Некада гужва, сада има и вишка мјеста на факултетима

Прије само петнаестак година амфитеатри приликом уписа на факултете у Српској били су „дупке пуни“. На пријем испитима знало да је буде и дупло више кандидата од слободних мјеста. Данас је слика са факултета знатно другачија.

Вијести 20.06.2024 | 07:25
Некада гужва, сада има и вишка мјеста на факултетима

Укратко овако описују стање универзитетски професори. 

У Српској се данас за упис на факултете одлучује све мање средњошколаца. Да ствар буде гора, тај број је из године у годину у константном паду. Упућени у ову тему за Српскаинфо кажу да је пријеко потребно направити ренесансу образовања, јер је само тако могуће доћи до бољих или бар примјеренијих ефеката онога што се назива образовање.

Слично мишљење дијели и социолог и професор Иван Шијаковић.

– Негдје почетком 2001. или 2002. године сјећам се пријемног испита на Економији. Предавао сам социологију, а упис би трајао током читавог дана. Пријави се 700 људи, а прима се свега 350. Иста ситуација је била и са Правним факултетом у то вријеме – рекао је Шијаковић.
Приватни факултети

Није прошло пуно година, а дошли смо до ситуације да факултети не могу у првом року ни да упишу довољно студената, истиче овај угледни професор.

– Бањалука се између 2000. и 2010. године заиста стабилизовала као једна академска средина. Нажалост, послије су се околности промијениле. Дошло је до политичких трвења, а онда је отворена и маса приватних факултета. То је било на бази корупције и ко зна чега све, без неког великог квалитета, па је тако разбијен академски дух – објаснио је Шијаковић.

Касније се на универзитете, како додаје, убацила политика па је било важно да ректори, проректори и декани подржавају водеће партије, а мање да су квалитетни у науци.

Шијаковић истиче да би било добро направити једно истраживање са студентима, али и средњошколцима завршних одјељења, и поставити им директна питања зашто не уписују факултете у БиХ.

– Онда би били сигурни да можемо доносити неке закључке, а овако можемо само да претпостављамо. Али, чињеница је да су програми недовољно привлачни – рекао је Шијаковић.
Програм

Према његовим ријечима, када се ради реформа онда се некада у студијским програмима у БиХ, а посебно у РС, побјегне од суштине.

– Сувише се иде на неку модернизацију и онда се изгуби континуитет и то студенти често примијете – рекао је Шијаковић и додао да је програм засигурно један од разлога зашто млади не уписују факултете.

Други разлог је тај, како објашњава, што БиХ и Српска веома слабо и споро напредују, како у економском, тако и у социјалном смислу, али и смислу животног стандарда.

– Млади желе унапријед да се окушају у некој другој средини и желе мало да побјегну, јер сваки дан слушају о некаквим политичким борбама, нестабилностима и опасностима које пријете, а то их све плаши – рекао је Шијаковић и додаје како је све мање људи, а број факултета расте.

Поручује како доста наше омладине одлази на студије у Словенију, јер тамо имају неке погодности. 
Непоходна “свјежа крв”

Проф. др Марко Ђого, који је и декан  Економског факултета у Источном Сарајеву, каже да, без обзира колико смо мали, на престижним универзитетима у иностранству има доста наших студената који су се показали као веома успјешни.

– Нама је заиста непоходна свјежа крв” на високошколским институцијама и то да буду управо они људи који то својим квалификацијама и заслужују. То би нас можда приближило тим факултетима, на које наши студенти одлазе у иностранство – рекао је Ђого.

Друга ствар због које имамо све мање студената у Српској је, како каже, демографска политика.

– Чињеница је да из Српске уопштено одлази велики број људи, и то не само на факултете. Неће бити лако да се преокрену ти демографски трендови, али када би сви урадили најбоље од себе, можда би нешто и направили – рекао је Ђого.

Истакао је да  и сусједне земље имају исти проблем, само је БиХ у томе шампион.

– То је прича која је много компликована, али свакако морамо модернизовати наставне планове и програме – рекао је Ђого.

С друге стране, како каже, постоји тренд да све мање дјеце генерално студира. Објаснио је да је и то рационална одлука, јер су та дјеца већ видјела да завршетак студија не гарантује успјех у животу и они се оријентишу.

