Свесрпски сабор усвојио декларацију: Дан Републике Српске 15. фебруара
На Свесрпском сабору српског народа указано је на неопходност српског националног окупљања, те је одлучено да Сабор буде одржаван редовно, сваке двије године, на којем би се заједно разматрала најважнија национална питања уз учешће представника Републике Србије и Републике Српске, као и других представника српског народа из региона и свијета.
Србија 08.06.2024 | 15:28
Свесрпски сабор је одлучио да Сретење, 15. фебруар, Дан државности Републике Србије буде и Дан државности Републике Српске и да тај датум треба уједињено и заједнички прослављати, док ће Република Српска наставити да обиљежава 9. јануар као Дан настанка Републике Српске и крсну славу.
Текст Декларације Срна преноси у цијелости:
Наглашавајући заједничку историју српског народа и подсјећајући на вишевјековну српску државност на Балкану, посебно се сјећајући важних историјских догађаја, Свесрпски сабор српског народа Републике Србије и Републике Српске усваја сљедеће:
З А К Љ У Ч К Е, С Т А В О В Е И Ц И Љ Е В Е
1. Свесрпски сабор чине представници Срба изабрани у законодавне и извршне органе власти, чланови академија наука и умјетности, чланови Сабора Српске православне цркве и други представници српског народа позвани од организатора Свесрпског сабора.
2. Свесрпски сабор конституише Национални савјет српског народа, који је задужен за координацију, праћење и извршавање аката Свесрпског сабора, као и сопствених аката.
3. Национални савјет српског народа чине: предсједници Републике Србије и Републике Српске, предсједници народних скупштина, предсједници влада Републике Србије и Републике Српске, министар спољних послова Републике Србије, предсједници академија наука и умјетности Републике Србије и Републике Српске, представник Сената Републике Српске и предсједник Матице српске.
Свесрпски сабор консензусом у састав Националног савјета српског народа именује и представнике српског народа из Црне Горе, Федерације БиХ, Сјеверне Македоније, Хрватске, Словеније, представнике српског народа из Европе, Африке, Азије, Сјеверне и Јужне Америке, Аустралије, те истакнуте научнике, умјетнике, предузетнике, спортисте и националне раднике.
4. Свесрпски сабор констатује да српски народ представља јединствену цјелину. Српски народ је кроз историју имао више држава са различитим називима, те полаже право да баштини своју богату традицију.
5. Свесрпски сабор утврђује да је назив народа један и да га је немогуће мијењати. Одбацују се разни наметани префикси који су додавани испред именице Срби. Припадници српског народа имају право да се називају Србима, ма гдје тренутно живјели.
6. Свесрпски сабор констатује неопходност српског националног окупљања, те одлучује да је потребно редовно одржавати Свесрпски сабор, и то сваке двије године на којем би се разматрала најважнија национална питања уједињено уз учешће представника Републике Србије и Републике Српске, као и других представника српског народа из региона и свијета.
7. Свесрпски сабор очекује пуну реализацију процеса националног помирења и превазилажења историјских подјела унутар српског народа.
8. Свесрпски сабор препоручује институцијама Републике Србије и Републике Српске да дјелују јединствено и координисано и да уложе напоре како би се зауставила асимилација Срба у државама региона, али и широм свијета. Република Србија и Република Српска треба да одрже везу са припадницима српског народа развијањем личних, културних, научних, спортских и свих других врста веза и односа.
9. Свесрпски сабор, поштујући све вјероисповијести и подржавајући слободу вјероисповијести и препознајући незамјењив значај припадника српског народа других вјероисповијести, одаје посебну захвалност Српској православној цркви која под својим окриљем уједињује највећи дио српског народа. Српска православна црква је сачувала српски народ у најтежим временима и у биолошком, али и у културном и образовном смислу.
10. Свесрпски сабор препознаје Српску православну цркву као једног од стубова националног, културног и духовног идентитета српског народа, те позива на ближу сарадњу црквених и државних органа у кључним питањима као што је очување традиционалних хришћанских вриједности и светиње брака и породице. Свесрпски сабор подржава и улогу Српске православне цркве у образовању младих посредством педагошко-образовних дјелатности.
11. Свесрпски сабор констатује да је Косово и Метохија неотуђиви дио Републике Србије, једна од одредница националног идентитета Срба, представља темељ духовности српског народа и угаони камен српског завјетног и светосавског пута. Свесрпски сабор инсистира на коришћењу пуног назива јужне српске покрајине – Косово и Метохија, што албански сецесионисти избјегавају.
12. Свесрпски сабор подржава напоре Републике Србије у очувању територијалног интегритета и суверенитета, гарантованих међународним правом и Резолуцијом 1244 и другим резолуцијама Савјета безбједности Уједињених нација, као и право и дужност Републике Србије да се посвети опстанку српског народа на Косову и Метохији. Свесрпски сабор тражи и сматра да свим расположивим правним, политичким, економским и другим средствима морају бити заштићени Срби на Косову и Метохији, као и сви други Републици Србији лојални грађани, манастири, цркве, средњовјековна утврђења, приватна имовина, гробља и други угрожени објекти.
