Закон о судовима ускоро ће се наћи пред посланицима

Нацрт закона о судовима БиХ могао би бити готов до краја овог мјесеца, а могуће је да се већ 31. октобра нађе на сједници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.

Босна и Херцеговина 18.10.2023 | 15:03
Закон о судовима ускоро ће се наћи пред посланицима

"До краја овог мјесеца би те ствари требале бити завршене. Тајминг је 30. или 31. овог мјесеца, још се на томе ради. Детаљи се пеглају", рекао је Елмедин Конаковић, министар спољних послова БиХ, након сједнице Савјета министара БиХ.

Он је рекао да је примјетна разлика у приближавању ставова у односу на неколико ранијих сједница, те да је суштина у томе да се мора правити компромис како би се дошло до рјешења.

Што се тиче самог закона, остало је још да се прецизније уреди дио везан за надлежности суда, односно да ли се умањује надлежност Суда БиХ али и питање око сједишта будућег суда. Бошњацима је прихватљиво да сједиште тог новог апелационог суда буде у Источном Сарајеву, док представници из Републике Српске инсистирају да то буде Бањалука.

"Ми смо за Источно Сарајево, а то говори о томе да немамо никакву ентитетску баријеру. Но питање је и трошкова ако је у Бањалуци, мада неки кажу да странке обично не иду на та рочишта, па онда не би било трошкова", рекао је Конаковић.

Послије сједнице Савјета министара БиХ било је говора и о Закону о Уставном суду БиХ, а Конаковић је нагласио да је је питање око којег се треба пронаћи рјешење, одлазак страних судија. Како је рекао, њихов став је да они требају отићи оног тренутка кад Босна и Херцеговина буде пред вратима ЕУ.

И Давор Буноза, министар правде БиХ, рекао је да би Босна и Херцеговина у ЕУ требала да уђе без страних судија у Уставном суду, и да њих замјене реномиране судије из БиХ.

Он је рекао да је проширена радна група на три досадашња састанка приближила ставове о одређеним стварима, али да и даље постоје различита мишљења када је ријеч о кључним, као што је статус међународних судија.

"Желим чути и струку и колеге из парламента, јер је битно да имамо закон који ће проћи у парламентарној процедури и којим ће БиХ напредовати, а за то морамо имати концензус у Савјету министара БиХ и из тих разлога нисмо завршили нацрт тог закона", рекао је Буноза.

Он је навео да су се договорили о називу закона, али с обзиром на ограничења у Уставу, када се конкретно примијени члан 6.1б онда се закон може назвати закон о статусу међународних судија.  

Када је ријеч о закону о судовима БиХ који је већ био пред министрима у Савјету министара, Буноза је подсјетио да је и у том случају било спорних питања, попут сједишта и казнене надлежности, а у наредном периоду могао би да се мијења и његов назив док би садржај остао исти.     

"За мене је најмање битно како се зове закон, ако ћемо имати другостепени суд који ће бити у складу са међународним стандардима. Постоје одређена мишљења Венцијанске комисије да је битно само да другостепени суд буде независан у свом раду и буде у потпуности одвојен од првостепеног суда", рекао је Буноза, а преноси Срна.

Након сједнице Савјета министара БиХ, Конаковић је рекао да су му из Европске уније рекли да би усвајање Закона о судовима, Закона о спречавању прања новца и Закона о сукобу интереса значило стопостотно испуњавање тражених зајева од ЕУ у овом трентуку.  

(Независне) 

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

борац

18.10.2023 16:52

Нека цудна скупстина одрзава неке сједнице доноси закљуцке које нико нетреба и не постује.

ОДГОВОРИТЕ
Name

До

18.10.2023 17:40

Скупштине ДОДИК ЋЕ ДАТИ ДРУГАЧИЈУ НАРЕДБУ. ВИ САМО СЛУШАТЕ. Дијечица.

ОДГОВОРИТЕ