Влада Српске дала Кинезима пројекте од 1,6 милијарди КМ
Кинеске компаније немају конкуренцију на великим државним градилиштима у Републици Српској. Тренутно су ангажоване на енергетским и инфраструктурним пројектима вриједним више од 1,6 милијарди марака, али то је само почетак јер су њихови планови много већи.
Република Српска 09.08.2023 | 15:42
Према сазнањима ЦАПИТАЛ-а Кинези су поново заинтересовани за градњу термоелектране „Гацко 2“, пројекта који је најављен прије више од десет година, а који је у међувремену пао у заборав.
Међутим, ова прича поново се актуелизује, а у прилог томе говори и податак да је „Електропривреда РС“ недавно основала предузеће “Термоелектрана Гацко, развој и инвестиција”.
Ово предузеће треба да припреми пројектну документацију и осигура еколошку дозволу за градњу Термоелектране „Гацко 2“.
Вршилац дужности директора овог предузећа Игор Милојевић за ЦАПИТАЛ каже да је задатак овог предузећа да обезбиједи пројектну документацију како би се могло ићи ка еколошкој дозволи.
Каже да се грађани Гацка жале на лош квалитет ваздуха и да је потребно наћи неко рјешење.
„Рјешење је да људи живе у здравијој околини, а с друге стране да задрже радна мјеста. Новоосновано предузеће на чијем сам челу треба да уради комплетну пројектну документацију. Ми нећемо градити, али се надамо да ће се појавити заинтересоване стране и за тај посао“, рекао је Милојевић.
Каже да су већ разговарали са људима који су спремни за изградњу новог блока који би био снаге 350 мегавата.
„Ријеч је о кинеско-чешкој корпорацији која би изводила радове и они гарантују да их могу завршити за четири године. Ако успијемо добити еколошку дозволу то би било велико зелено свјетло да се иде даље са реализацијом“, истакао је Милојевић.
Ипак, у Центру за животну средину Бањалука наводе да овај пројекат нема смисла, поготово ако имамо у виду обавезе које је БиХ преузела на себе, а које се односе на гашење термоелектрана.
„“Гацко 2“ је пројекат који нам на сваких годину дана донесе неког новог фантомског инвеститора, чије се име појави у јавности, да би након двије седмице сви заборавили на њега. Да тај пројекат има било каквог смисла, одавно би био завршен. Међутим, он није ни започет нити га има смисла започињати, јер и постојеће постројење послује негативно. Уз то, недавно је објављен нацрт Националног енергетског климатског плана (НЕЦП), у којем јасно стоји да ће се поједини блокови разних термоелектрана у БиХ полако гасити, што је природно. НЕЦП најављује хиљаде мегавата инсталисаних капацитета из ОИЕ и то је правац у којем треба да се крећемо“, каже Драган Остић из Центра за животну средину.
Подсјећамо, још 2017. године Влада Републике Српске је такође са кинеским компанијама „Цхина Африца Инвестмент анд Девелопмент Цо. „и „Цхина Мацхинерy Енгинееринг Цорпоратион“ потписала Споразум о сарадњи на реализацији овог пројекта.
Тадашњи план је био да се гради објекат вриједан милијарду марака инсталисане снаге око 300 мегавата.
Поред ове приче, незавршена је остала и она око градње аутопута Бањалука – Млиништа.
Аутопутеви РС су 2014. године са кинеском државном компанијом ”Синохyдро Цорпоратион Лимитед” потписали прелиминарни споразум о изградњи.
Потписан је и комерцијални уговор, а све је требала финансирати кинеска „Еxим банка“. Међутим, осим студије изводљивости, мало шта је још урађено како би се кренуло у реализацију.
Посебно заинтересовани за електро-сектор РС
Генерално, Фирме из Кине тренутно граде хидроелектране „Дабар“ и „Бистрица“, аутопутеве Бањалука – Приједор и Брчко – Бијељина, као и болницу у Добоју.
