Закон о страним агентима удаљава БиХ од ЕУ
Усвајање закона у Народној скупштини Републике Српске, који се популарно зове закон о страним агентима, који ће се на посланичким клупама наћи у наредном периоду, могао би Босну и Херцеговину додатно удаљити од Европске уније.
Република Српска 17.05.2024 | 07:46
Наиме, у Грузији је прије неколико дана, упркос масовним протестима грађана, усвојен сличан закон, а Жозеф Борел, високи представник ЕУ за спољне послове и безбједност, рекао је да би његова примјена могла земљу удаљити од ЕУ.
"Како ће се Грузија даље кретати, у вашим је рукама. Ми позивамо власти Грузије да овај закон повуку", рекао је јуче Борел. Слично упозорење издао је и Оливер Вархељи, европски комесар за проширење ЕУ. Министри спољних послова Литваније, Летоније, Естоније и Исланда позвали су власти Грузије да одустану од овог закона, за који кажу да би земљу вратио у прошлост и удаљио од ЕУ.
Када је ријеч о закону у Српској, ЕУ је у неколико наврата позивала власти да од њега одустану, такође истичући да би он могао да утиче на европске интеграције. Више међународних организација је у анализи закона оцијенило да су многе одредбе формулисане тако да онемогуће рад критички настројених невладиних организација, иако је формално закон представљен као да само жели да повећа транспарентност.
Петер Стано, портпарол Европске комисије, изјавио је приликом расправе о нацрту овог закона да је ЕУ озбиљно забринута најавама његовог усвајања и позвао народне посланике да га не усвоје.
"Поштовање људских права, слобода изражавања, слобода медија и плурализам, као и окружење које омогућава организацијама цивилног друштва да слободно дјелују, кључни су стубови демократског друштва. Изражавамо жаљење због недавног ступања на снагу измјена и допуна Кривичног закона Републике Српске, којима се поново уводе кривичне казне за клевету, које су наметнуле непотребна и несразмјерна ограничења независним медијима и цивилном друштву, те представљају корак за жаљење и неоспоран велики корак уназад у заштити основна права. Они су у супротности са очекивањима која су пратила давање статуса кандидата за чланство у ЕУ", рекао је он.
И Мисија Организације за европску безбједност и сарадњу у БиХ је озбиљно забринута усвајањем овог закона, а Брајан Агелер, шеф мисије, недавно је изјавио да би овај закон озбиљно угрозио основна људска права.
"Закон веома отежава, ако не и чини немогућим организацијама цивилног друштва да сарађују са међународним организацијама, укључујући ОЕБС, или да раде на било ком питању људских права. Као држава чланица ОЕБС-а, БиХ се обавезала да ће поштовати релевантне међународне стандарде људских права и опредјељења ОЕБС-а у погледу људских права", рекао је он.
И амерички званичници су недавно упозорили на опасности које би овај закон могао имати. Недавно је Елизабет Ален, подсекретарка у Стејт департменту САД за јавну дипломатију, "Независним" изјавила да ће њена земља помно пратити како ће се даље одвијати кораци у вези са овим законом, а према њеном мишљењу, ради се о сличном закону какав имају Русија и друге земље које су усклађене с руском политиком.
Аднан Ћеримагић из Европске иницијативе за стабилност рекао је да је ЕУ у извјештају из новембра прошле, али и марта ове године, јасно рекла да је тај закон и слични закони који су били у процедури не само у супротности с европским путем, него и у достизању европских стандарда. Иако је ЕУ, како је подсјетио, приликом додјељивања кандидатског статуса и одобравања почетка преговора изјавила да они нису одлучујуће утицали, нова ситуација с Грузијом показује да се ствари мијењају. Подсјетио је и да је ЕУ у фокус новог плана за раст ставила питања темељних људских права.
"Зато не би ником требало бити изненађење да овај закон и други слични закони буду адресирани у току имплементације плана за раст. На крају се све своди на питање колико је битно властима у РС одржавање европског пута у односу на ове законе које планирају да усвоје", рекао је он.
Игор Давидовић, бивши амбасадор БиХ у ЕУ из РС и предсједник невладине организације Демократски центар, која у уторак организује панел на ову тему, казао је "Независним" да би упозорење ЕУ Грузији требало да служи као опомена и доносиоцима законодавних одлука у РС.
"Нажалост, РС на себе преузима ауру кривице јер је ријеч о закону који долази у низу ауторитарних закона. Сви ће они отежати или потпуно елиминисати рад оних које власти оцјењују као непожељне.
Осим тога, то, нажалост, неће допринијети бољој слици демократских стандарда у РС и представља озбиљну препреку у покретању преговора БиХ с ЕУ", казао је он. Додао је да цивилни сектор реагује колико може, али да је евидентан одређен степен застрашености.
Александар Жоља, предсједник Хелсиншког одбора Бањалука, каже за "Независне" да се боји да ће овај закон, ако буде усвојен, не само удаљити БиХ од ЕУ, него би могао угрозити пословни амбијент у РС и БиХ, а можда довести и до враћања виза за грађане БиХ.