13. Свесрпски сабор осуђује намјерно стварање неподношљивих услова за живот Срба и прогон који над њима спроводе привремене институције самоуправе у Приштини. Та континуирана, добро испланирана и свеобухватна репресија албанских сецесиониста према српском становништву на Косову и Метохији је током протеклих година резултирала убрзаним одласком Срба из Покрајине, као и драстичним погоршањем положаја оног дијела српског народа који је, упркос бруталном етнички мотивисаном терору, остао да живи на својим огњиштима. Свесрпски сабор очекује од Републике Србије да настави да штити права и животе својих грађана на Косову и Метохији, користећи све механизме заштите предвиђене унутрашњим и међународним правом.
14. Свесрпски сабор инсистира на извршењу Резолуције Савјета безбједности Уједињених нација 1244 у свим њени аспектима и сматра да су провођење Бриселског споразума, формирање Заједнице српских општина и стални дијалог једини одрживи пут за рјешавање проблема.
15. Свесрпски сабор изражава пијетет према свим жртвама страдалим током рата у БиХ, као и свим жртвама пострадалим у ратовима на простору бивше Југославије.
16. Свесрпски сабор не подржава резолуцију о Сребреници за коју су гласале 84 државе у Генералној скупштини Уједињених нација, док је 109 држава било против, уздржано или није гласало. Поменутом резолуцијом извршен је покушај колективног окривљавања цијелог српског народа, који је неприхватљив и не може бити спроведен у дјело.
17. Свесрпски сабор поздравља напоре руководства Републике Србије и Републике Српске да допринесу расвјетљавању историјских чињеница у вези са догађајима деведесетих година, а посебно када је ријеч о догађајима у Сребреници и околини од 1992. до 1995. године.
18. Свесрпски сабор констатује да је Општи оквирни споразум за мир у БиХ – Дејтонски мировни споразум трајно и битно нарушен упркос тежњама Републике Српске и српског конститутивног народа, који су се борили за очување дејтонског уставног оквира у БиХ, те позива све међународне актере да се врате поштовању слова Дејтонског мировног споразума.
19. Свесрпски сабор констатује да би Република Србија, у складу са статусом потписника Дејтонског мировног споразума и са овлашћењима које је добила од Републике Српске Споразумом од 29. августа 1995. године, требало да интернационализује проблем урушавања Дејтонског мировног споразума са захтјевом да се исти примјењује у облику у којем је и потписан од стране свих.
20. Свесрпски сабор наглашава да је Република Српска јединствен и недјељив уставноправни субјект, који самостално обавља своје уставотворне, законодавне, извршне и судске функције у складу са Уставом БиХ - Анексом четири Дејтонског мировног споразума и чија територија не може бити отуђена мимо Устава и закона Републике Српске.
21. Свесрпски сабор истиче да БиХ није једна, нити јединствена изборна јединица за избор заједничких органа. Свесрпски сабор наглашава да БиХ искључиво представља трочлано Предсједништво на бази консензуса, а не појединци узурпирајући надлежности функција које обављају.
22. Свесрпски сабор прихвата и подржава правни поредак успостављен Дејтонским мировним споразумом, а који предвиђа механизме заштите ентитета и конститутивних народа примјеном института ентитетског гласања у Представничком дому Парламентарне скупштине на нивоу БиХ, института заштите виталних националних интереса у Дому народа Парламентарне скупштине на нивоу БиХ и института заштите виталног ентитетског интереса у Предсједништву БиХ.
23. Свесрпски сабор констатује да је Република Српска задовољна високим степеном аутономије дефинисаним Дејтонским мировним споразумом, стога инсистирамо на суштинском и формалном провођењу Дејтонског мировног споразума, као међународног уговора који се не може једнострано или путем интервенционизма мијењати. Свесрпски сабор сматра да Република Српска може у мјери у којој оцијени као цјелисходно да активира све надлежности које су према Дејтонском мировном споразуму предвиђене као надлежности ентитета.
24. Свесрпски сабор осуђује свако непоштовање и кршење Дејтонског мировног споразума и демократских процедура у БиХ, наметање закона, прегласавање конститутивних народа, пренос надлежности са ентитетског нивоа на централни ниво, кршење људских права и слобода, те гарантованих права српског конститутивног народа на слободно и самостално одлучивање и дјеловање унутар дејтонске БиХ.
25. Свесрпски сабор сматра непримјереним постављање високог представника у БиХ супротно Анексу 10 Дејтонског мировног споразума, којим је прописано да је за именовање високог представника потребна сагласност страна уговорница, као и одговарајућа резолуција Савјета безбједности Уједињених нација.
26. Свесрпски сабор констатује да српски народ, Република Србија и Република Српска треба да уједињено очувају историјска пријатељства са доказаним пријатељима, али и да граде нова савезништва.
27. Свесрпски сабор сматра да Република Србија и Република Српска, у складу са Дејтонским мировним споразумом, узимајући у обзир геополитички положај, економске односе и политичке процесе, интеграцију према Европској унији посматрају као стратешки циљ, који треба да се реализује кроз партнерски политички и економски оквир уз пуно уважавање националних интереса.
28. Свесрпски сабор подржава политику војне неутралности Републике Србије у односу на све постојеће војне савезе, а са таквим политичким опредјељењем потпуно је сагласна Република Српска, која ће се борити за очување војне неутралности у БиХ. Свесрпски сабор подржава сарадњу безбједносног система Републике Србије и Републике Српске у смислу законодавства, размјене информација, заједничких обука и вјежби, а с циљем постизања и очувања мира и стабилности.
