Надлежни направили гомилу пропуста, нико није одговарао

Ни тачно месец дана од троструког убиства у Градачцу нико од надлежних из институција у овом месту није сносио никакву одговорност јер је убица Нермин Сулејмановић пуштен на слободу неколико дана пре крвавог пира иако је његова партнерка Низама Хећимовић, молила да му се одреди забрана приласка у односу на њу.

Босна и Херцеговина 13.09.2023 | 10:32
Надлежни направили гомилу пропуста, нико није одговарао

Евидентно је да је било низа пропуста - али осим неколико смена у полицији, јавност није чула имена оних који су пропусте учинили, а због којих су прекинута три невина живота.

Такође, нико од њих није ни преузео одговорност за то што је одбијено да се према Сулејмановићу донесе мера забране приласка према Низами Хећимовић, која га је само пар дана уочи масакра пријавила за насиље!

- Жена, супруга, мајка. Убијена јер је пријавила насиље - овим речима су се грађани Градачца масовно побунили и организовали протест, исказујући жал за Низамом и тражећи да надлежни преузму одговорност.

Ко је заказао од институција?

Несумњиво да је било пропуста у целокупном ланцу институција. Уместо да сарађују и за циљ имају да заштите жену од насилника, Низами Хећимовић су институције окренуле леђа, а Сулејмановића нису заустављали и то је ескалирало крвавим пиром 11. августа.

Кренимо редом.

Низама Хећимовић је неколико пута пријавила насилника, а последњи пут три дана пре масакра. Неко је одао Сулејмановићу да је пријављен због насиља.

Полицајка Џенана С., недељу дана након масакра, суспендована је због контакта са троструким убицом Нермином. Одмах након што је откривено да је убица имао кртицу у полицији, у медијима се појавило име полицајке Џенане. Она се сумњичи да је убици одала локацију где се жртва налази.

Такође, спекулисало се да је она била у емотивној вези са Сулејмановићем, што је полицајка демантовала.

Зехрудин Хасић, начелник Полицијске управе Градачац смењен је 6. септембра. Такође, истог дана је смењен и његов заменик. До смене је дошло због одређених провера које су извршене након масакра, али тачан пропуст ових службеника није саопштен.

И то су сви који су смењени након велике трагедије која је Градачац завила у црно.

Пропуст суда, а председница криви полицију

Од јануара до 31. јула ове године, Општински суд у Градачцу прихватио је захтеве за изрицање 16 заштитних мера за спречавање насиља у породици. Само једна је одбијена - она која је поднета у име Низаме Хећимовић коју ће касније брутално убити невенчани супруг Нермин Сулејмановић, против којег је и тражена мера забране приласка!

Ово је закључак из саопштења Управе полиције МУП-а Тузланског кантона, која је после троструког убиства у Градачцу и беса јавности због неизрицања забране приласка Нермину Сулејмановићу, објаснила колико је захтева за изрицање мера заштите од насиља у породици полиција поднела ове године и које је доказе приложила суду уз то.

Како се наводи, суд у Градачцу је од почетка године прихватио 16 заштитних мера према девет особа за насиље у породици, а одбио само једну.

- ПУ Градачац је од 1. јануара 2023. године до 31. јула 2023. године, поступајући по пријавама насиља у породици, Општинском суду у Градачцу поднела захтеве за изрицање 16 заштитних мера према девет лица, који су од стране Суда прихваћени и све предложене заштитне мере су изречене - пише у саопштењу.


Нажалост, и у ситуацији док цео Градачац жали за убијенима, надлежни су наставили да пребацују кривицу једни на друге.

Слободанка Којић, председница Општинског суда у Градачцу, одржала је 16. септембра конференцију за медије током које је окривила полицију.

- Тачно је да је полиција поднела захтев. У захтеву стоје одређене чињенице. Код сваког захтева, све чињенице које стоје у том правном акту морају се доказати. Овде није било доказа. Ја сам већ рекла да је овде била службена белешка и да је била изјава оштећене Низаме Хећимовић где је користила благодет сведочења, значи одбила је да да изјаву. Кад користите ту благодет свака одлука суда би била незаконита. Ја сам рекла у саопштењу, доказе за суд прикупља полиција и тужилаштво. Суд не прикупља доказе. Могли су се саслушати полицајци, то је требало полиција да уради. Судија не саслушава ни насилника ни жртву, већ доноси одлуку по томе шта је полицијска станица доставила. Суду се докази достављају - рекла је Којић.

Током њеног обраћања јавност је имала прилике да чује да је пропусте и грешке чинила и полиција, да је чињеница да је убица вишеструко осуђиван, али према председници суда, "службена белешка није доказ", нити је довољна за одређивање мере забране приласка?!

