Српска и ЦГ граде хидроелектрану и соларну електрану
Министар енергетике и рударства Црне Горе Саша Мујовић и директор Електропривреде Републике Српске Лука Петровић усагласили су се о реализацији пројекта изградње реверзибилне хидроелектране и соларне електране на Билећком језеру.
Регион 18.06.2024 | 16:08
На састанку у Подгорици, на којем је присуствовао и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе Владимир Јоковић, разговарало се и о накнадама за потопљено земљиште на територији Никшића у Црној Гори, где се делом налази Билећко језеро, објавиле су црногорске Вијести.
Министар енергетике и рударства Црне Горе Саша Мујовић истакао је да му је велико задовољство што ће се у целу процедуру укључити и Јоковић, јер је део који се тиче водопривреде под ингеренцијом Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
"Надам се и ту врло квалитетном, добитном решењу за Црну Гору тако да са великим оптимизмом завршавамо овај разговор", рекао је Мујовић и најавио већ за петак наставак када ће оперативни радни тимови прећи на конкретно решавање одређених задатака.
Директор Електропривреде Републике Српске Лука Петровић сагласан је да је потребно регулисати питање потопљеног земљишта.
"Треба дефинисати и трајно решити водоснабдевања Херцег Новог које такође иде из реке Требишњице и на неки начин мислимо да једним можемо направити да све стране буду задовољне", истакао је Петровић након састанка.
Састанак је наставак разговора у циљу решавања комплексности питања Билећког језера, које је иницирао Мујовић, а први конкретни резултат је враћање накнаде за потопљено земљиште за Општину Никшић, која се није исплаћивала претходних 30 година.
Билећко језеро од 1968. године снабдева електричном енергијом БиХ и Хрватску, кроз хидроенергетски систем Требишњица односно хидроелектране Требиње 1, Требиње 2, Дубровник 1 и Чапљина.
Око 40 одсто водотока долази из Црне Горе, а око петина површине језера је на њеној територији.
Упркос томе, Црна Гора до данас није добила накнаду ни за један киловат сат електричне енергије из овог система, наводи Форбес Црна Гора.
Три државе које деле овај водоток, као потписнице УН Конвенције о водама из 1992, "дужне су да сарађују путем билатералних или мултилатералних споразума или других аранжмана и повезаних заједничких тела са државама које деле прекограничне воде".
Из Министарства пољопривреде недавно су за Форбес Црна Гора рекли да према Закону о финансирању управљања водама Црне Горе, држава има право на накнаду за коришћење вода која се плаћа према количини произведене електричне енергије од воде којом се хидроакумулација пуни са водом са територије Црне Горе, као и за коришћење воде у изузетно повољним природним условима коришћењем хидроакумулације Билећког језера.
(Тањуг) Фото: Министарство енергетике и рударства ЦГ
Коментари / 5
Оставите коментарПа да
18.06.2024 16:16Немој богати да граде Јел це бити ко и до сада изгубимо спор и милијарде градјани врацају неце лопови са власти
ОДГОВОРИТЕПеро и Лука
18.06.2024 16:33Наси су неспремни усли у ову прицу. Званицно - поврсина коју потапа Билецко језеро - износи око 17.4 % сто није петина и у расподјели произведене енергије је јако битан податак. А тек податак да око 40 одсто водотока долази из Црне Горе је смијесан. У Билецко језеро долазе воде ријеке Требисњице са извора непосредно испод града Билеце а то су воде које долазе са подруцја углавном гатацког платоа. У Горицко језеро долази знацајан дио вода ријекама Јазина и Сусица а те воде утицу на производњу низводних ХЕ - Горица, Цапљина и Дубровник. Закљуцак - посамо Перу и Луку и ето насе пропасти.
ОДГОВОРИТЕФИРМОПИСАЦ
18.06.2024 17:34нема од тога ниста, градити могу само паметни и они сто имају новац.
ОДГОВОРИТЕЦуј то
18.06.2024 17:35Договарају се без главног струцњака Лондонског дјака Дјокице.
ОДГОВОРИТЕБЛ
18.06.2024 17:50Дзаба се договарате као и све до сад,док Босне не каже амин,од те работе нема ништа.
ОДГОВОРИТЕ