29. Свесрпски сабор поздравља одлуку Републике Србије и Републике Српске да уједињено обиљежавају 15. септембар као Дан српског јединства, слободе и националне заставе у знак сјећања на пробој Солунског фронта у Првом свјетском рату, као и да је Сретење, 15. фебруар, Дан државности Републике Србије и Дан државности Републике Српске који треба уједињено и заједнички прослављати. Свесрпски сабор очекује да Република Српска настави да обележава 9. јануар као Дан настанка Републике Српске и крсну славу.
30. Свесрпски сабор потврђује да је химна "Боже правде" свесрпска химна, а да је двоглави орао Немањића национални свесрпски грб.
31. Свесрпски сабор наглашава уједињујући значај српског језика и ћириличког писма као стубова српске културе и науке, али и националног идентитета. Свесрпски сабор, с циљем очувања и његовања српске културе и српског националног идентитета потврђује: права на употребу српског језика /оба изговора – екавског и ијекавског, те исте српске стандардизације/ и ћирилице као његовог матичног писма, права на изражавање, изучавање и развој српске културе, права на изучавање националне историје и његовање херојске, правдољубиве и слободарске традиције српског народа, права на изучавање националне географије, права на очување и заштиту културно–историјског наслијеђа српског народа на његовом културном простору, права на изучавање обичаја, фолклора, књижевности, умјетности и комуникационе културе српског народа, права на информисање на српском језику, права на употребу српских националних симбола и њихово истицање на јавним мјестима, права на обиљежавање српских националних празника и других права која утичу или би могла утицати на очување и његовање српске културе и српског националног идентитета, не одричући се српских латиничних споменика културе.
32. Свесрпски сабор предлаже мјере с циљем очувања и његовања српске културе и српског националног идентитета: организовање и спровођење јединствених, посебно стандардизованих програма учења српског језика, ћириличког писма, српске књижевности, културе и историје; подршка оснивању, изградњи, обнови и одржавању предшколских, школских, средњошколских установа и установа културе, као и оснивању или обнови изучавања србистике на високошколским установама, у сарадњи са домицилним државама; подршка раду културно-умјетничких друштава; подршка раду писаних и електронских медија на српском језику; помоћ у одржавању постојећих и оснивању нових одјељења и школа у оквиру Српске православне цркве, гдје би се уз већ постојећу вјерску наставу, спроводио јединствени посебно стандардизован програм учења српског језика, ћириличког писма, српске културе и историје; стипендирање надарених ученика и студената; организовање омладинских, ђачких и студентских кампова, као и сезонских школа и различитих културних манифестација; и друге мјере које доприносе очувању националног, културног, језичког и духовног идентитета и спријечавању асимилације српског народа.
33. Свесрпски сабор тражи од Републике Србије и Републике Српске да уједињено његују историјско памћење и чувају успомену на српске жртве пале за слободу у свим ратовима. Посебно је важно уједињено и јединствено обиљежавати и сјећати се жртава палих у Првом свјетском рату, жртава геноцида који је извршен над Србима у Другом свјетском рату и жртава у ратовима деведесетих година прошлог вијека.
34. Свесрпски сабор препоручује додатно интернационализовање теме страдања Срба у Независној Држави Хрватској. Потребно је свијету представити енормно страдање и геноцид који је извршен над Србима у систему логора НДХ, са посебним нагласком на страдање дјеце у посебним и у свијету јединственим логорима смрти за дјецу Јастребарско, Сисак, Ђаково и Стара Градишка. Логори и масовна стратишта и губилишта Јасеновац, Доња Градина, Сајмиште, Бањица, Сремска Митровица, Крагујевац, Госпић, Јадовно, Паг, Јабланац, Млака, Слана, Зеница, Сарајево, Власеница, Вишеград, Пакленица, Пребиловци, небројене јаме у херцеговачком и динарском кршу, козарачка и друга српска села широм данашње Републике Српске, Републике Србије, Федерације БиХ и Хрватске била су само нека од мјеста у којима су вршени свирепи злочини и масовна убиства српског народа.
35. Свесрпски сабор поздравља уједињену намјеру Републике Србије и Републике Српске да заједнички изграде монументална спомен здања посвећена очувању истине о страдању Срба у Другом свјетском рату у Доњој Градини, Република Српска, и Београду, Република Србија. Два монументална спомен-комплекса у Доњој Градини и Београду треба да свједоче о величини жртве слободарског српског народа поднесене у борби против фашизма, нацизма и усташтва. Свесрпски сабор сматра да ови спомен-комплекси треба да постану мјеста ходочашћа и да се уврсте у план ђачких и студентских екскурзија школа и факултета Републике Србије и Републике Српске.
36. Свесрпски сабор препоручује Републици Србији и Републици Српској да континуирано и заједнички помажу српски народ у региону и дијаспори. Свесрпски сабор сматра да српски народ у Црној Гори мора бити уважен у складу са вјековним присуством у Црној Гори и садашњим значајним учешћем у укупном броју становника.
