Изазов данашњице: Како одржати породицу на окупу?
Због пољуљаних традиционалних вриједности и дугогодишње кризе, породицама у Српској наметнут је нов начин живота, који се своди на прилагођавање и преживљавање. Тешко је повјеровати да то не утиче на стабилност очувања основне ћелије друштва.
Република Српска 16.04.2023 | 20:20
Оскудица, отуђеност, стална трка и фрка... Тешко је и живце сачувати, а камоли одржати породицу на окупу.
"Брака брак је светиња. Што се тиче лично мога брака мени је светиња и требало би да буде светиња", кажу анкетирани грађани.
Сенка Јовичић у браку је 27 година. Прича да је било и искушења и разних трзавица, али да је љубав побиједила. На питање како је превазилазила кризе у браку одговара:
"Мене је задржао син у браку јер пате дјеца, па сам размишљала можда би требала да исправим то или да се договримо да не бих њему покрарила живот."
Неизвесност, јурњава за новцем и растрзаност између бројних послова како би се више зарадило велико су искушење за породицу.
Док се тежи материјалној сигурности, губи се она права, најдрагоценија, која се стиче у породици. Многи, наиме, верују да би им породице много боље функционисале када би њихово финансијско стање било боље и да би их новац у неку руку заштитио од спољашњих утицаја.
"Рраније смо имали више комплементарности између супружника у смислу да су биле јасне подјеле улога шта су радили мушкарци и жене, мушкарци су били усмјерени на стицање и зараду, жене за дјецу, домаћинство и некако су тешко могли једни без других", каже Цвијанка Ракић, психолог.
Статистика неумољива - у нашој земљи, на годишњем нивоу, разведе се до 3.000 парова.
Одлуку о разводу најчешће доносе парови у четрдесетим годинама. Ипак, савјет који се најчешће даје младим брачним паровима јесте да се за брак треба борити.
"Хришћанска порука јесте да човјек не треба да ужива у тјелесном, него у духовном, а Бог нас ствара да служимо, а треба да служимо нама најближим, а то су чланови наше породице", каже протођакон Бојан Чачар.
У временима када су разводи све учесталије и готово нормалне појаве, има и оних који непрестано улажу у брак. Његују га и током тешког периода. Праштају. Причају. И договарају се. У томе, кажу и јесте чар успјешне породице.
Многа истраживања су показала да на квалитет брака и те како утиче количина среће брачних партнера. Успјешнији брак – већа срећа.
(БН) Фото: Илустрација
Коментари / 8
Оставите коментарСве је отишло у к....
16.04.2023 19:58Ко има породицу некако ће и опстати,али шта ћемо са све већим бројем оних којима ни напамет не пада да је стварају или са новом модом заједничког живота без дјеце
ОДГОВОРИТЕСиктер море
16.04.2023 20:28Шупља прича. Све док се знало ко је газда у кући све је функционисало. А сад кад свако се прави паметан и хода куда хоће и кад хоће, нема више ни брака ни породице.
ОДГОВОРИТЕТацно сиктер
17.04.2023 15:33Наси су родитељи масовно одрастали у домацинствима гдје је "газда куце" био цесто алкохолицар, а увијек физицки насилан према зени и дјеци јер је то било опстеприхвацено понасање... не поновило се. Онда су ти маси родитељи направили на залост греску са нама, јер су то своје несрецно дјетињство "исправљали" претјерано размазивси дјецу. Данас су људи средњих година и младји због тога потпуно неспособни за зивот, и зене а посебно мускарци. Ја не бих просјецном момку данасњице дао да цува нацртану овцу, а камоли да "газдује" породицом.
Г
16.04.2023 20:39Моје лично мишљење је да би бракови били доста бољи, ово говорим из женског угла, када би људи почели да живе свје животе. Баш ме брига шта каже било ко. У браку се договарам са мужем, а не са психологом и попом. Али, договарам, а не слушам околину и "стручњаке". Жешће ме изнервира када мушкарци почну да говоре женама шта је њима у природи. Па, ваљда ја знам шта ми је природно! Хиљадама година, није природа, него закон бранио женама и друштвени и политички и професионални живот. Понекад чак и по цијену живота. Падале су главе, а жене које су гласно питале зашто, спаљиване на ломачи. Ако је природно за жену да нема никаква права зашто им је вијековома закон бранио и очеву страћару да наслиједе, па таман цркле од глади? За данашње вријеме само је битно наћи особу сличну себи, са сличним погледима на свијет и уважавати оног другог. Када нешто не ваља, увијек прво сама или сам себе питати, а да није до мене, а онда пажљиво саслушати партнера и размислити скупа о том проблему. Само моје мишљење. Размаженост модерних принчева и принцеза је такође проблем. Свако је сам себи најдражи и најбољи, а живимо у времену које слави себичлук.
ОДГОВОРИТЕсудузник
16.04.2023 20:41Данас ко сацува брак и возацку дозволу тај је успио у зивоту.А да не буде бас зесца папицина.
ОДГОВОРИТЕМирко
16.04.2023 21:29Хвала на лијепом цланку.
ОДГОВОРИТЕКако
17.04.2023 01:35Одржати српску породицу на окупу!
ОДГОВОРИТЕЈа
17.04.2023 06:02На квалитет брака такодје утиче и беспарица Хтјели ми то признати или не ако немаш у кући и новчанику паника се сама увуче у кућу.нервоза је такодје присутна нон стоп.супрузници се међусобно оптужују.. И тако дан по дан,додје до раздора... Тешка времена за све ,па тако и за брак и породицу...
ОДГОВОРИТЕ