Човјек који је разоткрио гријехе Вашингтона
Данијел Елсберг, отац свих узбуњивача који је разоткрио праве размере учешћа америчке војске у Вијетнаму због чега је био проглашен „најопаснијим човеком у Америци“, преминуо је у 93. години.
Свијет 17.06.2023 | 11:14
Некадашњи војни аналитичар, чија су сазнања и тајни документи о Вијетнамском рату постали познати као "Пентагон папири", Данијел Елсберг је преминуо од рака панкреаса у свом дому у Кенсингтону у Калифорнији.
"Данијел је трагао за истином и био је патриота, активиста против рата, вољени супруг, отац, деда и прадеда, драги пријатељ и инспирација многима. Недостајаће нам свима", саопштила је његова породица.
"Пентагон папири" довели су до убрзаног краја Вијетнамског рата, пада популарности Никсонове администрације која је на све начине покушала да блокира њихово објављивање у Њујорк тајмсу, као и веома утицајне пресуде Врховног суда САД и инспирисања других узбуњивача у будућности.
Елсберг је радио у војној корпорацији РАНД и при америчком министарству одбране, саветујући Белу кућу о нуклеарној стратегији као и процени ситуације у вези са америчким учешћем у Вијетнамском рату.
Сазнања до којих је дошао током тог периода су му, како је више пута испричао, страховито тешко пала. Знао је све о "тајним подацима које америчка јавност има право да зна".
"То је једина исправна ствар. Уколико би јавност знала, политички притисак да се оконча рат био би превелики", сматрао је Елсберг. Тај закључак натерао га је да 1971. године објави "Пентагон папире" – 7.000 страница докумената који су откривали бројне лажи и обмане администрација неколико америчких председника – Харија Трумана, Двајта Ајзенхауера, Џона Кенедија и Линдона Б. Џонсона.
Документа су показивала размере политичког и војног учешћа САД у Вијетнаму од 1945. до 1967. године. "Пентагон папири" су без сумње доказали да је администрација Линдона Б. Џонсона, али и других председника, систематски лагала народ и Конгрес.
Вашингтон је тајно проширивао учешће својих операција у Вијетнаму као и нападе у обалским деловима Северног Вијетнама. Осим тога, скриван је и број америчких жртава у рату. Иако су званичници оптимистично говорили о рату и најављивали победу, знали су да заправо губе. Министар одбране Роберт Мекнамара је још 1967. саветовао Џонсона да оконча рат.
Елсбергова храброст допринела је несумњивој промени мишљења јавног мњења према рату у Вијетнаму и његовом убрзаном крају, али и означила почетак краја Никсоновог режима.
Због тога га многи називају "оцем узбуњивача" и инспирацијом многима после њега да, упркос томе што је противзаконито делају у општем интересу и открију државне тајне. Бивши главни уредник Гардијана Алан Русбриџер каже да је Елсберг обликовао Едварда Сноудена и Џулијана Асанжа.
Осим директних последица откривања лажи, "Пентагон папири" су због сукоба Никсонове администрације и Њујорк тајмса довели до изузетно важног правног преседана.
Бела кућа је по сваку цену желела да спречи њихово објављивање, па је вршила огроман притисак на судство да се Елсберг означи као шпијун који је наштетио националним интересима и безбедности.
Врховни суд САД, међутим, у складу са Првим амандманом одлучио је у корист Њујорк тајмса и слободе медија и тако поставио преседан за све будуће узбуњиваче.
Упркос томе што је пред Федералним судом у Лос Анђелесу оптужен за крађу докумената, шпијунажу и заверу, судија је пре него што је пресуда донета прекинуо читав случај због озбиљног и флагрантног кршења судског процеса од стране власти, укључујући ту и илегално прислушкивање.
Елсберг је и после „Пентагон папира“ наставио са својом мисијом контролисања власти и позивањем на одговорност будућих администрација. У децембру прошле године, открио је да је био у контакту са Џулијаном Асанжом у вези са објављивањем Викиликса.
Када му је дијагностикован рак панкреаса у фебруару ове године, речено му је да има три до шест месеци живота. "Када сам копирао 'Пентагон' папире 1969. године мислио сам да ћу провести цео живот иза решетака. Радо бих то прихватио уколико би значило бржи крај Вијетнамског рата", рекао је у једном од последњих интервјуа које је дао.
(РТС, ББЦ, ГУАРДИАН) Фото: Тањуг
Коментари / 7
Оставите коментарТреба прво
17.06.2023 11:54Имати на уму каква је била друга страна, супротна страна, СССР и остали комунистички режими, Мао нпр. Тоталитарни систем, без трунке опозиције и критике режима, у којем су људи умирали од глади, људи одвођени и убијани само ако мало постоји сумња да су контрареволуционари, раван нацистичком режиму. И као такав је био огромна пријетња за слободни свијет. 100 милиона људи су комунисти убили. Овом човјеку овде није длака са главе фалила а тако је критиковао власт, не режим, јер режим је диктатура.
ОДГОВОРИТЕХе Хе
17.06.2023 14:58Па Вијетнам је и дан данас комунистичка држава, само што је данас уједињен, нема више сјеверног и јужног ! Нај веће Америчке корпорације данас послују у Вијетнамау, например "Најк" , како то да им данас не сметају комунисти ?
Ајде
17.06.2023 15:52Не лупај, ко Максим по дивизији!
Каисеркроне
17.06.2023 12:19Ево да прикажем колика је опасност од комунизма била. Проширио се и на Кину, избио рат, гинули људи, Мао за вријеме своје владавине убио преко 50 милиона људи. Да данашње присталице, да ви сутра треба да умрете, не би то тако олако оправдавали, ви који то оправдавате. У СССР су исто милиони убијени, и запад, УСА, је требала да то тек тако прихвати, да се и код њих то зло прошири. Колико би тек онда било мртвих по Западу? А овде се само прича као да је на Западу зло владало.
ОДГОВОРИТЕРе
17.06.2023 15:04Благо теби, ако мислиш да владе интересују људски животи ! Комунизам је дошао са запада на исток, занимљиво, на западу није опстао а гле чуда на истоку се задржао, па наравно то је и био циљ запада да се на тај начин те земље ослабе , што се и дешавало ! Ево Русија је данас капиталиштичка земља, па зашто сад смета ?
Русија
17.06.2023 19:37...никад из комунизма није изашла. Пате за Стаљином. Химну нису промјенили због тога.
Каисеркроне
17.06.2023 22:24Мира да је КГБ на дјелу био.
ОДГОВОРИТЕ