37. Свесрпски сабор препоручује Републици Србији и Републици Српској да заштите културно насљеђе српског народа које је угрожено изван територија Републике Србије и Републике Српске. Свесрпски сабор препоручује и несебично помагање српских манастира и цркава у Далмацији, Лици, Славонији и у другим мјестима, као и у Федерацији БиХ и Црној Гори. Свесрпски сабор захтијева од државних органа српског народа да посебно стимулишу научно-истраживачки рад и културно-умјетничко стваралаштво по овом питању.
38. Свесрпски сабор захтијева и додатну материјалну и сваку другу врсту подршке Србима повратницима који су се након ратних дешавања вратили на своја огњишта у Федерацију БиХ. Срби су и даље власници великих земљишних пространстава у Федерацији БиХ, те се морају економски оснажити како би сачували породичну имовину.
39. Свесрпски сабор наглашава потребу за формирањем сета усаглашених законских рјешења и подстицајних мјера с циљем повећања наталитета, како би се обезбиједио демографски раст. Свесрпски сабор очекује од државних органа Србије и Српске да оснују Фонд "Дјеца нам се рађала", а с циљем формирања и провођења пронаталитетних мјера.
40. Свесрпски сабор истиче породичне и традиционалне вриједности као темељне вриједности српског друштва. Свесрпски сабор апелује на Републику Србију и Републику Српску да у складу са државним механизмима уједињено и кључно утичу на очување вредности и значаја породице.
41. Свесрпски сабор препоручује хармонизацију наставних планова и програма у основном, средњем и високом образовању у Републици Србији и Републици Српској. Свесрпски сабор подржава и увођење редовних ђачких и студентских екскурзија и то на начин да ђаци и студенти из Републике Србије посјећују природне љепоте и културно-историјске споменике у Републици Српској, и обрнуто.
42. Свесрпски сабор препоручује додатно економско зближавање Републике Србије и Републике Српске и повећање робне размјене, од чега ће коначну корист имати грађани Републике Србије и Републике Српске.
43. Свесрпски сабор предлаже сачињавање усаглашеног плана пољопривредне производње Републике Србије и Републике Српске.
44. Свесрпски сабор поздравља напоре Републике Србије која је током протеклих година финансирала велики број инфраструктурних пројеката у Републици Српској и у општинама Федерације БиХ у којима Срби чине већину или значајан дио становништва.
45. Свесрпски сабор подстиче Републику Србију и Републику Српску да даље развијају заједнички економски, културни, социјални, спортски и духовни простор.
46. Свесрпски сабор препоручује Републици Србији и Републици Српској обједињавање понуда, услуга, инвестиција и ресурса у областима енергетике, рударства, туризма, пољопривреде, банкарства, финансија и платног система, здравства, образовања, саобраћаја и веза и другим областима од националног значаја ради заједничког наступања на домаћим и страним тржиштима.
47. Свесрпски сабор предлаже сачињавање заједничког и уједињеног плана инфраструктурних пројеката Републике Србије и Републике Српске којим ће се детаљно уредити и планирати потенцијално важни пројекти. Свесрпски сабор поздравља заједничке активности Републике Србије и Републике Српске на изградњи ауто-пута Бањалука – Београд, на изградњи гасовода кроз Републику Српску, аеродрома у Требињу, као и на изградњи заједничких хидроелектрана. Наравно, економска сарадња је везана за шири регион и сматрамо је неопходном за успостављање блиских економских веза са свим земљама и ентитетима на Западном Балкану кроз Берлински процес, Отворени Балкан и кроз процес европских интеграција.
48. Свесрпски сабор тражи заједнички рад с циљњм унапређеног координисаног наступа, окупљању и ангажовању српске дијаспоре у свијету. Заједнички рад на побољшању имиџа, лобирање и ширење истине о српском народу широм свијета.
49. Свесрпски сабор сматра да државни органи српског народа треба да понуде народима у окружењу споразум о историјском помирењу, трајном миру и развоју.
