Др Благојевић: Трговска гора наших апсурда
Мало, мало па нам медији објаве вијест о томе како ништа, или готово ништа, није предузето од стране овдашњих власти на заустављању изградње одлагалишта нуклеарног отпада на Трговској гори, на територији Републике Хрватске, у близини Новог Града у Републици Српској.
Босна и Херцеговина 15.07.2024 | 12:40
Пише: Др Милан Благојевић
Једна од тих вијести, она од 14. јула ове године, каже да овдашње власти нису предузеле готово ниједну конкретну мјеру према Хрватској ради заштите животне средине, која ће иначе сасвим извјесно бити угрожена изградњом наведеног одлагалишта и одлагањем нуклеарног отпада у њему. Питање је да ли се уопште и може ишта ефектно предузети, ако се имају у виду следеће чињенице које откривају колико је Трговска гора само једна у низу трговских гора наших апсурда.
За правилну и потпуну слику овог проблема потребно је најприје знати да у међународном праву постоји Конвенција о процјени утицаја на животну средину прекодржавних граница. Она се још зове Еспо конвенција, по финском граду Еспо у којем је усвојена 25. фебруара 1991. године. БиХ и Хрватска су чланице ове конвенције, и то Хрватска од 1996. а БиХ од 2009. године.
Из те конвенције (њеног Прилога 1, тачка 3) несумњиво произлази да јој се важење простире и на случајеве попут Трговске горе, то јест на ускладиштење радиоактивног отпада, јер је у том Прилогу прописано да се Конвенција примјењује и на ускладиштење наведеног отпада.
Међутим, члан 15. став 2. Еспо конвенције оставља слободу свакој од држава њених чланица да код потписивања, ратификације, прихватања, одобравања или приступања тој Конвенцији, или у било које вријеме након тога, може писаним путем изјавити њеном депозитару (генералном секретару УН) да за спорове који између држава произлазе у погледу тумачења или примјене Еспо конвенције, а који није могла ријешити међусобним преговорима са другом државом, у том случају прихвата да такав спор буде ријешен арбитражом, или од стране Међународног суда правде.
С обзиром на то да Хрватска не одустаје нити ће одустати од изградње наведеног одлагалишта нуклеарног отпада на Трговској гори, овај спор између ње и БиХ неће, увјерен сам у то, никада бити ријешен преговорима ове двије стране, на начин који би значио одустајање Хрватске од изградње тог одлагалишта и одлагања нуклеарног отпада у њему. Стога би се овај спор могао једино ријешити путем арбитраже, што је по мени за нас лошија могућност, или од стране Међународног суда правде.
Међутим, с тим у вези одмах се појављују два проблема, од којих је један апсурд из наслова овог текста.
Први проблем је у томе што Еспо конвенција, како је показано, не значи да држава одмах на основу те Конвенције може, рецимо, тужити Међународном суду правде другу државу због кршења Еспо конвенције. Да би то могла учинити, потребно је, између осталог, да је та друга држава постајући чланицом Еспо конвенције дала и посебну изјаву којом прихвата такав начин рјешавања спорова са другом државом. Није ми познато да ли је Хрватска постајући чланицом Еспо конвенције дала такву изјаву.
Али, узмимо да јесте, или да у било којем тренутку Хрватска накнадно да такву сагласност, на видјело у том случају излази други нерјешиви проблем, а то је апсурд везан за нас, и само нас овдје у БиХ.
Његова суштина је у томе што и ако је Хрватска, приступајући Еспо конвенцији, пристала да спорове са другим државама рјешава на Међународном суду правде, или такву сагласност да било када накнадно, како предвиђа члан 15. став 2. ове конвенције, готово сам сигуран да се у Предсједништву БиХ, које је надлежно за одлучивање о покретању тужбе пред тим судом, неће никада постићи консензус о томе, у случају Трговске Горе.
Штавише, поучен искуством Пељешког моста, када је српска страна у Предсједништву БиХ уложила вето на тужбу БиХ против Хрватске због изградње тог моста, не би ме изненадило да и у случају Трговске горе српска страна у Предсједништву БиХ опет уложи вето на евентуалну тужбу против Хрватске, уз образложење да је и у том случају тужба противна виталном националном интересу српског народа.
