Питање живота и смрти: Долази сљедећа фаза
Осми дан сукоба израелске војске и Хамаса. Оклопна возила и тенкови израелске војске на улазу у Појас Газе. ИДФ поручује да ће омогућити Палестинцима безбједан пут ка југу дуж два главна пута у енклави. Према посљедњим званичним подацима, више од 1.900 Палестинаца је погинуло од поновног избијања насиља, док је преко 7.700 повријеђено. У Израелу је више од 1.500 људи изгубило живот, а око 4.000 је рањено у сукобима.
Свијет 14.10.2023 | 17:15
Израелски премијер Бењамин Нетањаху изјавио је данас да "долази сљедећа фаза" у рату против палестинске милитантне групе Хамас.
"Спремни сте за сљедећу фазу? Долази сљедећа фаза", рекао је Нетањаху на видео-снимку приликом посјете јединици пјешадије израелске војске недалеко од Појаса Газе, преноси Гардијан.
Из канцеларије кабинета премијера Израела навели су да је Нетањаху обишао кибуце Бери и Кфар Аза, двије заједнице на граници са Појасом Газе које су најтеже погођене у нападу Хамаса.
Додаје се да је Нетањаху "шетао између рушевина где су се десили ови страшни масакри", преноси "Тајмс оф Израел".
Ријеч је о првој посјети израелског премијера лицу мјеста откако је Хамас извео напад на Израел, у којем је убијено више од 1.300 људи, већином цивила.
За то вријеме хиљаде Палестинаца напустило је данас сјевер Појаса Газе, у ишчекивању израелског копненог напада на том подручју и даље под ваздушним ударима израелских снага, које су оставиле два коридора отворена како би становништво могло да се премјести на сјевер те палестинске територије.
УН: Ситуација у Појасу Газе питање живота и смрти
Уједињене нације су ситуацију у Појасу Газе данас описале као питање живота и смрти, упозоравајуц́и да је снабдијевање чистом водом за два милиона људи опасно доведено у питање.
УН су, такође, упозориле на све вец́и ризик од болести које се преносе водом, пренио је ЦНН.
"То је постало питање живота и смрти. То је неопходно; гориво треба сада да се испоручи у Газу да би вода била доступна за два милиона људи", навео је у саопштењу генерални комесар Агенције УН за помоц́ и рад палестинских избјеглица (УНРWА) Филипе Лазарини.
Он је указао на разарајуц́и утицај блокаде на Газу, која вец́ недјељу дана није добила нову хуманитарну помоц́.
"У појасу Газе понестаје чисте воде, након што су престали да раде њено постројење за воду и јавне водоводне мреже. Људи су сада приморани да користе прљаву воду из бунара, повец́авајуц́и ризик од болести које се преносе водом. У Гази, такође, нема струје од 11. октобра, што утиче на водоснабдијевање", наводи се у саопштењу.
УНРWА је била принуђена да премјести своје централне активности из града Газе на локацију на југу Појаса Газе након израелске наредбе за евакуацију која је у петак издата.
Агенција је упозорила да вода сада, такође, нестаје и на новој локацији, јер хиљаде расељених цивила са сјевера Газе и даље пристижу.
"Само у протеклих 12 сати, стотине хиљада људи је расељено. Егзодус се наставља док се људи селе у јужне дијелове Појаса Газе. Скоро милион људи је расељено само за недјељу дана", наводи се у саопштењу.
Према Лазаринијевим ријечима, сада мора да се транспортује гориво у Газу.
"Гориво је једини начин да људи имају исправну воду за пиц́е. Ако тако не буде, људи ц́е почети да умиру од тешке дехидрације, међу њима и мала дјеца, старији и жене. Вода је сада посљедња преостала линија спаса", додао је Лазарини.
Он је апеловао да се укине блокада слања хуманитарне помоћи.
(Агенције) Фото: Реутерс

Коментари / 11
Оставите коментарqqq
14.10.2023 17:37изеаелци само пуц пуц озез озез поразите хамас дасе вижсе никад неопораве сломите исламу зубе и ноге а посерно гребеницу дасе никад неопораве са срецом израелци
ОДГОВОРИТЕРе
15.10.2023 01:33Навијачки си уз Израел то ти против Руса
Наталија
14.10.2023 17:40Током задњег рата страни плаћеници припадници Хамаса растурали су Србе по Возући и Озрену. Као беба звечку .Да су слаби борци ,, нису .Али камо среће да се нису упуштали у ово и напали Израел . Цивили пате на обје стране .Треба зауставит сукоб одмах..
ОДГОВОРИТЕСрамота за свијет
14.10.2023 17:52Замислите да то било ко други ради осим Америке и Израела? Први дан би одмах услиједиле велике критике и помоћ тој земљи!! Овако, нека побију сто висе коду и нека протјерају, заузму још висе и нико неће ни ријеци реци против Израела .Можда ипак неко Искористи отрцану фразу, смањите убијање цивила, или треба уци хуманитарна помоћ са водом!! Срами се свијете , можда једнога дана и ми ( кад кажем ми мислим на све људе ове планете) будемо у истој ситуацији.Докле ова људска безосјећајности и хладна срца према неправди? Срамота за човјечанство !!
ОДГОВОРИТЕМилојко
14.10.2023 18:04Колика је ОВО БРУКА И СРАМОТА да цијели свијет прецутно одобрава да деценијама освајацко-агресорски Израел унистава цијели један НАРОД створивси своју дрзаву на тудјим земљама/територијама. А, јос ова западна-пропаганда која покусава убједити властите сународњака...тврдеци сто им израелци сервирају уз замјену теза о зртви и нападацу...као да се мозе заборавити које кога прво напао и ста су деценијама својим комсијама радили.
ОДГОВОРИТЕТу
14.10.2023 18:08Чуј ун уједињене нације окупиране од амера
ОДГОВОРИТЕПогледај информер
15.10.2023 10:02Интервју са бивсим обавјест.
Јоја
14.10.2023 23:06Ста су они несрецни Палестинци оцекивали после онаквих бруталних напада на Израел ,после онолико убијене омладине , деце, после насумицних убистава по улицама ... наравно да це Израел ици до краја
ОДГОВОРИТЕБоба
15.10.2023 00:18Јоја ,ти си опасно болесна /болестан !
Палестина је
15.10.2023 10:03Аутохтона а Израел не.
Драган
15.10.2023 05:26УН је забрањено уци у Палестину 70 год а у Газу да неказемо да се невиди злоцин који изрел цини 70 год исти они су узивали на распаду Југославије и бомбардовању Србије
ОДГОВОРИТЕ