Осуђени политичари могу се наставити бавити политиком?!

Политичари у БиХ који су осуђени или се налазе на издржавању казне по одслужењу могу се наставити бавити политиком.

Босна и Херцеговина 09.07.2024 | 20:43
Осуђени политичари могу се наставити бавити политиком?!

Наиме, Фадил Новалић, бивши премијер Федерације БиХ, налази се на издржавању четверогодишње казне због злоупотребе положаја у случају „Респиратори“. Ипак, чини се да не планира стати с бављењем политиком.

То је поручио у објави на његовом Фејсбук профилу, иако не би требало да има приступ интернету и друштвеним мрежама док се налази у Војковићима.

Без обзира на то што је против њега донесена и потврђена пресуда, закон у БиХ, барем у његовом случају, каже да Новалић неће имати препреке у бављењу политиком након што изађе из затвора.

То је за Клиx.ба потврдио и његов адвокат Сенад Пећанин.

– У пресуди би јасно писало да се Новалићу забрани обављање јавне функције. Он ће бити у могућности да се бави политиком након што заврши издржавање казне – каже Пећанин.

Његове тврдње потврђује и Кривични закон ФБиХ. Према пресуди Суда Босне и Херцеговине, Новалић, као и Фахрудин Солак и Фикрет Хоџић, прекршили су члан 383 КЗ ФБиХ, Злоупотреба положаја или овлашћења.

Кршење овог члана носи казну затвора од шест мјесеци до пет година, а у случају афере „Респиратори“, носи казну од три или више година, због количине прибављене имовинске користи од 200.000 КМ, према пресуди Суда БиХ.

Међутим, одређене пресуде са собом носе забрану политичког дјеловања, односно забрану обављања дужности, како то пише у Кривичном закону БиХ.

У том погледу је индикативан случај Милорада Додика, предсједника Републике Српске. Њему и в.д. директору Службеног гласника РС Милошу Лукићу се суди за члан 203а КЗ БиХ, односно кривично дјело Неизвршавање одлука високог представника.

Поред потенцијалне затворске казне, ова одредба КЗ БиХ носи и мјеру безбједности забране обављања дужности.

Поред овог члана Кривичног закона БиХ, забрану обављања јавне дужности добит ће све особе правоснажно осуђене за чланове Члан 219.б (Подмићивање на изборима и у служби која се финансира из јавних средстава), Члан 239 (Неизвршење одлуке Уставног суда БиХ, Суда БиХ, Дома за људска права или Европског суда за људска права), Члан 156 (Напад на уставни поредак) и Члан 157 (Угрожавање територијалне цјелине).

Важно је напоменути још једну важну одредбу – укидање казне одлуком вишег суда. Одлуке Суда БиХ могу бити поништене ако тако кажу Уставни суд БиХ или Европски суд за људска права.

Адвокат Ифет Ферагет појашњава шта би се у том случају десило.

– Ако би Уставни суд БиХ или Европски суд за људска права укинули пресуду, дошло до би до поништења цијелог поступка. Слиједио би нови судски процес, ако се имплементира одлука ових судских инстанци – појашњава Ферагет.

Треба истаћи да Фадил Новалић, као нити један други апелант пред Уставним судом БиХ, не може тражити очитовање суда у Стразбуру без одлуке највише судске инстанце у БиХ.

Имајући у виду да тренутно Уставни суд БиХ функционише без двојице судија из Републике Српске, те без једног из ФБиХ, питање је када ће уопште Новалићев случај, као и случај других апеланата, бити разматран.

Што се тиче бављења политиком, важно је рећи и да је Изборни закон поприлично нејасан у одредбама које се тичу кандидовања за законодавне функције.

Јасно је да особе које имају на снази забрану обављања јавне дужности не могу бити именовани на извршне функције (примјер: Премијер кантона или ентитета). Исто тако, посљедњим промјенама Изборног закона БиХ које је 26. марта ове године наметнуо високи представник, изричито је забрањено кандидовање и именовање особама против којих је донесена правоснажна пресуда за ратне злочине.