Ови закључци, ставови и циљеви садржани у Декларацији донесени су:
Полазећи од уједињеног националног интереса српског народа, поштујући Универзалну декларацију УН о људским правима, Међународни пакт о грађанским и политичким правима, Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима, Декларацију о начелима међународног права о пријатељским односима и сарадњи између држава у складу са Повељом УН, Хелсиншки завршни акт, Бечку декларацију и Програм акције, те Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода,
Поштујући начела забране употребе силе, мирног рјешавања спорова и начела испуњавања преузетих међународних обавеза у доброј вјери и поштујући правила општег међународног права, поштујући право Републике Србије на заштиту уставног поретка и права на територијални интегритет и суверенитет у складу са међународним правом и Резолуцијом Савјета безбједности УН 1244,
Полазећи од Устава Републике Србије, који у преамбули наглашава државну традицију српског народа и који Косово и Метохију дефинише као неодвојиви дио Републике Србије,
Полазећи од Устава Републике Српске, којим се у преамбули изражава опредијељеност Републике Српске за потпуно поштовање и досљедно примјењивање Општег оквирног споразума за мир у БиХ, којим се недвосмислено прихвата, потврђује и гарантује уставно-правни положај Републике Српске, као једног од два ентитета који чине БиХ,
Полазећи од опредијељености Републике Српске и Републике Србије за потпуно поштовање и досљедно примјењивање Општег оквирног споразума за мир у БиХ, којим су Република Србија и Република Српска прихватиле и гарантовале опстанак Републике Српске и њен уставноправни положај као једног од два ентитета - чланице саставнице БиХ,
Потврђујући опредијељење Републике Србије и Републике Српске за чланством у Европској унији, као и очување војне неутралности у односу на постојеће војне савезе,
Имајући у виду Споразум о успостављању специјалних паралелних односа између Републике Српске и Републике Србије од 26. септембра 2006. године који је закључен у складу са чланом 3. тачка 2а Устава БиХ,
Узевши у обзир трајну опредијељеност за очување мира, политичке и економске стабилности, самосталности у одлучивању, интегритета Републике Србије и интегритета Републике Српске у складу са Дејтонским мировним споразумом, као и вредности утканих у темеље нашег слободарског друштва,
Свјесни геополитичке нестабилности у свијету и региону и изазова за српски народ, имајући у виду да се данас цјелокупна међународна политика налази у динамици великих промјена, позивајући се на универзално право на његовање пријатељских односа и наглашавајући право на окупљање, сабирање и саборно дјеловање српског народа и свих грађана Републике Србије и Републике Српске,
Поштујући права свих народа на окупљање и његовање традиције, обичаја и културе,
Позивајући се на историјску улогу српског народа који је слободу доносио свим балканским народима жртвујући сопствени народ и наглашавајући историјско вишемиленијумско битисање српског народа на просторима Републике Србије, Републике Српске и другим географским областима,
Његујући антифашистичке и антинацистичке вриједности и напомињући да је српски народ увијек био на правој страни историје, свјесни одговорности Републике Србије, која је потписник и заштитник Општег оквирног споразума за мир у БиХ, да перманентно надгледа процесе у БиХ с циљем заштите права Републике Српске и конститутивног српског народа,
Свјесни одговорности Републике Србије и Републике Српске, као територија које су насељене већинским српским становништвом, да буду окосница српског окупљања у садашњем тренутку и у будућности, посебно наглашавајући бригу о сународницима који живе у другим државама региона,
Подсјећајући се на Споразум од 29. августа 1995. године којим је Република Српска овластила Савезну Републику Југославију /чији међународноправни идентитет наставља Република Србија/ да у њено име и за њен рачун потпише мировни споразум у Дејтону, САД, и Паризу, Француска.
Свесрпски сабор српског народа Републике Србије и Републике Српске усвојио је данас Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа с циљем очувања мира, стабилности, националног, културног и вјерског идентитета, као и интензивирања и продубљивања сарадње и међусобне заштите.
Након усвајања од Свесрпског сабора, Декларација ће бити понуђена на усвајање Народној скупштини Републике Србије и Народној скупштини Републике Српске да би се обезбиједила њена пуна примјена.
Декларацију су у име Републике Србије и Републике Српске прогласили предсједници Александар Вучић и Милорад Додик, предсједници, потпредсједници и чланови влада Републике Србије и Републике Српске, предсједници, потпредсједници и народни посланици Народне скупштине Републике Србије и Народне скупштине Републике Српске, уз благослов, молитвено и саборно учешће Његове светости патријарха српског Порфирија и архијереја и свештенства Српске православне цркве.
(Срна) Фото: Срна
Коментари / 92
Оставите коментарБранци
08.06.2024 15:37Србија има своју историју која се разликује од наше. Најбоље би било да дан свог рођења прогласи даном настанка српског ентитета. И то ће Србин у РС прогутати.
ОДГОВОРИТЕПрагматично
08.06.2024 17:05У јануару све мање снијега, дјечији распуст се скраћује до 15.01., па опет седам дана половином фебруара, у част дана републике, али да се фулира Јахорина на седам дана.
Ненад-Нострадамус
08.06.2024 20:00Само питам хоце ли се сада и аутопут 9.јануар звати 15.фебруар
Узас
08.06.2024 20:45Јесте ли питали народ. Ово је неопростива греска.
Борац
08.06.2024 23:41Сулиц гласао о дану републике.
А будала.....
08.06.2024 15:37Ко их само састави
ОДГОВОРИТЕИСТОЧНО САРАЈЕВО
08.06.2024 17:09Тачно тако.Кад видим ко нас је представљо у Београду , гомила будала,схватам да нам се лоше пише.
Драгутин
08.06.2024 15:41Вратиће га браћа на фабричка подешвања.
ОДГОВОРИТЕЦрв
08.06.2024 15:41Које сте ви лујке
ОДГОВОРИТЕ.
08.06.2024 15:45Ма ко јебе матер нама сто смо били у рату Ко јебе матер нама сто смо гласали на референдуму. Ко јебе матер нама док год је рудања на власти. Племе му јебем!
ОДГОВОРИТЕЕрих Мариа Ремарqе
08.06.2024 15:45Лажов је пљунуо на цијели српски народ који се ,недавно ,на референдуму ,веома јасно и сложно, изјаснио који је Дан Републике Српске. 09 .01. 1992
ОДГОВОРИТЕНено
08.06.2024 23:23Јебе се њему за народ народ је стока,а стоци треба само добра мотка
Зворник
08.06.2024 15:46Не дам 9. јануар издајнику Додику !
ОДГОВОРИТЕРе
08.06.2024 16:33Готово је он је укинуо РС.
