Ко је Ебрахим Раиси, предсједник Ирана који је погинуо?

Председник Ирана Ебрахим Раиси (63), који је, заједно са шефом дипломатије Хосеином Амиром Абдолахијаном погинуо у хеликоптерској несрећи, важио је за конзервативног политичара.

Свијет 20.05.2024 | 07:35
Ко је Ебрахим  Раиси, предсједник Ирана који је погинуо?

Изабран је за шефа државе на председничким изборима одржаним 2021. године и сматран је потенцијалним наследником иранског врховног вође Ајатолаха Али Хамнеија, коме је био близак, преносе светски медији.

Раиси је освојио готово 62 одсто гласова на изборима које је обележила забрана учешћа за више умерених кандидата, као и слаба излазност.

Он је преузео власт у тренутку док се Иран суочавао са бројним изазовима, укључујући акутне економске проблеме, интензивирање регионалних напетости и заустављене преговоре о оживљавању нуклеарног споразума са западним земљама, подсећа ББЦ.

Ипак, његов мандат обележили су антивладини протести широм Ирана 2022. године, као и актуелни рат у Појасу Газе који је утицао на распламсавање сукоба Техерана са Израелом.

Раиси је подржао напад на Израел у априлу у којем је више од 300 дронова и пројектила испаљено на ту земљу као одговор на израелски напад у којем су 1. априла убијени ирански генерали у згради амбасаде Ирана у главном граду Сирије, Дамаску.

Раиси се суочавао и са сталним позивима многих Иранаца и активиста за људска права на истрагу о његовој наводној улози у масовним погубљењима политичких затвореника 1980-их година.

 Западни медији га описују као екстремног конзервативца, а Раиси је пре и током мандата подржавао исламску родну сегрегацију, контролу интернета и цензуру западне културе.

Раиси је обављао неколико функција у иранском правосудном систему, био је заменик врховног судије од 2004. до 2014. године, државни правобранилац од 2014. до 2016. и врховни судија од 2019. године.

Раиси је са само 25 година постао заменик тужиоца у Техерану.

Он је, такође, био изабран за заменика председавајуц́ег Скупштине експерата, 88-чланог свештеничког тела одговорног за избор врховног вође Ирана.

Као председник, Раиси је подржавао обогац́ивање уранијума у Ирану до нивоа који је близу нивоа оружја.

Рођен је 1960. године у Машхаду и кренуо је стопама свога оца који је био исламски свештеник и почео је да похађа медресу када је имао 15 година.

Раиси је учествовао у протестима против иранског шаха кога је подржавао Запад, а који је свргнут 1979. године.

(Тањуг) Фото: Ираниан Пресиденцy / Зума Пресс / Профимедиа

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Мирослав

20.05.2024 15:22

Каква људска права, где се постују? Нас су у ЕУ, политицари испоставили страху од рата, од нуклеарног рата, без да се нас било ста питали. Показите ми дрзаву у којој се постују људска права, све је то излизана висегодисња западна прица, прљавих политицара и политика. Хапсе сви цим дигнес главу, или казес ста мислис, или изидјес на улицу протестовати, против глобалне прљаве политике, јер зелис мир и не рат.

ОДГОВОРИТЕ