Ови пројекти вриједни су преко милијарду марака, а у припреми су и нови за које ће, с обзиром на дугогодишње везе и сарадњу, без сумње фаворит бити кинески извођачи.
Након што је више пута одгађана, крајем јуна ове године почела је изградња хидроелектране „Дабар“ снаге 160 мегавата.
Ријеч је о пројекту вриједном 222,4 милиона евра који је уговорен са кинеском компанијом “Гезуба група“.
Градњу ХЕ кредитира Извозно-увозна банка Кине, на основу гаранција Републике Српске.
Генерални директор „Електропривреде РС“ Лука Петровић рекао је раније да је рок за завршетак радова 46 мјесеци.
ХЕ „Дабар“ припада пројектованом хидроенергетском систему ХЕТ-а и најважнија је хидроелектрана у систему “Горњи хоризонти”. Завршетком ХЕ “Дабар” и ХЕ “Билећа” из система “Горњи хоризонти”, планирано је да се дупло увећа постојећи биланс ХЕТ-а.
Поред ХЕ „Дабар“, кинеске компаније граде и хидроелектрану „Бистрица“ у Фочи.
Камен темељац за почетак грађевинских радова на изградњи хидроелектрана на ријеци Бистрица постављен је 27. децембра 2021. године, уз присуство премијера РС Радована Вишковића и министра енергетике и рударства РС Петра Ђокића, и то без потребних грађевинских и еколошких дозвола, као и без новца за градњу.
Изградња енергетског система хидроелектране Бистрица, који ће се састојати од три електране укупно ће коштати 102 милиона евра, а новац за изградњу треба да обезбиједи инвеститор, предузеће Хидроелектране Бистрица, које су у већинском власништву Хидроелектране на Дрини, односно Електропривреде Републике Српске (РС).
ХЕ на Дрини као инвеститор имале су доста проблема да обезбиједе новац за тај пројекат, а то питање и даље је један од великих проблема што се може видјети и на Скупштинама акционара овог предузећа.
Наиме, на посљедњој Скупштини акционара ХЕ на Дрини која је одржана крајем јула, поједини акционари су имали замјерке на велика издвајања овог предузећа за докапитализацију ХЕ „Бистрица“ наводећи да се тиме финансијски исцрпљују ХЕ на „Дрини“.
Продор кинеских фирми у енергетски сектор Српске овдје се не зауставља.
Наиме, према информацијама ЦАПИТАЛ-а они су заинтересовани и за изградњу ХЕ „Бук Бијела“.
„Бук Бијелу“, пројекат вриједан 250 милиона евра би према нашим информацијама требало да гради једна од три компаније из Кине.
У питању је заједнички подухват „Електропривреде Републике Српске“ и „Електропривреде Србије“ и дио је пројекта хидроенергетски систем Горња Дрина који осим ове предвиђа градњу још двије хидроелектране.
Комплетан пројекат ће бити финансиран у омјеру 51 одсто “Електропривреда Србије”, 49 одсто “Електропривреда Републике Српске”, колики је и удио сувласништва у заједничкој фирми „ХЕС Горња Дрина”.
Међутим, због бројних спорова на нивоу БиХ, цијела прича за сада стоји.
Кинези граде два ауто-пута
Поред енергетског сектора, кинеске фирме су добиле и уносне послове у сектору саобраћаја гдје тренутно граде два аутопута и то Бањалука – Приједор и Брчко – Бијељина.
Градња аутопута на принципу концесије од Бањалуке до Приједора почела је у септембру прошле године, а процијењено је да ће овај пројекат коштати 297 милиона евра. Аутопут Приједор – Бањалука биће дуг 40,7 километара са приступним петљама у Приједору, Омарској и Куљанима код Бањалуке.