Оракле
08.06.2024 15:46Ако је међународноправни идентитет Савезне Републике Југославије преузела Република Србија засто се нису прознале њене републицке границе као код свих бивсих република, него се форсирало одвајање КиМ-а?
ОДГОВОРИТЕбб
08.06.2024 16:55Како када није постојала. Тако је како је.
Бета 2
08.06.2024 17:07КиМ је отела братска Америка да контролисе Балкан, а Русијиа треба у овом другом покусају, послије Јелзина, да буде покорена од тог истог Запада! Но Путин је за империјалисте непремостив проблем!
Миле
08.06.2024 15:47И ста сада ??
ОДГОВОРИТЕМијсије
08.06.2024 16:36Ниста..ниста ми не знаци ни Р.Српска а ни 9 јануар само задзаба народ гино и расељен а на рацун свега Милорад Додик МУЛТИ милијардер.бемте дрзаво.
Ристан
08.06.2024 15:48Ето сад имамо деклерацију. А народ ГЛАДАН И БОС
ОДГОВОРИТЕЕ то је то
08.06.2024 15:50Збогом 9.јануар, сад само да вријеме уради своје и за коју годину сä цемо само покоји вијенац полозити на споменик неког Борца и и зборавицемо знацај 9 јануара....Е мој Додо све си продо.....
ОДГОВОРИТЕРе
08.06.2024 17:13Не разумијес ти процесе, све смо близе Србији само не знам да ли је теби драго или мозда????
Ре/Ре
08.06.2024 18:02А јел теби јасно како цес ици у Србију? Као гост или недај Бозе као избјеглица? Миле о свему одлуцује. Референдум о 9.1., био народ изгласа, а Миле народ поп.ша и одлуци како он хоце. И тако о свему.
За ре
08.06.2024 19:26Е,бурлина политика нас је довела до дна ,а ти ниси само глув,већ и слијеп ,такви попут тебе су нас и довели до краја.Откуд теби да смо близу Србији ??! Ми јесмо иста вјера ,али држава тешко ! Добићеш статус избјеглице ,а бурле ће попут Милошевића и породице .Смећари гласају иначе за неког ко је Јасеновачку градју предао онима што заједно с њим,краду и расељавају србе,не би ли њима све остало !
Ре ре
08.06.2024 21:00Каквој Србији ближе, јави се ти психијатру ,то је бајо немогућа мисија, може бит понесеш, књигу и кишобран са собом и кренеш за Србију
ре Ре ре
09.06.2024 02:24А што ће му књига?
Ја
08.06.2024 15:53Знаци, ресурси и хидроелектране су у питању.
ОДГОВОРИТЕЛудило
08.06.2024 16:00Не престаје па шта је ово побогу и да ли има више краја понижавању овог народа. Зар се о овоме не би требало расправљати у Скупштини Републике Српске? Знам да главоња води главну ријеч ал што је превише превише је. Поздрав из Линза.
ОДГОВОРИТЕдисидент
08.06.2024 16:55Поздрав у Линз! Свака ти је на мјестуу!!
wестиера
08.06.2024 18:21Да би декларацију Република Српска усвојила мора бити изгласања у Народној Скупстини, те це бити и расправа. Погледај знацење правног докумета Декларација ста знаци па це ти бити јасно . . .
Реалиста
08.06.2024 16:00Прочитао наслов и било ми је доста. Лакрдија. Нећу ја славити више ништа осим вјерских празника.
ОДГОВОРИТЕИлија
08.06.2024 16:01Нема више Републике Српске.
ОДГОВОРИТЕРе
08.06.2024 17:04Нестаде РС укиде је Рват.
З x З
08.06.2024 16:03Зивјела братска Русија, мајка Србија и Република Српска!
ОДГОВОРИТЕДијагноза
08.06.2024 16:43Све ће то Додик бацити под ноге кад загусти. Тај је полтрон какав се ретко рађа.
Дзомба
08.06.2024 17:16Ех благош теби и твојој главурди.
МИЛЛ
08.06.2024 17:22Ста би кад си се пробудио?
Ех
08.06.2024 16:05А лијепо смо му рекли да стави 10.04. дан када је успостављена НДХ, али неће човјек да слуша, па га јеби...
ОДГОВОРИТЕМомо
08.06.2024 16:39Можда се опет предомисли.
Онако у пролазу
08.06.2024 17:05А дали зна неко јел Драганце био медзу званицама.Питам за Бакета јарана.
Ђука
08.06.2024 19:00Ма промијениће то миле још три пута. Ако не заврши у затвору.
Градјанин
08.06.2024 16:06Знаци висе 9. Јануар није Дан Републике Српске,овако је само муслиманима наметнуто да постану босњаци једном сједницом.
ОДГОВОРИТЕЈел ко зна
08.06.2024 16:13Јел има шта о повећању пензија у декларацији, ко ће ово све читати богати,.
ОДГОВОРИТЕЈоја
08.06.2024 16:42Ја сам то тражио али нема ништа.
Опа бато
08.06.2024 16:21Све српски сабор зељкè цвијановић и ање љубојевиц пре би рекао све хрвацки сабор
ОДГОВОРИТЕНебојса
08.06.2024 16:249. Јануар је дан дрзавности Р. Србске, да није Солц наредио да буде 15. Фебрар, јели зато био сабор?
ОДГОВОРИТЕЖељко
08.06.2024 16:26Јел то сад значи да је 9.јануар радни дан ?