– У задњих неколико година постоји драматичан пораст плата и тражње за неким профилима који траже средњу стручну спрему, па ако сте поприлично сигурни да ћете зарадити плату од 2.000 или 3.000 марака са средњом школом, онда је рационална одлука да нећете трошити 4 године живота на студије – закључио је Ђого.
Средњовјековно образовање

Професор Миодраг Живановић, филозоф који у својим књигама и излагању нуди другачији осврт на стварност иако већ неколико година у пензији, и даље пише и прати актуелна дешавања.

– Оно што се назива образовање, посебно високо образовање, нешто је што је деценијама велики проблем, јер није постављено како би требало да буде. Наше образовање у БиХ, али и уопште на Балкану, има контра улогу – рекао је Живановић.

Томе свједочи, како каже, и чињеница да је недавно један институт у Београду поставио питање треба ли нам уопште образовање у вријеме информатичке цивилизације и вјештачке интелигенције.

– Образовање је у односу на потребе младих људи оно што је „демоде“ и прави контраефекте. Због свега тога требало би направити ренесансу образовања. Људи нам одлазе баш зато што имамо средњовјековно образовање, које није интересантно младим људима – закључио је Живановић.

Додао је да су професори и наставници и сами нажалост постали таоци таквог деформисаног образовања.
Реформа образовања

Професорка Светлана Ценић за Српскаинфо каже да је од актуелне власти слушала све и свашта, али само није чула гдје су млади људи и ко ће издржавати све притиске и остати у Српској.

– Реформа образовања је требала давно да се уради. Када је била она накарадна реформска агенда и када су говорили о образовању онда су рекли нека то сачека неколико година, да није сада вријеме. „Њима“ за образовање никада није вријеме, јер што си затупљени, необразованији и глупљи, лакши си за манипулацију – рекла је Ценићева.

Додала је да је осим реформе образовања потребно направити и реформу тржишта рада, те да је пријеко потребно да се заштити производња, али и пољопривреда. Ценићева је дошла до података колико Срба живи у Америци, Аустралији и Њемачкој.

– Само у Њемачкој живи 600.000 Срба и о чему ми онда причамо. Све ће мање бити младих, али и генерално људи у Српској, јер се људи осјећају несигурно. Када нема пара, нико није сигуран. Пара знамо да нема,  а још мало неће бити никога, ни људи – закључила је она.

(Српскаинфо) Фото: Срна

Коментари / 35

Оставите коментар
Name

Глас

20.06.2024 07:35

Наравно да је све мање студената.Данас дјеца студирају тик-ток и инстаграм.Како постати сто веци идиот или старлета на свијету.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Професори КОПЛЕСКАШИ

20.06.2024 10:04

Проблем бр.1 је што ма критична маса професора који не само да малтретирају студенте, већ тјерају и младе колеге које су иоле квалитетне, јер баш такви имају избора!

Name

Борац

20.06.2024 10:33

Видела омладина како су лако заврсили факултете дјокиц,сулиц,васиц,врховац и други.

Name

ре

20.06.2024 11:38

Сада нема практично пријемног и селекције него се прима вишеструко више него што има заинтересованих постојећих студената. Купе све радом са улице само дођи и не треба ти ништа ни да учиш, нити да студираш, само дођи и само да се попуни макар и половина уписне квоте студената да запослени лажни порфесори да остану без радних места.

Name

ацановац

20.06.2024 13:02

И ја сам купио диплому екномисте на секли у бадовинцима, досадило ми више да возим камион у четрдесет и некој па сам купио диплому. Нудили ми и постдипломске да будем асистент на факултету, али ја више волим општину има толико тога да се покраде.

Name

Ре Борац

20.06.2024 13:38

Не дирај Ђокића, тај је дипломирао на Лондонском универзитету и све испите је полагао на српском језику. Није хтио на енглеском из ината. 😃😃😃😃

Name

600 000

20.06.2024 07:41

Срба у Њемацкој!?!?! Да ли се овдје неко зајебава!?! У једној нацистицкој Њемацкој која је дупло висе Срба поубијала!?! Па ста ми онда пљујемо по Њемацкој ако је тако лоса? Срамота! Ста радите тамо ако зивите у концлогору? ИЗДАЈНИЦИ!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

20.06.2024 08:51

Ајд не једи г' ' нае ..., само тражимо разлог да се не угледамо на нешто што је добро....без обзира на то што су поравнати у другом рату,лопатама и упорношћу створили земљу у коју ,,нашу дјецу пуштамо да раде и зараде,буду цијењени и поштовани ако раде и школују се...а овде ......размислимо мало шта од себе и дјеце очекујемо...????