Судија која је донела решење којим се одбија мера забране приласка је Лејла Нумановић, коју је председница суда свим силама бранила.

– То је таква харанга на ту судију Лејлу Нумановић, потпуно неоправдано. Жена је донела одлуку на основу закона и законито – закључила је Којић.

"Мера забране приласка се изриче због основа сумње"

Са друге стране, о овоме се огласила и адвокатица Елмедина Бојичић, која је истакла "како ју је срамота и како судија прича глупости".

- Срамота ме је! Срамота ме је што сам ту, немо сведочим овом гнусном чину од којег ми данима није добро! Беба је плакала! Низама је убијена на очи свих нас! Нико није дошао! Председница суда прича глупости! Тако је! Глупости! Мера забране се изриче због основа сумње! Нису требали никакви докази! Судија се бојала да донесе меру. Бојала се и полиција да га приведе, јер он је главни баја у селу. Ово је једина истина. Низама Хећимовић могу бити ја, може бити ваша кћерка, ваша сестра - навела је адвокатица Бојичић.

О овоме је причао и сарајевски адвокат Ифет Ферагет, који каже да се сматра да насиље постоји онда када постоје и основи сумње. Није потребно проводити доказни поступак, као што је то случај у кривичним предметима. У овом случају, имали смо се основе сумње због којег би се Сулејмановићу одредиле мере забране.

- Закон је прописао, у смислу њега, сматра се да насиље постоји кад постоје и основи сумње. Дакле, нема доказног поступка као у кривичним предметима, За овај закон је довољно да постоји основ сумње, а то су околности да постоји могућност да се нешто десило - рекао је Ферагет.

Како је рекао, судија је имала све што је потребно, како би одредила мере заштите.

- Свако поступање које може изазвати опасност да ће доћи до физичког или психичког насиља - нешто што може, а то нешто је Низама пријавила. Све је то судија знала и у том контексту је морала, према мом дубоком убеђењу, јер је имала и више него што јој је требало, да одреди мере заштите - категоричан је он.

Убицу нико неће да сахрани

Нермин Сулејмановић, троструки убица, вишеструки преступник и насилник, још увек није сахрањен. Према последњим информацијама, његово тело се налази у Комеморативном центру у Тузли, а још нико није поднео захтев за његово преузимање.

Отац убице се одрекао свог сина и од породице нема никога ко би га сахранио. Надлежни чекају одлуку да ли ће троструког убицу сахранити Општина.

Подсећамо, Нермин Сулејмановић, који је починио троструко убиство, почевши од своје невенчане супруге Низаме Хећимовић, већ је пријављиван полицији за насиље у породици.

Он је убио је своју супругу испред викендице у месту Сибовац, недалеко од Градачца, док је њихова ћерка лежала у локви крви и плакала.

Како се могло видети на узнемирујућем снимку који је сада обрисан, он је питао несрећну жену зашто га је пријавила полицији, а она је одговорила да се бојала за себе и дете. Са Низамом је у том кобном тренутку била и беба, која је лежала у локви крви.

Након што је претукао и убио своју невенчану супругу, Нермин је убио још двоје људи, оца и сина (23), турске држављане, Џенгиза и Дениса Ондера. У крвавом пиру је рањена и мајка, тачније супруга убијених.

(Блиц) Фото: АП Пхото/Армин Дургут, Друствене Мреже

Коментари / 18

Оставите коментар
Name

познавалац неприлика

13.09.2023 10:55

Знам шта говорим, вјерујте ми. Одређени полицајци поступају крајње непрофесионално у оваквим поступцима и то од саме пријаве. Чак се шегаче са жртвом и такве глупости. Срамота

ОДГОВОРИТЕ
Name

Радник

13.09.2023 22:00

У Бијељини син главног тужиоца Олге Пантић пре 4 мјесеца пријављен за насиље над женом и једногодишњим дететом и због МАМЕ НИКОМ НИШТА.......

Name

Приједорчанин М.

13.09.2023 10:56

Кривац командир и.центар за соц.рад,све јасно

ОДГОВОРИТЕ
Name

Т39842288

13.09.2023 12:58

Има лијек и за такве полицајце

Name

Јоја

13.09.2023 11:08

Ипак це испасти да је судиница била у праву за све сто је изјавила ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Шта рећи?