Рок за изградњу је пет година. Уговор са кинеском компанијом “Схандонг Хи-Спеед Интернатионал (СДХС)” потписан је још 2018. године, а та компанија обезбиједила је новац за градњу, а који ће враћати кроз путарину, коју ће наплаћивати пуних 30 година.
Из компаније “Схандонг Хи-Спеед Интернатионал (СДХС)” још раније су навели да ће брзина градње аутопута зависити од експропријације земљишта.
Овај аутопут годинама је у фокусу јавности због уговора који Министарство саобраћаја и веза РС упорно крије и одбија да јавно објави упркос судским пресудама којима је на то обавезано.
Почетком ове године група кинеских компанија на челу са Цхина Оверсеас Енгинееринг Гроуп Цо изабрана је као најповољнија не тендеру за финансирање, пројектовање и изградњу дионице аутопута Брчко – Бијељина. Пројекат је вриједан 345 милиона КМ.
Такође, од 2019. године кинеска фирма „Цхина Синопхарм Интернатионал Цорпоратион“ гради болницу у Добоју.
Њена почетна вриједност била је 103,5 милиона марака али како се појављују радови који нису предвиђени основним уговором и вриједност овог пројекта се повећава, па су процјене да ће грађане Републике Српске ова здравствена установа коштати преко 120 милиона марака.
Први рок за завршетак истекао је прошле године, други је био крајем септембра ове године, али ни он неће бити испоштован.
Обостране симпатије
По свему виђеном, компаније из Кине у наредним годинама неће мијењати свој курс и дизати сидро из Републике Српске.
Колико им је Српска интересантна најбоље говори да се европско представништво “Кинеске жељезничке инжењерске корпорације” (Цхина Раилwаy Енгинееринг Цорпоратион) планира да се из Варшаве пресели у Бањалуку.
Представници ове компаније су раније рекли да Српска има велике потенцијале у којима су видјели своју пословну прилику.
Са друге стране ни власт у Републици Српској не крије симпатије према овој земљи.
Како смо недавно открили, Влада Републике Српске донијела је одлуку о оснивању представништва у најмногољуднијој земљи на свијету, а министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић је казао да за то постоји друштвено економска оправданост.
Предсједник Владе Радован Вишковић недавно је боравио у посјети Кини током које је казао да су у фази преговараја и реализације пројекати вриједни двије милијарде марака са њеним компанијама.
Такође, оно што Кинезима одговара је то што им контролни органи не сметају превише.
У пет година републички инспектори контролисали су само једну кинеску фирму у Српској, а да чудо буде веће у контроли су били инспектори рада и заштите на раду који су као једини недостатак установили непостојање Акта о процјени ризика за радна мјеста.
Осим саобраћаја и енергетике, кинески бизнисмени су показали интерес и за дрвопрераду.
Најмање три пилане на подручју Брчког и Пелагићева закупили су држављани Кине и у њима режу грађу и пакују је у контејнере да би је даље извозили, односно слали у матичну државу.
Како би избјегли забрану извоза трупаца која је у БиХ на снази од јуна прошле године они у њима врше минималну обраду потребну да се добије уредна документација.
Кинеске компаније у Српској нису само радиле за Владу и њена предузећа. Највећем трговцу струје у региону, Вуку Хамовићу су кредитирали, а затим и направили термоелектрану у Станарима.
Електрану је градила команија „Донгфанг Елецтриц Интернатионал Цорпоратион“ (ДЕЦ) која ће градити и његову соларну електрану у Билећи вриједну 43,5 милиона евра.
(Цапитал)
Коментари / 25
Оставите коментарМира,
09.08.2023 15:54Па ако они виде у свему томе потенцијал зашто их не пустити, људи су вриједи и знају шта раде.
ОДГОВОРИТЕИстина
09.08.2023 16:28Питам се што нико неће Кинеска улагања осим нас и Србије??