"Посљедице су озбиљне, на њих смо упозоравали и када се усвајао закон о криминализацији клевете. Они нису слушали ни нас ни међународну заједницу, некад се чини да то раде само да се инате. У сваком случају, мислим да се удаљавамо од ЕУ", рекао је он.
(Независне)
Коментари / 17
Оставите коментарСаггитариус
17.05.2024 08:40Веома је дискурабилно колико је властима у РС заиста стало да се приближе ЕУ, јер би се у слућају уласка БИХ у ЕУ морало имплементирати законодавство ЕУ, а самим тим успоставити потпуно функционисање правне државе, што би у великој мјери онемогућило корупцију и криминал на нивоу државе!! Због тога се власти и не обазиру на препоруке ЕУ да се закон о агентима странога утицаја не усвоји, као што се нису обазирали и на упозорења ЕУ о закону о криминализацији клевете, који је већ усвојен!!
ОДГОВОРИТЕСигурно
17.05.2024 09:11Па свако имало нормалан зна да то ови у власти намјерно раде, јер када се приближимо или додјемо у ЕУ нема красти као до сада. Знаци можемо бити убијеђени да ће сектаски режим усвојити тај закон.
ОДГОВОРИТЕБЛ
17.05.2024 09:32Доста висе сра*а,изолујте и блокирајте РС по свим питањима јер боље нису ни заслужили,кога то они више зајефркавају.
ОДГОВОРИТЕВесна Бајић
17.05.2024 09:33Може ли ико у Свијету смјенити све три власти, односно, забранити политички рад и прорешетати их кроз Тужилаштво и Суд, да докажу, како су стекли толику имовину. Народ су довели да не смију дићи свој глас. Уцјењују на све могуће начине. Помозите народу, да не живимо у страху да ће нас поново политичари, криминалци увести у рат, да сачувају своје милионе.
ОДГОВОРИТЕСтрахиња
17.05.2024 09:39Кога удаљава од ЕУ? Треба отворено реци да је ово код нас у РС диктатура једног цовјека. Ми немамо владу која самостално одлуцује немамо скупстину која самостално одлуцује Представници у дрзавним слузбама Босне су само фигуре које помјера један цовјек,,, о цему ми то прицамо писемо ?
ОДГОВОРИТЕСто гори закон
17.05.2024 09:49То бољи закон. Увијек це други бити криви за све сто не ваља. Мислим да се с овим законом брани српски ку..ц, а то је највазније у овим турбулентним временима
ОДГОВОРИТЕПетар
17.05.2024 09:58Владајући режим у Републици Српској очигледно прижељкује и изазива сукобе јер рат је једини начин да сакрију свој криминал и неморал и избегну одговорност.
ОДГОВОРИТЕФуј
17.05.2024 10:02Одлично, одма га усвојити.
ОДГОВОРИТЕПацов из рова
17.05.2024 10:20ДОСТА ЈЕ ВИСЕ ДА БИТАНГА ИЗ БАКИНАЦА ДРЗИ ЦИТАВУ ЗЕМЉУ КАО СВОГ ТАОЦА А У ИСТО ВРИЈЕМЕ ЈЕ ПОКРО МИЛИЈАРДЕ.УХАПСИТЕ БУРЛУ БИТАНГУ СЕОСКУ И УТАМНИЦИТЕ ГОВНО.ДЈЕ СИ ЛОООПОВЕ?
ОДГОВОРИТЕСрбислава
17.05.2024 11:05Америка има такав и можда још строжи закон ,а другима брани такав закон. Зашто?????? Да може да плаћа послушнике да раде за њихове интересе. Зашто нисте прво провјерили ,имате интернет ,достопно. Хитно и код нас такав закон ,кад може код марфија кући ,може у код нас Објавите хахаха
ОДГОВОРИТЕСрбислава
17.05.2024 11:15Какав бе амерички закон и кад су га доњели??? Зна ли се???/ А нама као просипају лажиии Зашто Нема објава кад вам није по вољи. Није важно ,зна народ....
ОДГОВОРИТЕБок
17.05.2024 11:22Зар треба цртати да би неко сконтао да власти у РС неће у ЕУ. Њима су идеали источне земље, гдје је власт у изобиљу, а народ једе г.... Таквом народу тако и треба.
ОДГОВОРИТЕУ ЕУ
17.05.2024 14:25Нема никакве равноправности, никаквих вриједности ни ти је икада и било. Имају само фасистицконавистицки слуцајеви и антифасистицконацистицки слуцајеви.
постени1
17.05.2024 12:56Удаљава БиХ од ЕУ? Одлично, само напред.
ОДГОВОРИТЕЕУ-Фијаско
17.05.2024 15:33Од ЕУ има корист само Њемацка и дијелом Француска, остали добијају "субвенције" из дјела добити ове двије, ха, ха.. да се настави даље по старом!
Сл
17.05.2024 17:08Неце они у ЕУ несмеју бице им све одузето Сто су стекли па нема Сансе да икад БХ удје у ЕУ.
ОДГОВОРИТЕПеро Модрица
18.05.2024 17:09Стета је могли смо 2067 године добити статус кандидата
ОДГОВОРИТЕ