На овај начин је Француска заштитила своје потрошаче

И док држава настоји да заштити потрошаче и њихове новчанике од варљивих паковања, неки трговци су критични према тој мери.

Свијет 06.07.2024 | 16:10
На овај начин је Француска заштитила своје потрошаче

Смањење грамаже прехрамбених и производа за хигијену глобално је присутна. То подразумева да је количина робе која се нуди мања него раније. Међутим, цена остаје иста и после "мршављења" производа, али се дешава и да буде виша од дотадашње.

Та прикривена пракса добила је и свој назив "шринкфлација", од енглеске речи "схринк" која значи скупљање или смањење. У Француској су се досетили како да потрошачима ставе до знање да је производима смањена грамажа, па тако у супермаркетима на снагу ступају налепнице "схринкфлатион". 

Супермаркети ц́е сада морати да обавештавају своје муштерије када је неки производ "жртва смањивања".

И док држава настоји да заштити потрошаче и њихове новчанике од варљивих паковања, неки трговци су критични према тој мери.

За кршење новог правила казне и до 15.000 евра 

Од почетка ове недеље, трговци на мало су обавезни да поставе видљиве етикете на ове производе, према министарској наредби објављеној 16. априла.

Продавнице површине мање од 400 метара квадратних изузете су од те наредбе, која се такође односи само на производе који се продају у константној количини.

Ово искључује ринфузну робу, као и производе који се пакују на тезги, као што су сир и месо.

Кршење новог правила може довести до казне од 3.000 евра за појединца - на пример менаџера  продавнице - и до 15.000 евра за корпорацију. 

"Смањење је подметање, ми томе стављамо тачку. Желим да поново изградим поверење потрошача, а поверење иде руку под руку са транспарентношц́у", рекао је министар финансија Бруно Ле Мер.

Мера има за циљ да потрошачима пружи вец́е знање и контролу над њиховом куповном моц́и.

Прошле године је цена прехрамбених производа постала важна тема разговора у Француској када је инфлација хране достигла рекордних 16 одсто, иако је та цифра од тада пала на 0,8 одсто.

Шта кажу критичари налепница

Француски супермаркет Царрефоур, који је раније био критикован због смањења грамаже производа, недавно је рекао за БФМ Бусинесс да нец́е бити потребе за налепницама у његовим продавницама.

"Да би се борила против смањења, а не кажњавала купце, група је применила стратегију која има за циљ да идентификује све производе на које ова пракса утиче, тако да њихова цена може унапред да се коригује са својим добављачима и његовом политиком цена", рекао је портпарол Царрефоура за БФМ.

Нова уредба би подстакла добављаче да се постарају да цене буду фер, додала је компанија.

Задруга трговаца на мало "Системе У" била је критичнија према новој политици. 

"Ако се декрет материјализује, ми ц́емо га поштовати и применити, али нисмо срец́ни због тога“, рекао је извршни директор Доминик Шелчер у јануару.

Мишел-Едуар Леклерк, председник задруге Е.Леклерк, такође је показао своје противљење новом правилу.

"Произвођач је тај који зна да је његов производ смањен у величини. На произвођачу је да то напише на амбалажи", рекао је он. 

Он је сугерисао да би било губљење времена да супермаркети лепе налепнице на такве производе. 

(Еуронеwс) Фото: НурПхото

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Шулицу

06.07.2024 17:10

Било би добро да прочиташ смијернице владе Француске како штите своје потрошаче не смањујуци цијену паштети

ОДГОВОРИТЕ
Name

Како то мени моyе помоци?

06.07.2024 18:13

Не yивим ја у Француској.

ОДГОВОРИТЕ