Банке очекују веће профите и нови замах у кредитирању

Ове године се у региону Централне, Источне и Југоисточне Европе очекује знатно побољшање понуде кредита, уз даље јачање кредитне тражње. Растући нето приходи од камата повољно се одражавају на профитабилност банака. Банке су заинтересоване за проширење у региону, оценила је Европска инвестициона банка у најновијем истраживању.

Свијет 06.07.2024 | 16:50
Банке очекују веће профите и нови замах у кредитирању

Према најновијем Истраживању банкарског кредитирања у региону Централне, Источне и Југоисточне Европе (ЦИЈИЕ) Европске инвестиционе банке, поред опоравка инвестиција предузећа након периода спорог раста, банке очекују и повећану тражњу за кредитима свих категорија, при чему се највећи раст очекује код хипотекарних.

Очекује се да ће се пооштравање на страни понуде кредита, које траје од 2022. године услед сукоба у Украјини, инфлације и виших каматних стопа, ускоро окончати уз знатна побољшања у свим сегментима, а нарочито када је реч о хипотекарним и потрошачким кредитима.

Банке у региону навеле су побољшање тржишних пројекција и боље услове финансирања као факторе који доприносе ублажавању кредитних стандарда, наговештавајући већу спремност да дају кредите клијентима. Кредитни квалитет у региону такође бележи побољшање. Након пада у 2023. години, пројекције за 2024. указују да ће удели проблематичних кредита у различитим земљама ЦИЈИЕ наставити да се смањују. 

"Позитивни изгледи које показује Истраживање банкарског кредитирања охрабрујући су знак за привредни развој региона”, рекао је потпредседник ЕИБ Киријакос Какурис. „Јачањем банкарског сектора очекујемо даљи напредак у економском приближавању региона и раст инвестиција, отварање нових радних места, као и бољи животни стандард широм Централне, Источне и Југоисточне Европе."

Бољи показатељи адекватности капитала даће банкама већу флексибилност у подржавању раста кредита. Поред тога, банке кажу да се њихова профитабилност у региону ЦИЈИЕ побољшала у односу на ниво групације, при чему су представништва у региону у просеку профитабилнија од својих матичних банака.

На питање о својим дугорочним стратегијама, 58 одсто прекограничних банкарских групације указује на спремност да селективно прошири или одржи исти обим пословања у региону. То је видно побољшање у поређењу са претходна три циклуса анкетирања, где је тај проценат износио 50 одсто, 45 одстоодносно 30 одсто. 

"Истраживање банкарског кредитирања открива јачање банкарског сектора и здрава очекивања у погледу кредитног раста у региону", рекла је директорка економске службе ЕИБ Дебора Револтела.

Након изазовног периода банке су све оптимистичније у погледу економских пројекција и својих пословних перспектива. Међутим, финансирање у региону готово се искључиво ослања на банке, док структурне трансформације и иновације изискују већу диверсификацију извора финансирања, као и развијенија и интегрисанија тржишта капитала у ЕУ.

Истраживање ЕИБ пружа детаљну анализу динамике кредита и дешавања у банкарском сектору у 12 земаља у региону. Обухватајући 70 домаћих банака и локалних представништава страних банака, као и 12 међународних банкарских група, истраживање указује на позитивне изгледе за кредитирање у наредним месецима. Комплетан извештај доступан је овде

(НИН) Фото: есап

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Па ми сви

06.07.2024 19:45

Одавно живимо на кредит шта је ту цудно. Задузујемо и праунуке а унуке смо већ увукли у дужничко ропство. Не знам како ће Додик отплатити ону вилу у БГ или Нешић силне кредите али ето гурају некако. Ми им изгледа и то отплацујемо” јер смо паметни”

ОДГОВОРИТЕ
Name

Креда

06.07.2024 21:14

Тренутни услови кредитирања нису ништа неповољнији у односу на пероид од прије три и висе година, али су цијене станова и свега осталог скоциле висе од дупло а плата и приходи исти или мањи. Пераци пара имају мање простора за прање пара, тако да це потразња за кредитима пораст када падну цијене некретнина, а то долази брзо

ОДГОВОРИТЕ