору када је Украјина у питању су у току. И према ономе што долази до јавности, ниједан не одговара ономе што од Русије захтијева Кијев и земље ЕУ, а то је повлачење на границе из 1991. године и плаћање ратне одштете.
(Независне новине) Фото: АП
Коментари / 7
Оставите коментар+
18.07.2024 07:32Браво.
ОДГОВОРИТЕЈаско
18.07.2024 07:51У куци ти било тако браво.
ТАЛИБАН
18.07.2024 18:06СВАКА ЦАСТ ГОСПОДИНЕ СЕНАТОРУ ИЗ ОХАЈА СВАКА ВАМ ЈЕ НА МЈЕСТУ ЗИВИ И ЗДРАВО БИЛИ
Миле
18.07.2024 22:11А јеси принципијелан. За Украјину те није брига а за Израел треба дати све. Али не пита се тебе сва срећа. Ако ниси знао и УСА је у НАТО.
БОБ РОЦК
18.07.2024 08:15Можете мислити како би нас ријешити,зачас
ОДГОВОРИТЕПостен
18.07.2024 10:30Среца па он неодлуцује
ОДГОВОРИТЕМирослав
18.07.2024 12:05Зеленски је поцео игранку по наговору амера, немаца, британаца и француза. Кад му амери окрену ледја, а питање је месеци, сви други це исто направити. Лудјак усао је у рат са једном од три велике силе, зртвовао на стотине хиљада Украјинаца, да би се свидео америма. А амери док имају интерес вас подрзавају, а онда сутну, или баце из авиона у океан. Зеленском на крају це судити они сто их је варао, лагао, обецавао.
ОДГОВОРИТЕ