Најмоћније земље свијета шаљу милијарде долара за Украјину
Лидери Г7 сложили су се у четвртак на споразум о обезбеђивању кредита Украјини од 50 милијарди долара користец́и камате прикупљене од замрзнуте руске имовине након што је Москва покренула инвазију на свог суседа 2022.
Свијет 13.06.2024 | 22:07
Политички договор био је у средишту првог дана годишњег самита групе у јужној Италији, којем је другу годину заредом присуствовао украјински председник Володимир Зеленски.
Украјински лидер је у четвртак потписао нови, дугорочни безбедносни споразум са председником САД Џоом Бајденом, као и са Јапаном, такође чланом групе Г7.
Многи лидери држава чланица суочавају се са потешкоц́ама у својим земљама, али желе да промене ствари на светској сцени и одговоре на економске амбиције Кине.
„Има много посла, али сам сигуран да ц́емо у ова два дана моц́и да водимо разговоре који ц́е довести до конкретних и мерљивих резултата“, рекла је премијерка Италије Ђорђа Мелони гостима на почетку разговора у луксузно одмаралиште у јужној провинцији Апулији.
План Г7 за Украјину заснован је на вишегодишњем зајму којим се користи део од 300 милијарди долара заплењених руских средстава.
Технички детаљи биц́е финализовани у наредним недељама, рекао је Ројтерсу дипломатски извор из групе. Извор, који је желео да остане анониман, рекао је да ц́е додатна средства стиц́и до краја ове године.
Високи амерички званичник рекао је да су Сједињене Државе пристале да саме обезбеде до 50 милијарди долара, али да би тај износ могао бити значајно смањен јер су и друге земље најавиле своје учешц́е.
Сврха споразума је била да може трајати неколико година без обзира ко је на власти у свакој од земаља чланица Г7.
Лидери су такође изразили забринутост због ситуације на израелско-либанској граници и поздравили напоре САД да обезбеде прекид ватре у појасу Газе, наводи се у нацрту саопштења који ц́е бити објављен након самита.
Они су такође позвали Израел да се уздржи од свеобухватне офанзиве на град Рафа на југу Газе "у складу са својим обавезама према међународном праву".
Западне земље су такође једногласне у својој забринутости због превеликих кинеских индустријских капацитета, за које кажу да ремете глобална тржишта, и слажу се да помогну афричким земљама да развију сопствене економије, кажу дипломате.
Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова рекла је у четвртак да су покушаји Запада да узму приход од замрзнуте руске имовине криминални и да би довели до одговора Москве који би био веома болан за Европску унију.
(Курир) Фото: АП Доменицо Стинеллис
Коментари / 20
Оставите коментарБрут
13.06.2024 22:15Ови се убише шаљући милијарде, као да их беру комбајном и опет ништа. Та Русија баш зезнута. Не подржавам њихову агресију, али чини ми се да они тамо ратују са 20% снаге и могућности и да могу тако 50 година. Жали Боже живота.
ОДГОВОРИТЕРе брут
13.06.2024 23:51Не шаљу паре, дају кредит ;) сви ће они ратовати до посљедњег Украјинца и на крају прогласити Украјину својом власништвом....
Ре
14.06.2024 00:10Ниси ни ти сигуран у такве небулозне🤣
Безвезњак
14.06.2024 08:23Неспорно је да је Русија зезнута, него је неочекивано да Украјина једној таквој Русији пружа отпор преко двије године. Ја сам лично мислио да ће их окупирати у првих мјесец дана.
Зеница
14.06.2024 08:31За "Брут"... Да,али и тих "20% снаге и могућноти" односи животе и руских грађана и војника,зар не !? Дакле,главно питање је због чега Русија наставља ову бесмислену агресију на Украјину !!?? А,и та ратна економија није бескрајна,повећавају се порези,а санкције ипак имају негативне посљедице на привреду у цјелини,иако се од стране Кремља покушава другачије приказати... Сума сумарум,од овог напада на Украјину грађани Русије немају ама баш никакве користи,сасвим сигурно... Али,ствари тако стоје у тоталитарним режимима какав влада у Русији,конкретно...
Ваљда ће
14.06.2024 09:10У тих 50 година руски народ се пробудити и срушити диктатуру. Иначе би могли тако до посљедњег Руса.
Еу-Фан
14.06.2024 09:11Узети руску имовину под своје и прокламовати као финанцијску помоц је проје свега крадја, а онда и крсење свих норми понасања! Да је Запад спао на тако ниске гране потврдјује његово скоро потонуце!
