Зелена пијаца у Бијељини: Није лако ни трговцима
Да ли због папрених цијена или актуелних врућина, зарада на бијељинској зеленој пијаци нешто је слабија… Док се купци жале, на пијачни промет не утичу само честа поскупљења, већ и хипермаркети са акцијском понудом.
Република Српска 13.07.2024 | 08:05Јулски дани на зеленој пијаци протичу у знаку разноврсне понуде воћа и поврћа, али је упркос томе, посјета слабија….
Ових дана многи тврде да цијене на бијељинској зеленој пијаци жаре попут актуелних љетних температура, међутим, продавци на локалној градској пијаци увјеравају нас да и није тако. За десет марака, кажу, може много тога да се пазари, 1кг пасуља, 1 кг, парадајза и 1 кг паприка или рецимо 1кг мауна путерице, 1 кг шљива и 1 кг брескви….
Продавци кажу - цијене никад ниже...
“Ко год каже да жаре, тај не прича истину, јер све што производе наши пољопривредници је до жабе. Мало јача цијена боранија од пет до шест марака је очекивана због актуелне суше”, каже Војка Кортума, продавац на зеленој пијаци у Бијељини, додајући, да се на цијене не жале купци одавде већ они који долазе из иностранства, због тога што су навикли да је овдје јефтиније.
А шта кажу купци – да ли имају разлога да се жале или без поговора плаћају колико је зацијењено?!
Грађани које смо затекли на пијаци у Бијељини кажу да је за неке људе пијачна понуда скупа, а за неке није. Има и оних који не гледају много на цијене, већ купују оно што желе тог дана да конзумирају, те нису ријетки они који у цегерима носе авокадо, киви или кајсије које су овог љета чак пет марака по килограму. Ипак, сви се слажу у једном, домаће воће и поврће је повољно за кућни буџет.
Упркос израженој беспарици, за сезонску робу, у новчанику сваког купца наћи ће се која марка више, али зато бобичасто воће овог љета платиће као суво злато…
“Цијена боровница креће се од 10 до 12 марака, купине су 10, а малине су од 12 до 14 марака”, наводи Олениа Трифковић, продавац на зеленој пијаци у Бијељини. Она каже да се најчешће купује по мањој грамажи, односно, по 250 грама, што је и боље.
Куповина на килограм за многе је превелик трошак, зато мања грамажа све више постаје паметна опција. Али, осим количине купци бирају и у које вријеме пазаре. Па тако, због актуелних врућина, више посјећују пијацу у јутарњим сатима, а продавци кажу да високе температуре нису ни њима добар савезник, јер роба брзо пропада на тезгама...
(БН) Фото: БН
Коментари / 4
Оставите коментарборац
13.07.2024 09:11Народ нема пара.
ОДГОВОРИТЕЗа 10 КМ
13.07.2024 09:51Једна особа мозе купити несто мало неопходно од поврца и воца за себе.
ОДГОВОРИТЕЗоран
13.07.2024 13:56Проблем је у томе сто се дрзава боји богатог сељака, па јој је лаксе увозити робу "сњ" класе. Све ратове и катаклизме су изнијели сељаци.
ОДГОВОРИТЕРе Зоран
13.07.2024 17:29Гријесис пријатељу јер сељак никада није био богатији. Па погледај Додика и све политицаре око њега, никада не би могли бити тако богати да су остали на селима, вец би варали на вагама и њима познати сеоски нацин. Све су то сеоски дјилбери који су добро наплатили своје полозаје.