Злоупотреба ЗЈН: Више од 120 измјена годишњег плана за погодовање понуђачима

Бахато искориштавање законске могућности измјене плана јавних набавки на примјеру РиТЕ Угљевик достигло је врхунац. Забиљежено је чак 121 измјена ове године, а исход су потписи на унапријед договореним уговорима. Резултати мониторинга портала „ПратимоТендере“ показали су да од 510 контролисаних институција, јавних предузећа и установа у БиХ чак 95 је, закључно са крајем септембра, планове ове године мијењало десет или више пута. Оправдање им је јединствено – Закон их ничим није ограничио.

Босна и Херцеговина 28.10.2023 | 12:05
Злоупотреба ЗЈН: Више од 120 измјена годишњег плана за погодовање понуђачима

Најновији пречишћени план јавних набавки Рудник и термоелектрана Угљевик, јавно предузеће из система Електропривреде Републике Српске, објавило је 24. октобра. Била је то 121. измјена тендерског плана за десет мјесеци 2023. године. 

Злоупотреба законске могућности измјена на примјеру РиТЕ достигла је врхунац, а резлултат је погодовање понуђачима којима је уговор намијењен и прије провођења процедуре. Одабрани су несумњиво увијек блиски владајућем СНСД-у и коалицији.  

У пракси сумњииви тендери РиТЕ Угљевик изгледају овако:

„Агенција 'Порт маркетинг' за тек нешто више од годину дана постојања добила је послове у вриједности 950.000 КМ без ПДВ-а од два зависна предузећа Мјешовитог холдинга Електропривреде Републике Српске. У питању су Рудник и термоелектрана Угљевик и Хидроелектране на Требишњици, а занимљиво је да је 'Порт маркетинг' оба посла добио за мање од мање од мјесец и по. Тачније, 19. маја ове године у износу од 500.000 КМ без ПДВ-а од РиТе Угљевик, док су уговор са ХЕТ-ом у износу од 450.000 КМ без ПДВ-а потписали 27. јуна. 'Порт маркетинг' основан је 8. марта 2022. године а први власник и директор агенције је био Дејан Ступар, садашњи директор маркетинга и комуникација Алтернативне телевизије из Бањалуке. Тренутни директор и власник је, према порталу Акта, а извјесни Ђорђе Бојић. Бојић је, према информацијама до којих смо дошли, такође радио (или још ради) за Алтернативну телевизију“, писао је недавно портал Герила. Инфо.

Управа РиТЕ Угљевик, на чијем је челу Дико Цвијетиновић, кадар Народне партије Српске предсједнику РС Милораду Додику блиског Дарка Бањца, ћути и бахато троши новац пореских обвезника. Порталу „ПратимоТендере“ није одговорила на упит о тендерским злоупотребама и пречестим измјенама плана јавних набавки.

Цвијетиновић и директори сектора Угљевика нису усамљен примјер. Резултати мониторинга портала показали су да од 510 контролисаних институција, јавних предузећа и установа чак 95 је, закључно са крајем септембра, планове ове године мијењало десет или више пута.

Општина Илиџа досад се тако предомишљала 67 пута, Воде Српске 65, Град Сарајево 55, Општина Нови Град Сарајево 46, Општина Рогатица 43, Општина Јајце 42, Поште Српске 37, Државна агенција за истраге и заштиту СИПА 41, Унско-санске шуме 32 пута...

За Мирослава Миловановића, директора Вода Српске из редова СНСД-а, измјене плана јавних набавки све док не доведу до жељене ситуације у којој је остало још само да се потпише договорени уговор не представљају никакав проблем. Уста су му пуна Закона о јавним набавкама Босне и Херцеговине.

„У складу са одредбом члана 17. став 7), а у вези са ставом 1) истог члана Закона о измјенама и допунама Закона о јавним набавкама БиХ објављене су све допуне Привременог плана јавних набавки и Плана јавних набавки за 2023. годину, а које допуне се односе на неопходне активности у периоду поплава у провој половини 2023. године, као и реализације осталих задатака 'Вода Српске'. Све активности објављене су на Порталу јавних набавки чиме је обезбијеђена пуна транспарентност поступања 'Вода Српске'“, стоји у одговору којег је припремао више од 20 дана.

Практично, писао је Журнал.инфо почетком године:

„Хитно трошење јавног новца по хитним преговарачким поступцима нису проблем за директора Вода Српске Мирослава Миловановића и шефа службе за набавке Зорана Лазића. Фаворити су им познати – Институт за воде, Завод за водопривреду, 'Еко-Еуро Тим', 'Проинтер'... Само 19 оваквих уговора прогутало је 25 милиона КМ.“ 

Сједиште, на примјер, Завода за водопривреду је на истој адреси на којој су смјештене и „Воде Српске“, а извор редакције потврдио је да је Миловановић свој власнички удио „сакрио“ иза имена директора Недељка Судара. Директор „Вода“ тада није одговорио на ово, али ни остала питања Журнала.

Остале побројане фирме такође су повезане са функционерима СНСД-а.
 
Иако на Порталу јавних набавки јасно стоји да је Државна агенција за истраге и заштиту СИПА тендерски план мијењала 41 пут закључно са почетком октобра, портпаролка Јелена Миовчић рекла је да је то учињено 16 пута, што је такође огроман број измјена.

„Нису се односиле на суштинску верзију плана, већ на допуну првобитног плана, а које због непредвиђених околности и природе посла нису могле бити познате у моменту објаве провобитног плана“, пише у одговору.

Оправдање је имало и Министарство унутрашњих послова Унско-санског кантона:

Потом и Министарство саобраћаја Кантона Сарајево:

Монитори портала ПратимоТендере истичу да је у питању класична злоупотреба законске могућности.

„Истина, нигдје Закон није ограничио колико пута се може мијењати план. Уговорни органи га зато тек формално објављују, а потом у ходу мијењају и погодују понуђачима. Заправо тако се смањује транспарентност. На примјер, уховорни орган купује више возила, а онда се изде на избор економски најповољније понуде, а не понуђача са најнижом цијеном. То заправо значи да је одређени понуђач имао инсајдерске, повлаштене информације и пријавио да, на примјер, може да испоручи 20 возила у року од 30 дана. Како је могуће да неко има толико истих возила на лагеру? Ријеч је, заправо, о организованом криминалу чији су актери представници уговорних органа и приватних фирми. Све функционише по принципу – мало је тржиште, лако ћемо се догворити. Правосуђе се оваквим криминалом тешким десетине и стотине милиона марака – не бави“, закључили су.

Из Агенције за јавне набавке Босне и Херцеговине одговор на адресу портала ПратимоТендере није стигао.

(пратимотендере) Фото: Илустрација/лаw-ака

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Фуј лоповцине

28.10.2023 12:15

У свакој институцији, фабрици…., до када висе????

ОДГОВОРИТЕ
Name

Значи

28.10.2023 13:15

...РС више није потребна. Од Бошњака се добија све. Барем 40% намирница за рудник и сл! Значи, може се живјети лијепо у БиХ без националних торова и тензија. Ми угрожени? Јесмо, али од наших Срба. Требале би се неке општине пропојити Федерацији БиХ, одмах.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РИТЕ Угљевик

28.10.2023 13:20

Чисто рекетирање АТВ-а. Сви директори које је Додик поставио морају да обезбиједе новац за АТВ. Да се власи не досјете измишљене су неке агенције које узимају новац, а сви путеви сливања новца, ако пажљиво прочитате текст воде у АТВ.

ОДГОВОРИТЕ