Нејасно је да ли особе против којих је донесена правоснажна пресуда у другим сферама могу бити кандидати на изборима те да ли они могу преузети дужност ако добију довољно гласова.

Мада, постоје одредбе у Изборном закону БиХ које предвиђају овакве случајеве. Тако члан 1.10 каже да мандат изабраног члана власти може престати ако се против њега донесе правоснажна пресуда која носи казну затвора од шест мјесеци или више.

Примјери из БиХ кажу да правоснажне пресуде у сферама које не наводе изричито да са собом носе забрану вршења јавне дужности не значе пуно. Рамо Исак, актуелни министар унутрашњих послова ФБиХ, је два пута био правоснажно осуђиван.

Рамо Исак, актуелни министар унутрашњих послова ФБиХ, је два пута био правомоћно осуђиван.

Међу политичарима, који су такође били осуђивани су, Зукан Хелез, Салко Зилџић, Халил Бајрамовић, Јерко Иванковић Лијановић и други.

(Клиx

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

Грахово

09.07.2024 21:18

Има случајева и на нижем нивоу власти у Федерацији БиХ случајева пљачки.Душко Радун предсједник Српске напредне странке у Федерацији БиХ осуђен је на осам мјесеци затвора због пљачке из буџета сиромашне општине Бос.Грахово који је и данас предсједник Српске напредне странке и посланик у кантону десет.Наравно да казну није служио јер ју је откупио од опљачканих пара

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хм

09.07.2024 22:12

А нама да би уопште добили посао мора потврда о некажњавању.... Отвори се земљо....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Требавац

10.07.2024 07:13

У Добоју је један од услова за улазак у свијет политичара да си правоснажно осуђен за криминал или бар да се води поступак.Примјер први,директор болнице уједно и одборник у градској скупштини а други против више стотина добојлија међу којима су многи директори,шефови и високо позиционирани службеници су обухваћени оптужницом за иборну крађу.

Name

Зоки

09.07.2024 22:18

Једино код нас у РС ниједан политицар нема мрљи

ОДГОВОРИТЕ
Name

мислим

10.07.2024 05:57

Захваљујуци цврстој руци предсједника само постено.

Name

Xy

09.07.2024 22:18

СВЕ РОБИЈАСИ И БИДЕ ДРЗАВУ.БЛАГО НАМА !ЗАТО СВИ НОРМАЛНИ ИДЛАЗЕ ИЗ ОВЕ ВУКОЈЕБИНЕ ГЛАВОМ БЕЗ ОБЗИРА.ДАБОГДА СЕ ИЗМЕДЈУ СЕБЕ ПОТАМАНИЛИ ДА ПРОДИСЕ ИВО МАЛО СВИЈЕТА СТО ОСТАНЕ ОВДЕ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ицх

09.07.2024 23:38

Нису криви политичари већ народ што их бира,какав народ такви политичари

ОДГОВОРИТЕ
Name

мислим

10.07.2024 05:55

Толико уносан посао нема одустајања.

ОДГОВОРИТЕ
Name

+

10.07.2024 05:58

Ово је дно , дна у свему. Ни Рус ово неће лако ПРЕВАСПИТАТИ. А мораће. Ово је на Балкану, отишло све у пич.у материну.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Грохотом се 😃

10.07.2024 06:40

Рамо Исак 😜😃😃😃😃😃😃😃.Да је портир много је.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Наравно

10.07.2024 09:51

Само такви су корисни за уцјене за њихову окупаторску корист.

ОДГОВОРИТЕ
Name

На снази је

10.07.2024 10:08

Исмијавање правде и права,а највисе истине и здравог разума градјана.Уопсте не цуди у ста је цовјецанство запало и због цега....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Какви (наметнути) закони

10.07.2024 10:12

Таква и политика, каква политика такве и инвестиције и инвеститори и на крају таква је и корист по дрзаву и друство....

ОДГОВОРИТЕ