ОДГОВОРИТЕРе
08.06.2024 17:06Мозе га бит а мозе и небит.
Шамац
08.06.2024 16:26Могли сте одмах и Бозиц помијерит за 25,12. Вецег Цовјека са мањим мудима не видјо. Има један из "Шамца" Висок Глават али му цуна мала. Тако казе једна Књизевница.
ОДГОВОРИТЕОпозиција 76
08.06.2024 16:32Сад ће Србија попушит санкције.
ОДГОВОРИТЕЦица
08.06.2024 16:36Предлажем да се , Декларација илуструје и да се уз одговарајуће тачке стави Милина фотографија како предаје Јасеновачку грађу, диже руку да се Дејтон мијења кроз преношење надлежности, моли да нас приме у НАТО , ПРИЗНАЈЕ ГЕНОЦИД У СРЕБРЕНИЦИ ИТД. Лоповчима чега се досјетио...а ми комадић по комадић Декларације ћемо да једемо
ОДГОВОРИТЕОливера
08.06.2024 16:36Српска посла
ОДГОВОРИТЕМарија
08.06.2024 16:37Ја не желим 15 фебруар као дан државности РС недајмо нас 9 јануар ми смо нашу Републику Српску стварали са нашом војском нашим председника Радиваном Карадзицем они који данас одлучују о дану њеног настанка су сверцери побјегуље.гмизавци немају право на то Српски роде не дајмо им да којекаквим декларацијама мијењају нашу стварност не занима мене што на то пристаје.Вуциц он има своју државу наша држава је Република Српска и то ће остати Бог нам био у помоћи.
ОДГОВОРИТЕМинние Моусе
08.06.2024 18:08Тако је.
РВИ ВРС
08.06.2024 16:55Ко је БУРЛО да се он пита кад це бит дан рс кад је он није ни стваро.он је обицна БИТАНГА ГРБАВА ЛОПОВСКА КАТОЛИЦКА ПОДМЕТНУТА ОД ВАТИКАНА ДА НАС ОПЉАЦКА И УНИСТИ РС.ТРИ ИПО МИЛИЈАРДЕ ЕУРА ЈЕ ОН ЗА СЕБЕ И СВОЈ НАКОТ ПОКРО ОД РС .БОЛИ МЕ К.. Ц ЗА СРЕТЕЊЕМ И 15 ФЕБРУАРОМ.НЕМОЗЕ НИКО ПРЕКРАЈАТ ИСТОРИЈУ И НЕСТО ЗА СТА ЈЕ ПОГИНУЛО 25 000 СРБА ИЗ БИХ.
ОДГОВОРИТЕИстина
08.06.2024 16:58Лудило од Сабора и декларације,ко нам брани да будемо Срби?
ОДГОВОРИТЕСви нам бране!
08.06.2024 17:40Сви нам бране!
Ратко
08.06.2024 17:11Додик се пиша по народу. Чему је онда био референдум о 9 јануару. Овај народ Додик понисти ко карту. Набијем сваког крезубог гласача СНСДа. Издајничка багра!
ОДГОВОРИТЕРе
08.06.2024 19:04Анкета
Ре
08.06.2024 19:07Ако си да се уједине Србија И Република Српска, онда ће бити исти датум.
Паја
08.06.2024 17:13Сто Миле нестави свој родјендан да то буде дан РС
ОДГОВОРИТЕПа ја
08.06.2024 17:15Додику прасе из фурине а народу паризер. Yебо ли вас онај ко вас правио мафијаси .
ОДГОВОРИТЕYу
08.06.2024 17:16Сад це плате да расту 99,99%.
ОДГОВОРИТЕНикола Озрен
08.06.2024 17:19Сто сада опозиција не поведе народ и тим показу да имају озбиљне намјере. Све саме интересције залосно.
ОДГОВОРИТЕРе Никола
08.06.2024 19:01Не се.....колико си пута изашао на позив опозиције
Блудник града Чикага
08.06.2024 17:20Ко вас јебе, сто сте ратовали? Паметни људи су сверцали Ронхил у рату,а у миру воде дрзаву, опстину...
ОДГОВОРИТЕСтефан
08.06.2024 17:26Највече зло за наш народ. Клео се у 9 јануар и шта сад. Миле Миле лопурдо.
ОДГОВОРИТЕмиланко костић
08.06.2024 17:39погрешан датум, ја славим 17 мај...дан кад ми је умрла пуница...е како је то зло од жене било, то се више нерађа
ОДГОВОРИТЕПетар
08.06.2024 17:39Све што пише у декларацији смо знали и прије једино ново је да нема више 9 јануара.12
ОДГОВОРИТЕЈоде
08.06.2024 17:39Ми који смо учесници рата ми ћемо наставити славити 9 јануара а ови који су 92 отишли у Србију или били овдје а нису ратовали нек славе 15.2.Хоће ли имена улица 9 Јануар бити преименована у 15 фебруар.
ОДГОВОРИТЕПедја
08.06.2024 17:41Најбоље да буде на Бурлин родјендан
ОДГОВОРИТЕдеда
08.06.2024 17:43ово ти је писање уз ветар као и све до сада.
ОДГОВОРИТЕНерадник
08.06.2024 17:47Хоце ли сад и 9.јануар и 15.фебруар бити нерадни дани?Ако хоце, нека су га пребацили.
