Покренути оцјену уставности Закона о геолошким истраживањима

Оливера Недић, предсједник Градског одбора ПДП Добој и члан Предсједништва ПДП, организовала је данас у Добоју састанак са пет организација за заштиту животне средине на тему рјешења проблема геолошких истраживања на подручју Озрена, као и утицају на читаву Републику Српску. 

Република Српска 15.07.2024 | 18:48
Покренути оцјену уставности Закона о геолошким истраживањима

Састанку су присуствовали предсједник ПДП Бранислав Бореновић и народни посланик Славиша Марковић. 

- Питање геолошких истраживања је национално питање Републике Српске и питање опстанка овдје. Скупштина града Добој је учинила „геолошки бандитизам“ према својим суграђанима, будући да је дала сагласност за геолошка истраживања на подручју Добоја и наш град пријети да буде најпропуснији за сва та лоша чињења. Наш циљ је да о наредним корацима разговарамо са свима који су много радили од првог дана, када сам и ја била против те сагласности у локалној скупштини, па до дана данашњег, када је новим законом омогућено да се из одлучивања избаце локалне заједнице – рекла је Недићева. 

Она каже да сви који су против истраживања и потенцијалних отварања рудника литијума на Озрену треба да се групишу против, како каже, узурпатора који би тај простор да учине колонијом, а чији улог је земљиште, вода и ваздух. 

Подсјетила је да је новим законом Влади Републике Српске дато дискреционо право да одлучује о томе шта је јавни интерес, а поучени досадашњим искуством, како каже, за јавни интерес је проглашаван интерес крупног капитала. 

Бранислав Бореновић, предсједник ПДП, рекао је да ово није питање само људи који живе у Добоју, него у читавој Републици Српској, али и БиХ. 

- Ради се о врло озбиљним и опасним стварима, а ново законско рјешење отвара могућност да Република Српска по овом питању буде рањива. Ради се и о опасним дјеловањима која могу уништити живот на овим подручјима. Зато подржавамо иницијативу да се иде на оцјену уставности појединих чланова Закона о геолошким истраживањима – рекао је Бореновић. 

Истиче да је његова дужност да о овом питању говори и на другим нивоима власти, као и да Републици Српској требају строжи еколошки стандарди. 

- Сада се отвара простор да појединци, због финансијске користи, уништавају читава подручја, угрожавају здравље људи, земљу, воде и природна богатства. Морамо учинити све напоре да се заштита животне средине подигне на много вии ниво – истакао је Бореновић. 

Славиша Марковић, посланик ПДП у Народној скупштини Републике Српске, навео је да се сличне активности проводе и на подручју Мајевице. 

- Недавно је од стране владајуће већине одбачена декларација коју је иницирало и подржало 90% мјештана општине Лопаре, који су против рударења на подручју Мајевице. Видљива је озбиљнст режима да настави са таквим активностима. Недавно је усвојен и нови Закон о геолошким истраживањима према којем искључују локалне заједнице из одлучивања, што значи да се одлучивање своди на један мањи круг људи. Зато ће бити иницирана тематска сједница Народне скупштине о питању геолошких истраживања и рударења. То ће бити прилика да се шира јавност упозна са опасностима које пријете не само Озрену и Мајевици, него читавој Републици Српској – истакао је Марковић. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

На

15.07.2024 19:51

Све начине отерати банду која хоће да уништи народ и републику српску. Црвена банда све то ради за личну корист. То им је крајњи циљ. Хитлер им није ни до кољена

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

15.07.2024 21:06

Покрнули су у Србији,па уставни суд то одобри. Исте су власти и тамо као код нас. Зато се подрзавају.

Name

Дизите

16.07.2024 03:17

Се људи ко год има утицаја да недодје до отварања рудника литијума, резим унисти све сто се унистити мозе, они имају станове сиром свијета, собицан народ само огњисте

Name

реакционар

16.07.2024 06:01

ПОкрените ви ако смијете оцјену уставности и укидање постојећег колонијалног Закона о конецсијама који предвиђа да странци могу добијати и отимати наше руднике, па тако отеше рудник Станаре и изградише први и једини страноокупационо термоелектрану на простору бивше Југославије и Балкана. Такав случај не постоји нигде осим у Републици Српској.

Name

+

16.07.2024 06:30

Тачно. ТО ЈЕ 1. НАЦИОНАЛНО ПИТАЊЕ. 2.ПИТАЊЕ ОПСТАНКА ОВДЈЕ. 3. А НИГДЈЕ ВИШЕ НИЈЕ НАШЕ И НАШЕ ДИЈЕЦЕ. Спасавање Нас. Обичан човјек.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Саггитариус

16.07.2024 08:04

Свакако треба покренути иницијативу о оцјени уставности овог закона, којим влада РС искључује локалне општинске власти из одлучивања о експлоатацији руда! Не може се потписом једнога човјека, ма ко то био, ( у овом случају ресорнога министра), дати дозвола за екоцид читавих подрућја и уништавање здраве природне средине, зарад интереса неколико богатих појединаца, који су устању уништити све, зарад екстра профита!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

055

16.07.2024 11:17

То би било афирмативно да је неко другим на власти...

ОДГОВОРИТЕ