Јавашлук у институцијама БиХ нема граница
Канцеларија за ревизију институција Босне и Херцеговине недавно је објавила посљедњу групу извјештаја о начину трошења јавног новца у институцијама у прошлој години.
Босна и Херцеговина 13.07.2024 | 10:37
Већини су заједнички недостаци и неправилности код запошљавања и јавних набавки, мада има и случајева проблематичних, на примјер, трошкова путовања.
Агенција за статистику Босне и Херцеговине, између осталог је једном свом запосленику омогућила да по истом основу два пута напредује.
Током ревизије је констатовано да је један запослени унапријеђен у виши платни разред по основу стицања вишег степена стручних или научних звања, на првобитном радном мјесту и на новом радном мјесту на које је унапријеђен путем интерног конкурса у 2023. години.
"Дакле, Агенција приликом помјерања запосленог у виши унутрашњи платни разред, у конкретном случају, није правилно примијенила одредбе Методологије за распоређивање запосленог унутар платног разреда, јер је два пута извршила помјерање по истом основу", пише у извјештају.
Укупно је у овој агенцији прошле године напредовало 45 запослених што по основу оцјене рада, што по основу стицања вишег степена стручног звања, пише Фактор.
Ревизори су скренули пажњу и на употребу службених возила, јер се у неким путним налозима за исту релацију уписују далеко другачије пређене километраже, затим нека су возила кориштена и у дане викенда, а у два случаја удеса у путним налозима није било никакве напомене о томе.
Занимљиво је и да су три особе које су биле ангажоване по уговорима о дјелу засновале радни однос након конкурса. Каснило се у реализацији једног уговора вриједног око 180.000 КМ, који се односио на ИТ област и то толико да је гаранција истекла прије него што су завршене све уговорне обавезе, а Агенција за статистику БиХ није зарачунавала пенале.
Службена путовања
Код Граничне полиције Босне и Херцеговине ревизори су скренули пажњу на службена путовања. Осим што није у неким случајевима вршено умањење дневнице када је био осигуран оброк, забиљежено је и да се кроз правдање путног налога, као остали трошак службеног путовања, признавала куповина уређаја, “који се по својој природи не могу сматрати трошком службеног путовања”, како истичу ревизори.
Радило се о уређају Е-боок реадер и трансмитер од 178 еВра.
Ревизори су код набавке десет службених возила, извршених за износ од око 495.000 КМ, уочили да су понуђачи из исте дистрибутивне мреже, за које се у претходним годинама показало да не чине активну конкуренцију на тржишту.
"Изабрани понуђач је и претходних година испоручивао возила исте марке (ВW) Граничној полицији. Можемо закључити да Гранична полиција није осгурала активну и правичну конкуренцију у предметној набавци као опће принципе јавних набавки дефинисане Законом о јавним набавкама", пише у извјештају.
Дневнице особи која није запосленик
Надаље, Комисија за очување националних споменика исплатила је котизацију, смјештај и дневнице особи која уопште није запосленик Комисије, већ особа ангажована путем уговора о привременим и повременим пословима.
"Ови трошкови су се односили на обуку. Право на стручно усавршавање из средстава буџета имају само запослени у институцијама БиХ. Сматрамо да се стручно усавршавање особа ангажованих путем уговора о привременим и повременим пословима не може сматрати извршењем уговореног посла нити оправданом потребом Комисије те да исто није у складу с правном природом уговора о привременим и повременим пословима", упозорили су ревизори.
Код Регулаторне агенције за комуникације (РАК) утврђено је да је директор умјесто службеног возила средње класе, на које има право 24 сата, заправо користио специјализирала возила, супротно прописима. Највећим дијелом их је користио на релацији Бањалука-Сарајево-Бањалука и за службена путовања.
И код Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ скренута је пажња на нелогичне километраже у путним налозима"„што може упућивати на ненамјенску употребу возила".
Коментари / 12
Оставите коментарЈад и биједа!
13.07.2024 11:02И онда кажу како су се борили за БиХ или ове патриЈоте кажу како су се бориле за Републику Српску а у ствари они заједно то пљачкају, то је њихова борба.
ОДГОВОРИТЕДа
13.07.2024 14:15Како се лако договоре кад се тросе паре и дијеле фотеље а овамо као границе постоје,раздруживање,геноцид,сабори ,војска ,агенције за лијекове итд ,итд.Као да смо овце .
Перо
13.07.2024 11:13Чему све то ? Кога брига, то је стандард и клише понашања цихеле државе и бесмислено је и пусати
ОДГОВОРИТЕБОБА
13.07.2024 11:17Путни налози, рацуни хотелских смјестаја пису се по принципу ја теби ти мени, услуга за услугу Цак рацуне прилазу а нису ни видјели хотел.Сви це им дати рацуна колико хоце и натоценог горива не по км. него по подобности.Ту се надје одвојен зивот, регрес али само за привилиговане.Све лазни папири а огроман новац се слива у њихове дзепове.Ти ревизори цак не знају ста један путни налог мора да садрзи а такодје ста писе у хотелском рацуну.Вјероватно цитаво прасе на тацни којег није ни видио.Политика је постала провод и бизнис.
ОДГОВОРИТЕКритична маса
13.07.2024 11:49Да то је тако годинама ,нико ниста не реагује нема одговорноwти...
ОДГОВОРИТЕА
13.07.2024 12:19Имали у овој земљи иста добро бозе драги ?
ОДГОВОРИТЕ+
13.07.2024 12:34Удружена мафија. За СВОЈЕ ИНТЕРЕСЕ. СЕЉАЦИ И ПЕНЗИОНЕРИ И СТРАНАЧКИ ПАЦОВИ СУ ОДРЖАВАЛИ СНСД НА ВЛАСТ. ФУЈ.
ОДГОВОРИТЕБезлична маса!
13.07.2024 12:34И треба тако,у Босни живе кукавице,полтрони,и најглупљи народи у Европи,то "политичари"(битанге,хоштаплери ,глумци) користе максимално,!
ОДГОВОРИТЕТацно
13.07.2024 13:37Најглупљи смо. Дозволили смо да нас осиромасе , у 21 вијеку воде немамо.
Борац
13.07.2024 13:37Све запослене на минималац док се трошкови не санирају а после тога још 1 годину исто да се науче памети и да виде како живе обични грађани
ОДГОВОРИТЕПа
13.07.2024 15:01Ко це то урадити то су углавном страначки запослени гласачи.
Јасно
13.07.2024 20:44Засто неце у европу
ОДГОВОРИТЕ