ОДГОВОРИТЕДамир
08.06.2024 18:04А ста је са закљуцима за ЦГ, Хрв, Македонију.
ОДГОВОРИТЕДарко
08.06.2024 18:07Ко је изабрао и овластио тај сабор? Српска има свој парламент и има свој народ. Народ је јасно рекао, да је 9. јануар дан Републике Српске. Та одлука се не може мијењати, осим на референдуму.
ОДГОВОРИТЕСлоба
08.06.2024 18:10Сад морамо и назив ауто-пута БЛ-Добој да мијењамо. Није више ауто-пут јануар већ фебруар. Колико ће то коштати? Наравно грађани све плачају, а политичари се опијају и проводе.
ОДГОВОРИТЕЕто тако то иде
08.06.2024 18:22Оде и 9 Јануар у заборав као и Војска Химна Грб Застава Брчко и многи тога још Хвала од Срца Миле Србине
ОДГОВОРИТЕЗлаја
08.06.2024 18:25Била је жучна дискусија. Додо је прво предлагао 30 ти фебруар.
ОДГОВОРИТЕXxx
08.06.2024 18:31Како две србенде под плаштом странаца укинуше 9. јануар, а до јуче се прсио по Бањалуци и правио неке смотре. Народе, дал си свјестан каквог ми издајника имамо.
ОДГОВОРИТЕотпорас
08.06.2024 18:45е кад сулиц и љубојевицка усваја кад је дан републике народе отисли смо у к...ац
ОДГОВОРИТЕБв
08.06.2024 19:13Ово је добро.
ОДГОВОРИТЕПао с Марса
08.06.2024 19:29Додик ,оставку да си поднио сутра да ти не би ми долазили у кабинет!
ОДГОВОРИТЕXxx
08.06.2024 19:31Идемо нек цркну дусмани. Сви Срби у једној држави.
ОДГОВОРИТЕАрса
08.06.2024 19:36Испунио Миле оно што је наложио Шмит....опет нас превео жене преко воде !!!
ОДГОВОРИТЕХм
08.06.2024 20:01А ко је он да мјења нешто што је народ одлучио, издајник, пљунуо је и поништио све жртве рата, све што су животе положили,Срби издани сте и продани, Бурле нам је свима пљунуо у лице ... Откуд му право ?????
ОДГОВОРИТЕоко све види
08.06.2024 20:55људи вјрујте ми толика ми је мука кад видим да једној будали нико ниста немозе зову све српси сабор а један дезертери ратни профитер све одлуцује где је ту СРПСИ народ питали неко ста он хоце
ОДГОВОРИТЕМилић
08.06.2024 21:13Дакле саборује се пред сваке изборе?! 🤔 🥱
ОДГОВОРИТЕВи сте
09.06.2024 08:20Издајници
Ре РВИ ВРС
09.06.2024 10:39100 % СИ У СВЕМУ У ПРАВУ. ОН ЈЕ КРАО И ПОДМЕТНУТ ДА ДО ДРИНЕ ПОРАВНА ХР. Ко је за њега икада гласи, нека види, колико је наиван, наеик и неинформисан. Под шаторима је кабадахија само. Ни један језик незна. Само шаторско.
ОДГОВОРИТЕАна
09.06.2024 11:44Присјело свакоме ко ушао под шатор стао му залогај у устима од пива се загрцнуо како нас је све због дупеувлакивача зајебао.
Ана
09.06.2024 11:40Е моји борци колико вас је још живо колико вас је рањено и остасте инвалиди колико их само погину младих и сад допуштате једном човјеку да вас гази и гази оно што сте ви створили не он ви и Сдс стидите се ако ово допустите оних под земљом истранке СДС која је створила заједно са вама Републику Српску зар сте толико немоћни и слаби.Стид ме и вас а нај већа ме срамота оних што су своје животе уткали у ову земљу нашу боље да смо заједно сви нестали,част Србији ал ја тамо нисам рођена нити било ко од моих одричете се Светог Стефана 9 јануара тако ће нам се и вратити и нека се врати када се они кои су створили ово ради шачице пара продаше СРАМБИЛО свих борацаако ово допусте.
ОДГОВОРИТЕРе Ана!
10.06.2024 11:36Е моја Ана нажалост,немаш коме причати! Они најбољи међу нама дадоше своје животе а ови који су преживјели и углавном животаре док лопови,дезертери,ратни профитери,лажни академци,полтрони,улизице,сплеткароши папци и њима слични уживају у милионима, су постали имуни на све. Осиромашени,понижени лутају и тумарају,задовољни са мрвицама које им баце,ако их се сјете пред изборе са којим пакетом са рижом,макаронама и тоалет папиром они сретни до вијека! Рођендан РС је нешто што је трајна категорија док год има Срба! Не може се звати другачије нити бити неки други дан! Тужно је што смо дозволили да се са нама манипулише на најприземнији начин! 9.јанур је рођендан Српске,тада је настала вољом српског народа који је бранио своја вјековна огњишта и тако ће бити у срцима свих који је воле и поштују! Наша и будућа покољења су дужна да је чувају и бране због оних који су своје животе и дијелове тијела уградили у њене темеље! РС је вечна а политичари су пролазни!