Препоруке ММФ-а погубне по економију БиХ
Спровођење појединих препорука ММФ-а, као што је подизање каматних стопа, било би деструктивно по економију Босне и Херцеговине и у значајној мјери успорило би економску активност.
Босна и Херцеговина 26.05.2023 | 07:28
Ово је став стручњака који су коментарисали посљедње изјаве из Међународног монетарног фонда након консултација које је Мисија ММФ-а одржала за представницима власти у Босни и Херцеговини.
У суштини, ММФ је позвао домаће власти на мање експанзивну фискалну политику, веће камате како би се обуздала инфлација и мјере које ће очувати финансијску стабилност.
"Узимајући у обзир ограничене инструменте монетарне политике, неопходно је да фискална политика помогне у борби против инфлације путем ограничавања текуће потрошње", сматрају у ММФ-у.
Такође, предложили су и да Централна банка (ЦБ) БиХ додатно повећа стопе накнада на резерве банака, а препоручено је и да се успостави фонд за финансијску стабилност како би се олакшало реструктурирање банака и осигурала ликвидност.
Игор Гавран, економски аналитичар, каже да се приједлозима ММФ-а придаје превише важности, јер БиХ нема анганжман са ММФ-ом нити је у било каквој врсти обавезе према њима, осим враћања ранијих позајмица.
"Приједлог предузимања мјера које би водиле повећању каматних стопа је толико деструктиван да не заслужује ни разматрање. Економија БиХ се не развија убрзано и нема никаквог разлога додатно је успоравати и отежавати пословање.
Коначно имамо каматне стопе ниже од оних у ЕУ и треба да их користимо као предност, а не да их повећавамо. Узроци инфлације у БиХ нису каматне стопе и једино што бисмо њиховим повећањем добили јесте погоршање услова пословања и додатно оптерећење животног стандарда.
Не само да не би помогло смањењу цијена, већ би дало додатни изговор за још више цијене због повећаних трошкова финансирања", рекао је Гавран за "Независне новине".
Када је ријеч о приједлогу за смањење текуће потрошње, Гавран каже да ту има рационалних елемената, али да се никако не смију смањивати плате службеницима, већ нерационалне и неоправдане расходе који нису плате.
"Плате одређеним категоријама државних службеника треба и повећати, односно барем ускладити са повећањем трошкова живота", наглашава Гавран.
У суштини, мјере које предлаже ММФ сасвим сигурно успориле би домаћу економију, што никоме није циљ, а нешто слично изјавио је и Нермин Никшић, премијер ФБиХ, који је након састанка са ММФ-ом рекао да је спреман за стварање бољег амбијента, али да никако није за рестриктивне мјере.
"Партнери могу некада да дају препоруке које су можда супротне духу домаћег економског система. Финансијска стабилност постоји у домаћем систему, а добри потези везани за кризу Сбер банке показали су одговорност у том моменту.
Фискална стабилност и одрживост такође постоје, раст броја запослених, рецимо, у Републици Српској био је 20.000, а у Федерацији 2.000 у претходне три године и вјерујем да је то показатељ исправних политика", рекао је за "Независне новине" Саша Стевановић, економиста.
Он каже да шансе које данашње вријеме доноси иду у прилог експанзивних политика и да, када се гради нешто ново, нови свјетски поредак, ми треба да учествујемо колико можемо и снаге да усмјеримо у иницијативу, а не у дефанзиву.
"Питање је да ли је боље успорити економију, што мјере које се предлажу од стране ММФ-а и чине. Када предлажете рестриктивну политику, монетарну, фискалну, а економија успорава, ви је још додатно успоравате.
Приједлог је подизање каматних стопа од стране наше ЦБ и њихово изједначавање са ЕЦБ-ом. То јесте нужно, али је то трошак за ЦБ, па ако ограничите девизне резерве и улажете их у приносе од два одсто, у иностранству, а на домаћем тржишту су пет до шест одсто, стварате додатни изазов на капиталу ЦБ.
Раст каматних стопа за један одсто на вишкове изнад обавезних резерви је расход ЦБ око 30 милиона КМ", рекао је Стевановић за "Независне новине".
(Независне) Фото: БН/Архива
Коментари / 23
Оставите коментарРе
26.05.2023 07:36Младићу ухвати се посла и буди Премијер Владе па нам помози, доста нам је паметарења разних лезиљебовића.
ОДГОВОРИТЕТатар
26.05.2023 09:47Ти сигурно не познајеш ситуацију па тако говориш.А да вас истински занима ви бисте то могли ресити за 2дана
ре
27.05.2023 10:36ММФ од самог почетка и има за циљ да погуби економију БиХ, зар је неко мислио да ће они овде да граде привреду. Ко се са ММФом уколо хвата од ММФа и страда.
