Власт поставила камен темељац још 2022.године, али још нема пара, чека се кинески кредит за аутопут?!

Босна и Херцеговина је често на неславним листама које јој, као земљи која планира у ЕУ, не дају добру репутацију. Овај пут смо међу ријетким земљама у Европи које немају развијену мрежу аутопутева. Осим камена темељца који се постављају скоро сваке године, километри аутопутева никако да се саграде. Гдје је онда запело, за камен или за паре?

Република Српска 13.07.2024 | 20:00
Власт поставила камен темељац још 2022.године, али још  нема пара, чека се кинески кредит за аутопут?!

Никад више милијарди марака у буџету прикупљених од акзица за изградњу аутопутева, а никад мање изграђених километара. Званично, у Републици Српској је у функцији 106,5, а у плану је изградња још око 280 километара аутопута.

И некако по старом рецепту, код нас све углавном остане на планирању јер од обећања политичара, преко покретања пројекта до саме реализације прођу чак и деценије. Али нам зато не недостаје камена темељаца.

Управо један такав камен темељац у низу постављен је за изградњу трасе аутопута од Вукосавља до Брчког и то је било наравно на почетку изборне кампање прије двије године.

Међутим, од свега је остао само камен јер до данас нису завршени чак ни преговори са кинеском Ексим банком о кредиту од око 750 милиона КМ колико је потребно за градњу 33 километра аутопута.

Да нешто не штима у процесу изградње путева у БиХ признали су и ресорни министри Српске и БиХ Недељко Чубриловићи и Един Форто.

„Проблем је економска моћ државе, ви знате да је БиХ дочекала грађански рат без километра аутопута. ФБиХ и Република Српска  су радили по 100 и нешто км и то је оно што су могућности. Ушли смо без довољно и фирми и струке и свега што треба да ради те путеве,  са страним компанијама се покушало прије 15-ак година са Штрабагом није се наишло на плодно тло“, каже Недељко Чубриловић, министар саобраћаја и веза Републике Српске.

„Суштина нашег проблема са инфраструктуром је одсуство визије. Ми смо претходних 20 година гледали нешто што можда нема везе са Републиком Српском, али да Сарајево - Тузла нису повезани, није јасно као и да  је Крајина изолована на начин који јесте“, каже Един Форто, министар комуникација и транспорта у СМ БиХ.

Никоме ништа није јасно и сви виде неку своју визију проблема, али нико и не рјешава ништа. Контактирали смо и управу Аутупутева Српске да нам кажу шта кочи изградњу аутопутева али нисмо добили одговор.

Ипак, да се све може кад се хоће, примјер је Хрватска која је најзахтјевнију дионицу аутопута Загреб - Сплит изградила за 4 године.

А онда се ми, с друге стране, хвалимо како ће изградња моста у Шћепан Пољу почети ове године, а осмишљено је још 1983.године.

И како онда да се не наметне питање гдје су милијарде марака прикупљене кроз путарину и акцизе на нафту и зашто тражимо помоћ од кинеза, код којих у посљедње вријеме све теже добијамо подршку? Зоран Павловић објашњава шта би могао бити један од разлога.

„Кинеске банке су  строге, кад кажу да им се уплати 15 посто то значи да им се мора уплатити готов новац и то мора новац из буџета и очигледно тог новца нема да се уплати у те инфраструктурне пројекте и путеве. Кад направите уговоре о извођењу радова извођач мора припремити динамику радова, ако то од 15 посто не буде уплаћено онда постоје и пенали који се могу рачунати из уговора“, сматра  Зоран Павловић, економиста.

И није проблем да се сарађује са страним фирмама али је проблем што се од јавности крију детаљи уговора јер сва плаћања иду из буџета који пуне грађани Српске. Најскривенији уговор у Српској потписан је 2018.г. за изградњу аутопута Бањалука Приједор.

Надлежне институције упорно крију уговор и одбијају да јавно објаве детаље уговора вриједног 297 милиона евра. Транспаренси је покушао добити детаље уговора чак и судским путем али сваки пут добију различит одговор од надлежних.

„Оно што се ми као организација залажемо је да те информације буду јавне како би се повела квалитетна јавна расправа да ли су ти услови најбољи под којима се могу финансирати одређени пројекти и зато смо тражили те информације нажалост нисмо их добили“, истиче Срђан Траљић, Транспаренсy Интернатионал БиХ.

