Закон о непрофитним организацијама НСРС да одбаци
Транспаренси Интернатионал у Босни и Херцеговини (ТИ БиХ) упутио је свим клубовима посланика у Народној скупштини Републике Српске коментаре на Нацрт Закона о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација који је, на приједлог Министарства правде Републике Српске, уврштен у дневни ред Пете редовне сједнице заказане за 26.09.2023. године.
Република Српска 19.09.2023 | 15:40
Приједлог да се посебно регулише рад само једног броја непрофитних организација, осим што је дискриминаторан, како кажу у ТИ, није у складу са Европском конвенцијом о основним људским правима и слободама, Уставом Републике Српске и Босне и Херцеговине, те законима о удружењима и фондацијама и пореском поступку Републике Српске.
"Забране појединих активности, као што су заговарање за унапређење закона и јавних политика, увођење додатне обавезе означавања материјала које су резултат рада ових организација, те посебних регистара, уз коришћење синтагми као што су „агенти страног утицаја“, осим што су у својој природи недемократска су правно дискутабилна, а суштински недовољно јасна и непрецизно дефинисана, чиме се ствара могућност стигматизације и злоупотребе приликом примјене.
Таква рјешења имају потенцијал да створе додатни притисак на слободу говора, те служе као увод у отворену цензуру и повод за забрану рада независних организација, али и слободних медија", стоји у саопштењу.
Додају да се нацртом такође предвиђају поступци и механизми који су већ дефинисани постојећим законима, као што је увођење посебног регистра иако су они већ успостављени, док се финансијски извјештаји о раду подносе АПИФ-у једном годишње те су доступни како Пореској управи тако и широј јавности у Републици Српској.
"Удружења су већ сада обавезна извјештавати надлежне органе, те се и према важећим законима могу подвргнути финансијским и инспекцијским контролама.
У том контексту и образложење сврхе доношења овог закона нема никакво утемељење и наводи на закључак да је циљ и сврха овог закона додатно оптерећење рада удружења, смањење простора за рад, слободе говора, окупљања и удруживања, те сужавање простора за критику рада јавне власти", истиче се.
"Издвајање организација које се финансирају из иностраних извора, уз прописивање додатних ограничења и система контроле, води кршењу члана 14. Европске конвенције, као и Устава БиХ, којима се гарантује уживање права и слобода без дискриминације и омогућавање заштите и стварања услова за једнако поступање, због чега се овакав Нацрт може посматрати као не као средство побољшања или додатног уређивања области рада цивилног друштва, већ као намјеру власти у Републици Српској да ограниче рад организацијама које критикују њихов рад", додали су.
Нагласили су да предложени Нацрт закона не садржи одредбе о дјелотворним правним лијековима, већ у случају повреде одредби закона прописује да се одмах захтијева забрана обављања и рада.
"Забрана рада и распуштање као мјере које се предузимају код мањих прекршаја, али и друге одредбе из овог Нацрта, нису предвиђене за друге правне субјекте и организације, као што су организације које добијају средства из буџета Владе РС и јединица локалне самоуправе, а које су неријетко уско повезане са политичким странкама и њиховим функционерима, који на тај начин извлаче новац из буџета", навели су.
Та чињеница, као и недоречености и многе мањкавости овог закона недвосмислено указују на, како кажу, дискриминаторску природу овог Нацрта и стварну намјеру овог закона: послати јасну поруку грађанима да су удружења грађана непријатељи и коначно рјешење вишегодишњих тежњи власти у Републици Српској да се критика на све начине угуши, па чак и методама својственим тоталитарним режимима.
"С обзиром на бројне примједбе дате на Нацрт овог Закона као и неусаглашеност са важећим законима и Уставом Босне и Херцеговине и Републике Српске, међународним конвенцијама и препорукама релевантних међународних организација и тијела, те чињеницу да је ова област већ регулисана Законом о удружењима и фондацијама Републике Српске, ТИ БиХ позива народне посланике да детаљно анализирају достављене коментаре те овакав текст Нацрта одбаце2, наглашено је у саопштењу ТИ БиХ.
(БН) Фото:ВОА
Коментари / 7
Оставите коментарМа Скеверна Кореја
19.09.2023 18:09Или Латиноамеричка картел дрзава, то су демократске опције у Додикстахану.
ОДГОВОРИТЕТребао би рудоња..
20.09.2023 06:39да уведе штафету младости, и сам је носио пионирску марамицу
Заинтересована
19.09.2023 18:13Цему фрка и паника? Ето прилике да показете да сте транспарентан сектор који ради у интересу градјана,а не за свој дзеп. А ста сте до сада урадили за градјане,питам се. Мозда вас овај пропис "уреди" ,без увреде. Ми,градјани,се бас цесто питамо ста и како ви радите. Са цим радите,сто би се рекло....
ОДГОВОРИТЕВитомир
19.09.2023 20:07Зашто очекујеш да НВО нешто ураде за грађане. Па нека грађани ураде нешто и сами за себе, нека изађу на изборе, а не да продају глас, нека изађу на протесте, нека се боре за сбоја права и бољи стандард. Ви стално очекујете да неко други уради нешто за вас, а ви да сједите кући и паметујете.
Идеално
20.09.2023 01:52А ста то тебе и мене интересује како они раде. Ако им неко даје паре дзабалука, нека даје не даје моје. А ми би се требали запитати, како раде неке ,,непрофитабилне фирме", које тлаце раднике, не исплацују плате, доприносе...па их не затварају.
Мирослав
19.09.2023 20:54Треба отворити прозоре и врата, да се види колико пара стизе из иностранства, за које намере, и колико плацају пореза? То је легитимно, нема разлога паници, само треба све бити транспарентно и код невладиних. Питам се, ста су кирисно направили невладини у Српској, од када постоје? Било би лепо цути, колике су стварне плате циновника у невладиним?
ОДГОВОРИТЕСрбислава
20.09.2023 13:29Баш тако ,транспарентно. Чему толика фрка такав закон постоји у америци од 1938 . Руси недавно увели слично. Само брани америка да се уведе као код њих. Питање зашто.... Хитно нам такав закон треба...