Name

Лара

20.06.2024 07:45

Зато је гузва у кафани код Веље.Мрва продаје дипломе и иде ко халва ..За 800 км диплома савјетника..Ја купила јутрос двије.За себе и другарицу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Лара

20.06.2024 10:09

Ларо, би ли могла и мени купити једну диплому доктура јер ја нијесам у прилици да сидјем са ове моје планине, јер цувам благо, не национално, вец оно право, хоцу реци стоку и зивину. Ја сам бијо заднији пут у граду прије пар година и видијо сам све сељаци ко и ја, неки доктури и дирјектори па велим ако могу они да бидну, онда могу и ја. Хајд драга Ларо купи једну за мене па да љецим људе насе добре, а није да немам искуства јер љецим ја сву своју стоку, а то је исто како ми казе један пријатељ, инаце политицар

Name

Запад2024

20.06.2024 07:56

Ено и по мом мјесту сада фирме тразе раднике по огласима сто никад није било да дају огласе у медије. Предавао за посао смијали се кад предас пријаву, одбацивали, исмијавали. Сада тразе по огласима. Од мене имате махање сада са запада. Не бих из принципа у те фирме висе назад кад би ми дали 3000 плату. Мој образ је цист а они нек гледају сад одакле је ведро.

ОДГОВОРИТЕ
Name

АДИО СРПСКА

20.06.2024 08:06

А СТА ДЈЕЦА ДА РАДЕ И ГДЈЕ СА ТОМ ДИОМОМ. ПА "ЦИКО" ЈАВНО РЕКАО ПРЕЦА ЈЕ СТРАНКА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицко

20.06.2024 08:14

Урадис истразивање засто све мање људи уписује факултете, и онда резултат тога у јавност износи неко кога је владајуца коалиција потплатила, уцијенила.И која онда вајда од истрази ања, мој професоре.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ало

20.06.2024 08:51

Сада се не иде на факултет,а никада висе диплома,купис када хоцес.И ти који су упусали,брзо це изаци,купити и то је то.

Name

Сељак

20.06.2024 08:31

То дјеца обицни градјана студирају .Која су знањем постигла.А татини и мамини синови добијају диплому брзом постом. Сутра феста дјете заврсило факултет пре рока ,одмах посао у опстини, електро привреди,пости,здравству а мозда и савјетник министра а мозе и пресједника.Туристицка организација и редом .А ако бог дадне и татин дзеп за 5 до 6 година народни посланик.И одма подпреседници преседници одбора а ти народе зиви од србства и бусања у прси велико срба.И квази дусебризника за народ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Сељак

20.06.2024 10:05

Татини и мамини и на државном факултету се само појаве на испиту (а некад ни то), тако да... Танка је линија између приватног и државног, а на Апеирону нпр. предају професори са државног и судије уставног суда

Name

Мирко

20.06.2024 08:43

Ко има "леђа" свеједно му је да ли ће на приватни или државни па се одлучује на лакшу варијанту. Ко нема, а вриједан је и има подршку родитеља и уз то је спреман да и сам додатно ради, одлази да атудира ван. Ко је вриједан, а нема могућности за студирање вани иде на државни па гледа послије да оде ван док уз студије учи језик. Математика је јасна, за 20 година ће просјечан становник Српске имати 55 година...

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ Мирко

20.06.2024 10:06

Ко има "леђа" њему је и државни лакша варијанта... А да не причамо да се катедре сад насљеђују кода су ћевабџинице!

Name

Славко

20.06.2024 10:25

Тако је и биће нас око 300000 у Српској за 20 година живи били па видјели!