С обзиром да смо ми као земља увијек на неким листама, овај пут би могли мало за промјену и у Гинисову књигу рекорда по броју година колико се гради неки аутопут. Главни актер за награду је изградња аутопута на Коридору 5ц за који је још 1971.године направљен просторни план и планирана дужина трасе од 320 км, а тренутна предвиђања су да би могао бити завршен до 2028.године.

(БН) Фото: Илустрација 

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

Срб

13.07.2024 20:35

Ама наше србовање нам намеће митове и прошлост, а нећемо у будућност, на запад гдје је цивилизован свијет. А како је кренуло, вратити ћемо се на коње и кочије. Смо што ће и тада коњи ломити ноге.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ненад-Нострадамус

14.07.2024 06:01

Е бас су нам Аутопутеви најпотребнији,прво треба сви локални путеви да се ураде да до сваке куце има асфалт па тек онда се мозе прицати о Аутопутевима.

Name

Поповић

14.07.2024 09:04

Гледајући ову фотографију прије бих помислио да је ковчег прекривен заставом. Покој му души.

Name

саса

14.07.2024 13:58

Пуна је Бања Лука коњина, и то несољених већ одавно !

Name

Корослав

13.07.2024 21:17

Прво мали ,па онда оно што преко 2.виси бу добили од шкрти кинеза . Будале мисле да је то сам так да се паре мету на цести . Нико вама никад више неће дати кредите ,можете само тражит у свом Додикистану и Србији да вам кредите испослује 🌈🕍😶.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Арм.

13.07.2024 22:12

Кредита још нема,а када ће бити,не зна се.

Name

Домаци странац

13.07.2024 21:37

Бог да да нисте те лопате никако из руку испистали.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ма

13.07.2024 22:41

Да Бог да да нам Кинези никада не дају кредит. Ко год је с њима иста радио постао је кинески роб или су му кинези све узели. Нико у Европи с њима не ради сем Србије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Херцеговац

13.07.2024 23:07

Гдје су паре од акциза, када ћемо.ми.добити поправку путева ,а не аутопут изгледа никад док је ове власти. Да ли ће се нешто промијенити??????

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоран

13.07.2024 23:32

Е јбг ми би и аутопутеве и соларне електране и руднике Литијума и аеродроме и хидроелектране али смо и против свега тога. Пример: протести против хидроелектане и заустављена градња на Врбасу (па словенцима плаћена одштета) па протести против аутопута БЛ - Приједор па протести и петиције против рудника на маје иви и Лопарама па протести против градње аеродрома. Не може и јаре и паре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Словенац

13.07.2024 23:40

Добри ови радници са слике за 10 година би направили једну мању куцу

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реално

14.07.2024 00:14

Боби Станаревиц је и постављен на мјесто директора да потписе стетне уговоре са Кинезима. Бивси директор је то одбио јер је лоповлук у питању. Док нико не буде одговарао за криминал бице све горе и горе. Све то треба у апс...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Будала као и ти

14.07.2024 05:13

Ја глупавог народа, Боже сачувај.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Шмит

14.07.2024 05:15

Овој власти се највише исплати постављати камене темељце бадава се возе лијепо се друже крезуби и наивни им аплаудирају лијепо се тај дан госте мало прошетају своје пријатеље народу бацили кост па нека се забављају неколико година а оно шаку под главу и ,,као раде пројекте ,,мој народе јадни шта дочека па опет аплаудирај и гласај

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тнт

14.07.2024 06:40

Ваш је проблем што све покрадоште

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

14.07.2024 07:51

Важно је "Обећање. Лудим радовање". Додик је шверц уходао, још прије рата. Паприке пелцоване у Лијевчу. НАДМАШИО ЈЕ СВЕ ЛОПОВЕ СВИЈЕТА СА ТИМ УМИЈЕЋЕМ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Колка

14.07.2024 09:49

Каменцуга.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Чаруга

14.07.2024 12:22

Ненад-Нострадамус право збори.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТЕШКО НАМА

14.07.2024 13:09

А зашто кредит? Гдје су паре од акциза на гориво.

ОДГОВОРИТЕ