13.09.2023 11:23

Био је страх и трепет у граду, нико му се није смио супротставити па и та полиција и тужиоци и судије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Басел

13.09.2023 11:38

У Босни ко буде убијен без разлике како углавном је крив за то сто се је родио и насао на том мјесту да буде прегазен или упуцан народе цувајте се закона нема

ОДГОВОРИТЕ
Name

Питање за све

13.09.2023 11:55

Да су институције система заказале јесу, да треба утврдити одговорност треба, и да се одговара, ипак су људски животи изгубљени. Али питање за све дјевојке, жене 20-35 година, шта тражите са момцима људима којима је основно занимање теретана, стеродити, истетовирани, са скупим и луксузним аутомобилима од 40-50-60.000 КМ, луксузна гардероба, стил живота, путовања која себи не могу приуштити ни Универзитетски професору, а камоли људи без дана радног стажа и образовања. Ово је и слика и прилика данашњим жена, дјевојака, док добре, поштене, образоване, културне, пажљиве мушкарце одбијате, привлачни су вам ови пунијег џепа, не питајући се шта стоји иза тога.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Полетарац

13.09.2023 17:02

То сто је мозда нека особа поврсна, лијена или просто будаласта не знаци да институције не треба да је бране. Не знаци да засузује насиље. Не знаци да је у реду да јој неко одузме зивот. Нисмо сви исти, немамо сви исте приоритете, нити интелект и дух, али сви морамо бити исти из перспективе јавних институција. Ниста не мозе оправдати оваква десавања, без обзира колико не цијенимо и не одобравамо неције поступке, то су људи који имају право на своје (погресне) изборе и на заститу од институција када им затреба. Искрено, колико год да ми се гади данасњи облик материјализма (и код зена и код мускараца), морам да признам да донекле разумијем јер је зивот овдје безнадезно тезак свима нама...

Name

НН

14.09.2023 09:23

Апсолутно тачно, нажалост

Name

Знаци

13.09.2023 14:02

Нико није крив ,полицајја негира везу са убицом (а ко мозе у то вјеровати ) ,судство није имало доказа ,е па сада господо имате ли ви миран сан због овога сто сте допустили да се овако трагицно заврси и како вам савјест функционисе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Харис

13.09.2023 14:32

Како је овако нешто могуће? Да су ови тада надлежни. Да су они били направили гомилу тада пропуста. А да ово досада. Нико од њих. Није нити био одговарао. И то за овај тада злочин. И који је онај био направио. Када је био убио. И то ову Низаму Хечимовић. Да ли ће ко за ово и одговарати? Или?

ОДГОВОРИТЕ
Name

На залост

13.09.2023 14:51

Садржај пријаве је у суштини небитан обично лове оног.ко подноси.пријаву,а суштином.се нико.не бави.

ОДГОВОРИТЕ
Name

хм

13.09.2023 15:27

Ко це сносити одговорност кад управља свим институцијама лопов до лопва фуј багра неписмена и лоповска.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Не схватате проблем

13.09.2023 15:59

Овдје постоји неразумијевање ста знаци мјерw забране приласка и узнениравања. По Закону о застити од насиља у породици ове мјере су превентивне и у тим поступцима у којима се одлицује о приједлогу МУПа за изрицање мјера, суд не уврдјује да ли је пријављено лице криво или није криво за масиље у породици. Суд у поступки који се води по правилима прекрсајног поступка увтдјује дс ли постоје основе сумње да је изврсено насиље. Најнизи степен сумње је потребан да би се изрекла мјера. Уставни суд БиХ је 2013 године утврдио да се мјера доноси по самој пријави подносиоца и то је све тско функционисало док се 2018. године није појавио предмет на Основном суду Бања Лука, гдје је једна особа констатно пријављивала бивсег муза, а суд дрзеци се апелације изрицао мјере. Пријаве су подносене како влби се спријецило видјање дјетета, јер кад се изрекне мјера обуставља се видјање дјетета и то је подносењем константих пријава био разлог засто су судови промијенило праксу. Јос неколико слуцајева је било на Опстинском суду у Сарајрву и Мостару, али је предмет са Основног суда Бања Лука био окидац да се промијени судска пракса установљена одлуком уставног суда БиХ. Назалост због злоупотребе права у једном предмету, несрецној зени није одобрена мјера, јер како није свједоцила суд није могао утврдио основе сумње. 😞 Велика трагедија и заиста овдје неко мора одговарати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Солун

13.09.2023 19:25

Страшна казна смјена...читај прерасподјела или премјештај.

ОДГОВОРИТЕ
Name

СРБИН

14.09.2023 05:50

А И ОВАЈ ОТАЦ НИЈЕ НИКАКВИ ОТАЦ МАКАР БИ СИНА ПОКОПАО,ПА МАКАР ОН БИО ТАКАВ КАКАВ ЈЕСТ ЊЕГОВА ЈЕ КРВ.ПОРОДИЦЕ САХРАЊУЈУ И МНОГО ВЕЦЕ ЗЛОЦИНЦЕ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Филк

14.09.2023 16:09

Сад су сви паметни и траже кривца....а могли су и били дужни спречити и поступити по закону.

ОДГОВОРИТЕ