Обицан цовјек
26.05.2023 07:54Плате дрзавних слузбеника треба смањити најмање за 50%,а повецати радницима и пензионерима
ОДГОВОРИТЕЈово
26.05.2023 08:04По овим домаћим аналитичарима градјани који имају штедне депозите у банкама са каматном стопом испод 1% годишње, треба да буду највеће жртве у борби против инфлације. Свијетом очигледно управљају дужници, а не повјериоци.
ОДГОВОРИТЕСОНЕ БЛ
26.05.2023 08:30Дивно сте то пренијели,а онда це те за 5 дана објавити,како политицари у БХ нису увазили препоруке ММФ-а.
ОДГОВОРИТЕЧисти
26.05.2023 08:39Робовласници, упаковани у кравате
ОДГОВОРИТЕНн007
26.05.2023 09:11ММФ жели робове а не да вам помогне. Свјетски лихвари који раде новцем оно сто немогу оружјем ,јер су они ко бива носиоци демократије. Отјерати их одмах из земље.
ОДГОВОРИТЕДудуцење по кукурузима
26.05.2023 09:24А ко це платити те пусте зеље о повецању плата резимских родјака? ММФ оцито неце. Јос би требали увести и санкције!
ОДГОВОРИТЕНеки јаки струцњаци а не виде
26.05.2023 09:27За економију БиХ су погубни национализам, корупција и бијела куга, политицки дебелокожци, убице, крадљивци икона и тако редом у недоглед. ММФ није нас непријатељ, они позајмљују новац, а тај новац онда пљацкају наси вјецити лидери и тороводје. Е тw ториводје, то су наси прави непријатељи
ОДГОВОРИТЕРе
26.05.2023 12:31Плус је погубно да унутар дрзаве имамо, пазидер сад, једну републику и јос једну федерацију. Па то нема ни Америка, постовани гледаоци.
075
26.05.2023 09:36Огроман притисак је ММФ-а на Владу ентитета Ф.БиХ у БиХ да БиХ као држава узме нови кредит код/од ММФ-а да би ММФ спасио свога "војника" Милорада од банкрота а самим тиме и "бољи" ентитет у БиХ!
ОДГОВОРИТЕДобро јутро
26.05.2023 09:51Драги моји у БиХ, јесте ли се пробудили из сна?!
ОДГОВОРИТЕОвца
26.05.2023 10:02Тешко оном коме ММФ "помаже".
ОДГОВОРИТЕЕу-Фан
26.05.2023 18:41ММФ=медјународни монетарни фасизам!
Ово Економиста?
26.05.2023 10:35"додатни изговор за још више цијене због повећаних трошкова финансирања" Јел то Ердоганова школа? "Високе камате су узрок инфлације?!" Ахахахахаха, ево овако ја као лаик да теби економисти објасним: веће камате = мање кредита = мање нових пара = дисинфлација/дефлација
ОДГОВОРИТЕСтањцани
26.05.2023 13:43Лазна вриједност и месетарење додје као бумеранг без перилица и отимацина силом ...
Василије 1
26.05.2023 11:04ММФ је неоколонијала непријатељска организација а дјелује као вук у јагњећој кожи а неискрени као лисице. Њихова савјетовања "банана" државама као што је и БиХ исто тако као кад би лисица дошла у посјету кокошињцу и "пријатељски" савјетовала пијетлу да кокошке не води на буњиште да чапркају него да их пошаље а са њиме начелу у оближњу шуму да тамо чапркају јер тамо има више црвића и глисти.
ОДГОВОРИТЕXxx
26.05.2023 12:19Ускоро БАНКРОТ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ, КАКВИ СТРУЧЊАЦИ И ЊИХОВО МИШЉЕЊЕ И РАД НА ТЕРЕНУ КАКВИ И УСЛОВИ ЖИВОТА ГРАЂАНА
ОДГОВОРИТЕЗди
26.05.2023 12:30Ста вели, двадесет хиљада нових запослених у РС? А тек мрсаве две хиљаде у ФБиХ...
ОДГОВОРИТЕнебитно
26.05.2023 20:26Бас сам хтио да прокоментарисем струцњака . Мислим , хало . Ја се убих цитајуци све новине и портале али ову глупост јос нигдје не процитах . И да не буде забуне, и ткз Федерације је обицна рупа . А ткз РС је рупцага .
Процитао само наслов
26.05.2023 20:04Питам се,засто би ммф урадио несто конструктивно за ицију економију.
ОДГОВОРИТЕЕво засто
27.05.2023 21:59Да та економија буде стабилна да би могла враћати кредите. Они брину ( сто је и нормално) за посудјене паре БиХ и да се осигурају за врацање. Њих не занима твоја и моја власт јер мисле то ми паметни сами рјесавамо у својој кући али дугови е то их занима. Зато нема ни укидања акциза ни смањења ПДВ јер им неда исти тај ММФ. Опет због врацања дугова јер то су сигурне паре.