Без посла најчешће правници, новинари, економисти...

Крајем сваке школске године родитељи и ученици завршних разреда основне школе суочавају се с једном од најважнијих професионалних одлука, коју средњу школу одабрати.

Босна и Херцеговина 30.03.2024 | 12:50
Без посла најчешће правници, новинари, економисти...

Према подацима Агенције за рад и запошљавање БиХ, као и на основи броја објављених огласа, евидентно је да ситуација са суфицитарним и дефицитарним занимањима остаје слична већ неколико година.

Најтраженија занимања високообразованих особа на тржишту рада у 2023. години била су послови везани уз ИТ сектор (ИТ инжењер, софтверски инжењер), затим инжењер електротехнике, грађевински инжењер, дипломирани фармацеут и доктор медицине – специјалист.

Уз ова занимања, дипломирани економисти и правници такође су тражени по броју огласа, али због велике понуде ових стручњака, они чине већину незапослених. Осим економиста и правника, највећи број незапослених високообразованих особа чине криминалисти, политолози, новинари и социјални радници. Такође, велики број незапослених чине и професори енглеског језика и разредне наставе.

Највећа потражња за радницима са средњом стручном спремом (ССС) је за продавачима и радницима у угоститељству, посебно школованим конобарима, а и даље су потребни оператери за унос података и радници у позивним центрима.

На листи незапослених особа са средњом стручном спремом превладавају економски техничари, матуранти гимназије, машински техничари, медицинске сестре, пољопривредни техничари, текстилни техничари и економисти, преноси ТРТ Балкан.

(Вечерњилист)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Вук

30.03.2024 14:57

Неће млади да раде. Има посла на све стране, али млади неће да раде у фирми мјесец дана за 1.200 КМ, када толико пара зараде од спонзора за 1 сат рада седмично. Спонзори су тајкуни и политичари.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Идеално

30.03.2024 21:35

Ма дај не лупетај, гдје то има посла? Има мозда негдје, мозда у твом мјесту у мом нема ...Само се тразе конобари, возаци ино транспоста, кладионице...

Name

Соња

30.03.2024 15:08

Ја мислим да је то по заслузи, засто одабрати занимање гдје вец добро знамо да је суфицит кадра, главом кроз зид или су се надали некој схеми. Имамо и 200 занимања са дефицитом. Нек уписују и даље .. јер ико тим људима радио ИQ , преводиоц , јел се смирила кадегорија када је цијело село студирало исто ... све сто ваља отисло је из тамног вилајета ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тако је

30.03.2024 17:35

Они и нече да раде Кажу ми имамо факултете.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дипломирана

30.03.2024 17:42

Реално,пуно људи заврсава факултете,а не отварају се нова радна мјеста. Смањити уписне квоте И укинути годину/двије смјерове који су на Бироу. То се тако ради у свијету.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

30.03.2024 19:41

Нема нових радних мјеста, а партијски кадрови запошљавају без конкурса и без нових радних мјеста дјецу својих чланова који се врате из иностранства и нису уопште били пријављени на биро. Њих запошљавају, а дјеца исте стручне спреме годинама чекају да се распише конкурс.

Name

Па

30.03.2024 19:40

Лаксе је заврсити факултет него занат.Свако село има факултет. Трзисте диктира.Не треба нам висе правника ,а ни осталих струка.

ОДГОВОРИТЕ