Фонд за развој и запошљавање РС тужен за 27 милиона КМ

Фонд за развој и запошљавање Републике Српске којим управља Инвестиционо – развојна банка РС суочава се са тужбама „тешким“ 26,6 милиона КМ.

Република Српска 23.02.2024 | 19:59
Фонд за развој и запошљавање РС тужен за 27 милиона КМ

Из извјештаја о пословању ИРБ РС за 2022. годину, који ће се почетком марта наћи пред посланицима Народне скупштине РС, видљиво је да је Фонд имао проблема са наплатом кредита које је пласирао и које је покушавао наплатити путем суда, али и са тужбама које су против њега поднесене.

Тако се у извјештају наводи да се на крају 2022. године против Фонда водило 11 судских спорова, док је Фонд против својих дужника водио осам судских спорова.

„Вриједност спорова у којима се друштво води као тужилац износи 30,5 милиона КМ, док вриједност спорова у којима се друштво води као тужени износи 26,6 милиона. Према изјави управе нису вршена додатна резервисања, с обзиром на то да се ради о споровима по датим зајмовима, а извршено је њихово обезврјеђење“, наведено је у извјештају.

Иначе, преко Фонда за развој и запошљавање РС одобрен је највећи број проблематичних кредита и зајмова без посредника које је ИРБ једно вријеме пласирала, а касније није могла да наплати.

Подсјећамо, бијељинска фирма „Стандард Рачуноводствене Услуге“, у власништву адвоката Милоша Стевановића, купила је прошле године сва доспјела потраживања овог Фонда у вриједности од скоро 180 милиона марака и то за 32 милиона КМ.

Осим Фонда за развој и запошљавање РС, своја потраживања путем суда у 2022. покушавао је наплатити и Фонд за развој источног дијела РС који је тужио Бобар банку у стечају, а вриједност спора је 3,1 милион марака.

Судски поступци  се воде и против ИРБ-а која је тужена за 592.080 КМ, док се против Фонд становања и Фонда за реституцију РС не воде никакви спорови.

Занимљиво је да ће посланици разматрати извјештај стар двије године који не осликава право стање имајући у виду да се стање у ИРБ-у значајно промијенило након што су прошле године продата милионска ненаплатива потраживања.

(Цапитал) 

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Мика

23.02.2024 20:11

Миле и хајдуци немилице краду

ОДГОВОРИТЕ
Name

Имају сему

23.02.2024 21:06

Додијеле кредит ови његови га узму и пребаце у иностранство а онда као фол страни фонд купује по РС записе, обвезнице са каматом и тако зарадјују на пропасти РС и ИРБ. Семе су разрадјене одавно и милиони су извучени из буџета РС. Тај систем је и сад кад је овај адвокат купио дугове према ИРБ по сестоструко мањој цијени сто ли и зашто? Мислите о томе кад додју Избори јер овако им не можете ништа јер је Тузиластво закључано и не смију проговорити. Само промјена власти може нешто од пара вратити у буџет али никад више све сто је покрадено.

Name

ЖИКАЖ

23.02.2024 22:40

АЛИБАБА И 40 ХАЈДУКА??????????

Name

Ронхил-Опусал

23.02.2024 21:49

Ста би тек било да није било позара?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Херберта Карајан

23.02.2024 22:18

Има ли иста да у Српској послује позитивно и да се постује закон и прописи мало мало нека тужба и то по милион тешка а нико не одговара па да су сеоске фирме и задруге неко мора бити одговоран ало људи шта вам Је !Нису најбољи гинули да се понашате овако према републици која је крвљу створена стидите ли се и мало!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ала

24.02.2024 07:25

Да РС има америцки будзет досао би испод нуле плацајуци тузбе и губитак на арбитрази, а да неприцамо о корупцији први у свијету

Name

Марко Краљевић

24.02.2024 08:33

"Ненаплативи" зајмови су сви били наплативи, да су директори који су водили ИРБ имали храбрости да на вријеме активирају инструменте обезбјеђења који су корисницима зајмова одређени. Продужавани су им грејс периоди и рокови отплате, укидани поједини инструменти обезбјеђења, рађени бројни Споразуми о начину плаћања доспјелих обавеза, које корисници зајмова нису поштовали. Неким корисницима рађени су Споразуми и више пута. Плански су дозволили да корисници зајмова, не измирују своје обавезе и да у добром дијелу, на крају свега и немају могућност отплате. ИРБ је одпоченка замишљен као машина за извлачење народног новца. ИРБ је циљано изузет из надлежности Агенције за банкарство, да могу да раде како хоће.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Леxи_леx335

06.04.2024 10:31

Зато обични смртници који су предали захтјеве за стамбене кредите, а које би по пропису враћали чекају са уредним папирима више од 6 мјесеци да им се одобре. На крају их не дочекају зато што су били везани уговором са онима који продају станове, а они их наравно не желе више чекати. Запита ли се ико да ли је и то један од разлога зашто нам млади одоше у иностранство ?

ОДГОВОРИТЕ