ре
14.06.2024 09:49А шта ће те најмоћније земље које заузврат за те милијарде добију интерконтинеталне балистичке ракете са нуклеарним бојевим главама и сармате, то је једино праведно да добију јер то и заслужују.
Зеница 2
14.06.2024 12:00Гину и руси, али из нижих слојева друштва, виђено и код нас. А ,,онај главни,, је добровољни даваоц ТУЂЕ крви. Зато сва три народа у БиХ треба да игноришу ове наше главоње
Домаци странац
13.06.2024 22:18Знаци да су восоки порези када могу толико да дијеле, а не отимаји као наси.
ОДГОВОРИТЕСлавица
14.06.2024 04:23Бозе ал овај католички запад са католичком америчком читаве вијекове навикли да живе ба пљачки тудјих богатстава и имовине. Вијековима нападају слободне државе и пљачкају.их и свугде они наводно миротворци и.помазу њима корисне ратове. То је тањихова демократија пљачкају Руска средства ткз замрзнута која се налазе код њих и усмјеравају у Украјину Они себи узели за право да располазу тудјим средствима не очекују да ће то једног дана морати вратити.
ОДГОВОРИТЕТо они себи
14.06.2024 08:54Украјина нема никакву добит од тога, напротив .... Једним потезом само наизглед (хуманост са опљацканим тудјим ) а у сустини то је пљацка и Русије и Украјине.
Ре
14.06.2024 08:57Руси знају шта раде и много су мудрији и паметнији од ових са којима ратују. Америка и Русија ратују преко леђа Украјине. Зеленски је добио новац и виле по свијету за уништење украјинског народа. Колико то народ види, том по том. Русији није циљ да уништи Украјину. Могли су они то спржити. Нису показали ни мрву од оног с чим све располажу.
Са овим ће
14.06.2024 09:13Они дугометним оружјем разлиједито руско снадијевање у позадини, и у Русији, и онда слиједи ослобађање као и 22- ге у јесен. Има Руси да бјеже. Прошле године офанзиву са оним тенковима је био тотални промашај кроз минска поља.
Руле
14.06.2024 13:27Ко теби дрма кавез да просипас такве небулозе. Треба Русији све узети и наплатити јер је порусила пола Украјине а ти то не видис јер си глупа и заслијељена мрзњом, према католицима. Најтезе је цитати сто овакве сподобе пису а не мозес бити да јој не одговорис!
реалност
14.06.2024 09:50НАТО је злоцинацки империјалистицки војни савез, цији је циљ свјетска доминација у политицком, финанцијском као и у сектору црпљења природних ресурса!
ОДГОВОРИТЕНебојса
14.06.2024 16:27Надам се да це најмоцније, које пљацкају изгубити, јер нису војно најмоцније, немају зиву силу.
ОДГОВОРИТЕМирослав
14.06.2024 20:32Милитанти улазу у рат. Било би боље да улазу у мир, и добро. Али тој милитантној "господи" је рат брат, а убијени људи се уклапају у план како доци до златне милијарде. Дакле 6 милијарди људи мора нестати, по плану гадова. Кад видим анорексицну Урсулу и не само њу, зло, катаклизму це бити немогуце избеци.
ОДГОВОРИТЕ+
15.06.2024 09:26Ови сви , ко глупе овце. Једни за другима. ЈЕДНОУМЉЕ. НИКО СА ПАМЕЋУ НЕ.ОСКАЧЕ. ТРЕБА ЊИМА РУС, ЈЕДНУ АТОМСКУ. ОНИ СУ НА ЈАПАН ДВИЈЕ И ТО ПОСЛИЈЕ ЗАВРШЕТКА РАТА. А ОНИ САДА ШИРЕ РАТ, ДА ЦИО СВИЈЕТ УНИШТЕ. Обичан човјек.
ОДГОВОРИТЕ//
15.06.2024 09:33На западу влада шупљи долар. И СИЛА. ПРЕКО НАТА, КОЈЕГ ФИНАНСИРАЈУ СВЕ ДРЖАВЕ И ЧАК НАШИ СЛОВЕНСКИ НАРОДИ. НАТО ТРЕБА ДА БУДЕ ИСТИЈЕРАНИ ИЗ ЕВРОПЕ. Обичан човјек.
ОДГОВОРИТЕ