ОДГОВОРИТЕРе
09.08.2023 21:45Зато сто Кинези имају опасне апетите. Це да буде савремени дузник Кини или ти роб
Гастарбеитер
09.08.2023 23:19Пошто си тако лоше информисан да ти кажем да су кинези по целом свету инвеститори и власници великих концерна по европи. Ево само два примера, купили су шведског гиганта Волво пре пар година а прошле године су постали већински власници луке у Хамбургу једне од највећие и најзначајније у европи. Могао би ти набрајати до сутра шта још.
Браво
09.08.2023 16:32За Кинезе и кинеске инвестиције!
ОДГОВОРИТЕЈаффа
09.08.2023 16:51Знају Кинези шта раде. Енергетика и инфраструктура, са државним гаранцијама, су сигуран и уносан бизнис.
ОДГОВОРИТЕМики
09.08.2023 16:52С Кинезима не зели никавог посла. Корупција, квалитет нула, кинески робовласницки систе. Из Варсаве селе у Бања Луку јер у ЕУ висенемају сансу за било какав посао. Они це нас окупирати.
ОДГОВОРИТЕнезнам
09.08.2023 16:54Имали иста насе у овој сиротињкој земљи?
ОДГОВОРИТЕМирослав
09.08.2023 16:57Кинези инвестирају, на инвестицијама це зарадити сто је нормално, али нема политицког уцењивања, као од насих "драгих пријатеља" са запада. Велика је разлика измедју инвеститора. Стајати усправно, или клецати на коленима је разлика, а то захтевају наси "драги пријатељи" са запада.
ОДГОВОРИТЕБане
09.08.2023 20:14Јој Мирославе смањи доживљај живота ти.Ко данас ради да буде фер и да није на штету оног другог?
+
09.08.2023 17:06Па свашта има. Ови све дају трећим лицима. Да они имају корист. Ко ради за интерес гладног Народа. Па Власт није способна ,да ради за интерес РС.
ОДГОВОРИТЕМарко М.
09.08.2023 17:13А ви србујте. И бице ок.
ОДГОВОРИТЕСамо напријед
09.08.2023 17:30и да нису пљацкаси него прави партнери од обостраног интереса.
ОДГОВОРИТЕРе
09.08.2023 19:48Само гуглај ста је тофу дрег.
Нострадамус
09.08.2023 18:06Колико од те инвестиције иде Кинезима, а колико иде насим „родољубима“?.
ОДГОВОРИТЕОвца
09.08.2023 18:06Од тих пројеката нема ништа. Чисто извлачење новца из државних предузећа, за ништа. Гурање новца у приватне руке.
ОДГОВОРИТЕРиле
09.08.2023 18:55Боље и кинези већ Швабе који стално нешто уцјењују
ОДГОВОРИТЕМирослав
09.08.2023 20:54Ни орах из руке..... . Били и остали злотвори, до насег народа. Цак су и илегалца послали, да нам намеце илегална правила.
Милан
09.08.2023 19:53Хвала драгом богу што има инвеститора попут Кинеза тако да не морамо бити овисници о америчким, британским и њемачким неофашистима!
ОДГОВОРИТЕРе Милан
09.08.2023 22:37Ко оно даде одобрење милановицу да одликује кољаце Срба у Дервенти?
Ре Милан
10.08.2023 07:34Магаре охлади мало.
Тако то отприлике функционише
09.08.2023 21:05Открију прљав веш и уцијењују те, и теби нема друге него да радиш како ти се каже.
ОДГОВОРИТЕВрнецуела
09.08.2023 21:25Камо среце да нису "они" инвеститори који пљацкају и сопствену дрзаву.
ОДГОВОРИТЕТито
09.08.2023 22:45Питајте како у Африци Кинези подизу стандард домацинима.
ОДГОВОРИТЕСир Оливер
10.08.2023 08:37И још се чудим зашто наши људи масовно одлазе у Кину. Одводе цијеле породице са собом. Иду у уређен систем гдје се заиста лијепо живи. Биједницима је и Потемкин добар.
ОДГОВОРИТЕ