Name

МИЛОРАД ГРАДИШКА

20.06.2024 08:47

ЈОШ МАЛО ПА ЋЕ ВИШЕ БИТИ ПРОФЕСОРА И АСИСТЕНАТА НЕГО СТУДЕНАТА...ТУГА, ЈАД И ЧЕМЕР, СВЕ ЈЕ ТО РЕЗУЛАТ СВИХ НАШИХ "ПРОМАШЕНИХ" ПОЛИТИКА И ПОГРЕШНИХ ПОЛИТИЧАРА !!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јован

20.06.2024 08:52

Мишљење о стању високог образовања даје декан чији се радови повлаче из часописа због плагијата. Ето, зашто нема студената

ОДГОВОРИТЕ
Name

Воxпопули

20.06.2024 08:53

Направите анкету гдје студирају дјеца политичара,махом у Београду и Новом Саду,

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ја

20.06.2024 09:07

Моја дјеца неће студирати овдје, гдје су факултети крцати асистентима и професорима сумњивих нивоа знања и умења преноса тог знања.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Навијач

20.06.2024 09:13

Што би студирали кад могу купити диплому? Једино што морају да се учлане у странку, владајућу, буду проактивни и раде по наређењима странке, све ће завршити. Фино нам је Додик и екипа око њега уништила образовање. Кад млади виде ко све сједи у скупштинским клупама, ко је све министар, ко је све директор или нижи функционер, јасно је да је потребно само да србује и буде вјеран, одан, лојалан владајућима и све може.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ист

20.06.2024 09:32

Не може и то је за одабране, можеш србовати и ићи по странци ако ниси швалерка или нечији син бураз, само за одабране швалерке има посла

Name

Бивси студент

20.06.2024 09:13

Срамота ста су направили од сколства.Па некад ниси могао уписати фаx ако ниси био врло добар,сад прво заврсис докторат па онда средњу.Све садње тзв професоре и тзв докторе наука треба оставити без посла,нек иду радити код тих сто су им продали знање.ПРПОАСТ НАРОДА И ДРУСТВА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кец Зворник

20.06.2024 09:34

Ништа ту није чудно.Упишеш приватни факултет даш новац и диплома дође на време.Вец си запослен а са дип.фак.имаш вецу плату.Ко заврши државни 4 или 5 година иде сигурно на биро.Не требају паметни него подобни.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Госпођо Ценић,

20.06.2024 09:44

Колико их има у Америци, Канади, Аустралији, Аустрији, Француској,... По вашој рачуници, претпоставимо 2 милиона, ајде мало смањи доживљај, увијек је било да дјеца богаташа студирају по Словенији, Србији, Хрватској, а сиротиња у Сарајеву, данас јоши приватни факултети и нормално је да нема студената на државним факултетима. Треба бити ин.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гђо Ценић 2

20.06.2024 13:22

Па толикип нас све скупа има у том земљама! Само У Чикаго нас им пола милиона!

Name

Бранци

20.06.2024 09:55

Није нико луд да иде у школу кад владај и о свему одлучују неписмени. НУБЛ и сличне радње избацују стручњаке локалног гласа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лара

20.06.2024 10:46

У фбих има висе мјеста гдје се продају дипломе.Ваљда негдје код Јајца се то продаје ко халва..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Родитељ

20.06.2024 11:29

КО ЗЕЛИ СТУДИРАТИ ДА БИ СЕ ОСПОСОБИО И СТЕКАО ЗНАЊЕ, НЕ ТРЕБА ДА СТУДИРА НА УНИВЕРЗИТЕТИМА У СРПСКОЈ! НИ ЈАВНИМ, А КАМО ЛИ ПРИВАТНИМ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирко

20.06.2024 12:12

Маните се факултета, узмите лопту па трчкарајте за њом, рекет па њиме млатарајте или блејите у микрофон, е ту су паре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гоги

20.06.2024 12:15

Ко је луд да се замара цетри године по факултету. Купис диплому и казес у Лондону заврсио.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Циркус Модерано

21.06.2024 10:24

Нису више ни државни факултети што су некада били. Погледајте ко су професори на државним факултетима. На Економском факултету у Бања Луци, велики дио професора су бивши и садашњи политичари, директори. Када су они све успјели и да раде и да докторирају. И сада, раде друге послове и раде на факултету. Тако нешто прије рата није било.

ОДГОВОРИТЕ