Воћари задовољни, родила шљива, а добра и цијена
У подмајевичком крају увелико је почела берба раних сорти шљива. Откупна цијена, као и претходних година, износи од 1,30 до 1,50 марака по килограму.
Република Српска 24.06.2024 | 07:53Воћари задовољни, јер када добро роди, може добро и да се заради.
ШЉИВИЦИ ПОМОДРИЛИ ОД РОДА
Зима без јаких мразева и топло прољеће, утицало је ове године на рани развој шљиве, те су на падинама Мајевице шљивици помодрили од рода...
ДОБАР ПРИНОС И ЈОШ БОЉИ КВАЛИТЕТ
Тамо гдје није било леда, примјетан је добар принос плаве краљице, те су домаћини и више него сигурни у њен квалитет…
“Откупна цијена ране чачанке ишла је од 1,30 до 1,50 марака по килограму, што је прихватљива цијена, а сад остаје да видимо каква ће бити цијена чачанске љепотице, јер откупне станице још нису изашле са цијеном. Рана шљива је рано почела да зри, па су воћари пожурили са бербом, те да предају у хладњаче”, каже Славиша Јовић, воћар из Тутњевца.
КВАЛИТЕТ ОТВАРА ВРАТА СТРАНОГ ТРЖИШТА
Мајевичка шљива присутна је на тржишту од Европе до Русије, јер је њен извоз увијек био сигуран потез за домаће воћаре, али за вишегодишњи проблем са фитосанитарном контролом на хрватској граници, ријешење једино виде у квалитетном третирању воћњака.
“Јако је битно да воћари требају водити рачуна о свим тим препаратима које користе за заштиту воћа, јер су пооштрени стандарди ЕУ када је ријеч о увозу прехрамбене робе. На тај начин, спречиће се задржавање робе на граници, те воће неће пропадати”, тврди Јовић.
ЛЕД ЈЕДИНА ОПАСНОСТ ДОБРОМ ПРИНОСУ
На квалитет шљиве воћари могу утицати, али су им за градоносне облаке такорећи везане руке… Сав труд и зној за пар минута може пасти у воду, те да род буде скоро па и уништен, као што је случај са воћњаком Симе Глигоревића из Тутњевца.
“Ево можете и видјети овдје штету од леда, која је скоро па стопостотна. Неки мањи дио рода ће остати, јер смо га покушали залијечити адекватним препаратима. Такође, неки дио је опао на земљу, што ће да иструне, а овај дио на грани одлази највјероватније у неку дестилерију на обраду”, објашњава Глигоревић, воћар из Тутњевца.
СВЕ ТЕЖЕ ДО СЕЗОНАЦА И ВЕЋИХ УЛАГАЊА
Све је теже заштити воћњаке, кажу мјештани Тутњевца, али последњих година није лако наћи ни сезонске раднике, нити обезбједити довољно новца за улагање, јер су цијене репроматеријала удвостручене, а откупна цијена остала непромијењена.
(БН) Фото: БН
Коментари / 4
Оставите коментарБањалучанин
24.06.2024 09:05Да ли је могуће да је неко задовољан у овој земљи?
ОДГОВОРИТЕВанземаљац
24.06.2024 16:27Чуди ме да није килограм бар 5 КМ.Немој да падате,молим вас.
Xx
25.06.2024 15:06Нису такви дзабалебароши
Бурлина цијена
24.06.2024 09:46Дједова ракија, пијацар обара дизе цену, откупи јефтиније прода скупље
ОДГОВОРИТЕ