За ово занимање пријављен само један кандидат
Највеће интересовање будућих студената у овогодишњем уписном року, судећи по броју пријављених, било је на Факултету организационих наука, Електротехничком, Машинском, Грађевинском факултету, док су наставнички смерови на факултетима остали празни. За смер који школује наставнике хемије у Београду пријавио се свега један кандидат
Србија 06.07.2024 | 17:47
Због чега будући студенти избегавају овај смер и шта све на Хемијском факултету чине да би хемију учинили популарном науком међу младима, објашњава декан овог факултета Горан Роглић.
Шта Вама говори податак да се једна особа пријавила на смер професора хемије у Београду, а у Новом Саду ниједна?
- Главни разлог је положај наставничке професије у друштву, и финансијски и статусни. Наставници тренутно имају плату која је 10% испод просечне зараде у Републици Србији, а о положају наставника мислим да је довољно речено и писано по штампи у последње време. Значи, ако је наставник предмет напада ученика, родитеља, изложен притисцима од стране директора да се поправљају оцене, наставник је изгубио оно што је некада био његов статус. По ономе што ми добијамо као захтеве од директора школа у Београду, почео је и недостатак наставника хемије у случају одсуства боловања дужег - рекао је Горан Роглић, декан Хемијског факултета.
Да ли је хемија толико тешка наука па сви беже од ње?
- Мислим да није то у питању толико да је хемија тешка. Сад, хајде, то је опет субјективно мишљење. Мени сигурно није тешка, али ми имамо релативно константан број. Оно што је проблем, генерално, то је демографски параметар, јер ове године је у четврти разред у Србији уписано 3.000 деце мање него прошле године. То се осетило на свим факултетима. Ове године је на свим факултетима Београдског универзитета мањи број пријављених у односу на прошлу годину - казао је он.
Ваш факултет има пројекте којима се труди да привуче младе, попут недавног пројекта производње пива са хијалуроном. Да ли и то показује да хемија ипак може да буде забавна?
- У принципу имамо сада пројекат, један преко УНДП-а, природне боје за сладоледе, за колаче. То је ако причамо о игри. Међутим, Хемијски факултет има и много озбиљније пројекте. Хемијски факултет је био врло активан са два пројекта у време Цовид-а. Један пројекат је био да се направи тест за Цовид, други пројекат је био да се модификацијом постојећих лекова пронађе нови лек за третман вируса. 50% је теоријска настава, 50% времена су у лабораторијама. Од прве године до четврте године - закључио је декан Горан Роглић.
Коментари / 6
Оставите коментарКаква хемија
06.07.2024 18:44Ниста без партијске
ОДГОВОРИТЕЛав
06.07.2024 19:05Кад је кога занимала хемија и историја,само лудог човјека то може занимати
ОДГОВОРИТЕре Лав
06.07.2024 19:58Мене интересује историја.
Реците истину
06.07.2024 19:40Ови комунистички системи у данасње време тјерају младе на одлазак и то је главни проблем. Виде они шта се ради и како им школовани родитељи пролазе данас. Виде да је шљам неписмени са купљеним дипломама заузео све позиције и само бљују националне бајке да залуде сто више људи док се они богате. Или да се уклопиш и будеш и Ти шљам људски или да одеш код Швабе да ти да посао и плату и да живиш опуштено и нормално. То је истина и нема других објашњења.
ОДГОВОРИТЕРе
07.07.2024 09:37Који црни комунистички систем? Ово данас је чиста анархија која одговара неколицини богатих група криминалаца. За вријеме бивше СФРЈ коју су називали комунистичком све је било уређено за потребе свих становника. Шта можемо када смо прихватили "демократски" запад и њихова правила игре.
Xy
06.07.2024 21:27КОЈЕ ЦУДО ?ПА КАД ФИРМИРАЈУ ВЛАДУ,ПРВО РАСПОДИЈЕЛЕ СВА МИНИСТАРСТВА,ПА НАКРАЈУ КАД ИМАЈУ КАНДИДАТА СА КОЈИМ НЕЗНАЈУ СТА ЦЕ СТАВЕ ЗА МИНИСТРА ПРИСВЈЕТЕ.И ТАКО ГОДИНАМА !СВИ ТРЦЕ ТАМО ГДЈЕ СЕ МОЗЕ СКИНУТИ КАЈМАК ИЗ БУДЗЕТА,ПРОСВЈЕТА СИРОМАСНА,НЕМА ПАРА,НЕЦЕ НИКО ДА БУДЕ МИНИСТАР.ПРИВАТНИ ДАКУЛТЕТИ СТАНЦАЈУ ДИПЛОМЕ,НЕТРЕБАЈУ ИМ ПРОФЕСОРИ,ПОЛУПИСМЕНИ СВИЈЕТ ЦЕ ЗНАТИ ДА КОПА ЛИТИЈУМ И ВЕЗЕ КАБЛА ЗА ТЗВ.СТЕАНЕ ИНВЕСТИТОРЕ.КОМЕ ТРЕБА НАУКА.
ОДГОВОРИТЕ