И све то упркос чињеници што би се само тако, пресудом Међународног суда правде у корист БиХ, могла зауставити изградња тог одлагалишта и одлагање нуклеарног отпада у њему, чиме би се заштитила животна средина и сачувало здравље садашње и будућих генерација људи.
Др Милан Благојевић
Фото: РСЕ
Коментари / 14
Оставите коментарРамбо
15.07.2024 13:42Па јесте ли и једном цули од диктатора да се огласио несто о томе. Он као председник РС ,сто казу ЦИК председник. Ја не знам засто али хрватска обавјестајна слузба стоји иза тога. И имају злоцинацку намјеру да протјерају 250 хиљаxа људи са њиховог огњиста. То се плански ради. Народе ,дизи се на ноге дом је јос вријеме и колцеве у руке
ОДГОВОРИТЕПеро
15.07.2024 14:09Чим Додик, онако како он то зна, не спомиње Трговинску гору као велики проблем мени то мирише на договор између њега и Милановића . Чуде ме људи из Новог, као да су дрогирани. Сви смо у опасности, а они највише.
ОДГОВОРИТЕГенерал Ројс
15.07.2024 16:43Студена Врила су мјесто одакле се потиче!
Саса
15.07.2024 14:10Кад су Босњаци тразили подрску за пељески мост, онда су наси остали њеми на те захтјеве,е сад се фатамо за главу и тразимо његову подрску
ОДГОВОРИТЕмилош
15.07.2024 14:13Трговска Гора је завршена ствар.
ОДГОВОРИТЕМјере
15.07.2024 14:22Ко да уради контролне мјере? Додик, Цвија и Кошарац? Ајде, немојте се за.. бавати!
ОДГОВОРИТЕБосна прије свега
15.07.2024 14:35Ово ће бити спријечено али захваљујући крајишким политичарима из Бихаћа и Цазина. Што се тиче Срба из РС, Нови Град би већ био потрован.
ОДГОВОРИТЕМладен
15.07.2024 14:40С обзиро на то да је 4. јула ове године, Народна скупштина Републике Српске усвојила Закон о измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима у коме више нема сагласности локалне самоуправе приликом додјеле рјешења о детаљном геолошким истраживањима, желио бих, као особа која је рођена и живи на Озрену, да прочитам коментар на ту тему од професора Благојевића. Јер, и Милан је кроз своје одрастање, образовање и живот увелико везан за те озренске крајеве!
ОДГОВОРИТЕРе Рамбо
15.07.2024 14:51То је други Јасеновац за то подручје. Додик има гдје отићи са Лијевче поља. Само да Б и Х то оспори. Обавеза је према том броју Становника.
ОДГОВОРИТЕРе Перо
15.07.2024 14:53Додик не помиње. Он и јесте крив. Договор са Милановићем.
ОДГОВОРИТЕРе Милоше
15.07.2024 14:55Имаш ли ти ДИЈЕЦУ, битанго мутава. Додикови могу отићи и имају капитал посвуда.
ОДГОВОРИТЕДебела Берта
15.07.2024 14:55Засто господин Додик није по овом питању консултовао проф.др. Јасмину Вујиц, декана за нуклеарну технику на Берклију. Узгред, њу је и одликовао. Зову је српска Марија Кири. Могу само да замислим ста це се десити у Новом Граду. Ни Бања Лука неце бити постедјена стетног утицаја радиоактивности. Трговска гора не одговара стандардима за одлагање нуклеарног отпада. Одлагаце се отпад из Европе. Треба поставити сензоре за мјерење радиоактивности, сада и када поцне одлагање отпада. Мислим, да це резултати бити застрасујуци. Повецаце се број обољелих од рака у овој регији. Зиви били па видили, ако доцекамо.
ОДГОВОРИТЕ//
16.07.2024 07:31Ма то се не смије дозволити. НЕ САМО НОВИ ГРАД. ВЕЋ И БЛ, СВЕ ЛИЈЕВЧЕ И УНОМ И САВОМ ДО БЕОГРАДА. СВА БИХАЋКА И БОСАНСКА КРАЈИНА, МОРАЋЕ СЕ ИСЕЛИТИ. ЗБОГ ЕВРОПСКОГ ОТПАДА. ТО ИМ ЈЕ И ЦИЉ.
ОДГОВОРИТЕТенк yоу
16.07.2024 07:56Додик yзо лову и боли га она ствар за штету народу и буућим покољењима
ОДГОВОРИТЕ