Србија даје до 10.000 евра за куповину куће на селу

Број напуштених кућа на селу у Србији које су добиле своје станаре повећан је на 1.740. Држава и даље наставља акцију доделе новца за куповину кућа на селима. Услова има неколико, а кораци су врло јасни.

Србија 21.05.2023 | 13:28
Србија даје до 10.000 евра за куповину куће на селу

Новац за куповину кућа додељиван је у околини Пирота, у селима Пољска Ржана, Велики Суводол и Бериловац. На списку додељених имања су и куће у Новој Црњи, у местима Српска Црња и Тоба као и у општинама Бачка Паланка, Лучани, Владичин Хан, Бач, Кикинда и у Пећинцима...

Одржана и права седница Комисије за доделу бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом у 2023. години, на којој је још 109 кућа добило нове станаре. Међу добитницима је 46 парова, 18 самохраних родитеља и 45 самосталних власника, углавном пољопривредника и пољопривредница.

Максималан износ за куповину куће је 1,2 милион динара, односно око 10.000 евра. Према подацима Министарства за бригу о селу, најјефтинија кућа купљена прошле године је коштала 399.000 динара.

Услови за пријаву

Неколико је услова које млади који желе субвенцију за кућу на селу морају да испуне:

Да подносилац пријаве нема више од 45 година.

Да је држављанин Србије.

Да има пребивалиште на територији Републике Србије.

Да није власник или сувласник непокретности на територији Републике Србије, изузев пољопривредног земљишта и да исту нису отуђили или поклонили у претходних 5 година.

Такође, од подносиоца пријаве очекује се да са продаваоцем непокретности није у крвном сродству; да није у поступку одобравања средстава за куповину непокретности и да у моменту подношења пријаве немају неизмирених обавеза према држави.

Све ове услове морају да испуне оба супружника.

Поред обавезних услова, подносиоци пријаве морају да испуне и само један од следећих услова који се односе на то да се на селу живи самостално у закупљеној кући или у породичној заједници са осталим члановима породице, затим да живи у градској средини у закупљеној непокретности самостално или са породицом и да има намеру да живи на селу.

Занимање је такође важно за остваривање овог услова, па је тако потребно поседовати формално образовање из области медицине, фармације, пољопривреде, ветерине или да да је просветни радник или занатлија. А друга могућност је да подносилац захтева обавља послове чија је природа таква да могу да их раде од куће на селу.

Критеријуми за куће

Куће које подлежу програмима Министарства за бригу о селу такође морају да прођу одређене критеријуме. Сеоска кућа мора да се налази у селу у којем постоји бар један од објеката јавне службе или услуга (здравствена амбуланта, пошта, школа, станица превоза итд.).

Наравно, првенствено мора да испуњава основне услове за живот и становање.

Такође је битно да је уписана у катастар на име продавца, и да је непокретност, као и сви пратећи објекти, изграђена у складу са прописима. Последњи услов је да јој је цена у границама тржишне вредности и да кућа и помоћни објекти нису предмет судског спора.

Обавезна документа које морате да доставите у пријави, као и сам образац пријаве се могу пронаћи у документу Програма објављеном на сајту ресорног министарства за бригу о селу.

Више од 200.000 напуштених кућа

Обезбеђивање стамбеног простора је једно од главних питања са којима се млади суочавају. Зато је оно узето као приоритет у Министарству за бригу о селу.

Поред тога, повећање наталитета, смањење просечне старости становништва и покретање и развој привредних активности су неки од посебних циљева на којима би требало радити у будућности.

Процењује се да у Србији има око 200.000 напуштених сеоских кућа са окућницом, а које су на располагању пољопривредницима и младима који желе да остану да живе на селу.

(Б92) Фото: схуттерстоцк, БГСтоцк72

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Боки

21.05.2023 13:32

Србија на води.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалука

21.05.2023 13:41

Прво сте унистили српска села а сад лафо помазете.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

21.05.2023 14:04

Земљк, није нико ништа уништио, у прошлости је било фабрика као у причи, сељаку је било лакше да ради осам сати у фабрици него читав дан на њиви и штали, а више је и зарађивао ,данас је ситуација другачија ! Ово је добра ствар што ради Србија, у сваком случају боље је живјети са сељацима на селу него са сељацима у граду ! Урбан човјек се лако снађе на селу ,за разлику од сељака, који град доживљава као своју ораницу и стајско ђубриво !

Name

Мирко

21.05.2023 16:44

Добра идеја, само те куће не изгледају као ова, већином је то девастирано........

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бања Лука 2

21.05.2023 17:01

Босанац, не сери. Србија вама помаже а ви тако. Без нас сте нико и ништа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дејани

21.05.2023 23:13

Имаш и у Италији куће за џаба и добијеш ја мислим још неки новац. Исто тако по напуштеним селима

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мибирт

22.05.2023 14:15

Ха ха ограничења увек постоје тако да фактички и неможе те остварити те привилегије и права.Само представа за глупе и наивне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ста то пада

22.05.2023 18:49

Који идиоти ово осмислише. Наводно дају помоћ, а 100 перипетија да би могао добити ту помоћ. Шарена лажа за малоумне.

ОДГОВОРИТЕ