Зашто Њемачка губи своју економску моћ
Њемачка има проблем са све старијим друштвом, недовољним бројем радника, а одустајање од гаса, нафте и угља утиче на раст цијена енергије. Због тога губи економску моћ.
Свијет 08.04.2023 | 09:00
Зима је била блага, а потрошња енергије мања од очекиване. Уместо најављиване рецесије очекује се мали привредни плус од 0,3 одсто. "Економски пад у зимској половини 2022./2023. вероватно је био мањи него што се страховало у јесен", каже Тимо Волмерсхојзер, професор на Ифо институту за економска истраживања на Универзитету у Минхену.
Ифо институт припада групи од четири водећа немачка економска истраживачка института који два пута годишње за владу припремају прогнозу привредног развоја. А овог пролећа им се придружио и један истраживачки институт из Аустрије. Процене тих института су важне за процену пореза и тиме за савезни прорачун.
Било је тесно, али је све добро прошло
Мада индустрија има много наруџбина, општи услови нису повољни за пословање.
„Трајни проблеми са испоруком полупроизвода, екстремни скокови цена енергената и мањак радника, смањили су производне могућности немачке привреде и спречили снажнији раст бруто домаћег производа", набраја Волмерсхојзер.
За 2024. стручњаци очекују раст од 1,5 одсто. Али то је још прилично несигурна процена, јер је много непознаница. Геополитичке напетости или ниске температуре могу у сваком тренутку поново да изазову раст цена.
„Опасност од несташице гаса наредне зиме још увек постоји", каже Волмерсхојзер. Ни његове средњорочне прогнозе нису ружичасте. „Према нашим проценама, просечна стопа раста немачке привреде ће бити тек око пола одсто крајем деценије."
Крај раста - узрок није рат у Уркајини
То значи да се ближи крај периода непрестаног раста привреде. То има мање везе са последицама корона пандемије и ратом у Украјини.
Немачка има проблем са све старијим друштвом, недовољним бројем радника, а одустајање од гаса, нафте и угља утиче на раст цена енергије.
Јефтина фосилна енергија дуго је била темељ успешног немачког пословног модела. Сада се преко ноћи све променило. Нема више гаса из Русије, уместо тога скупе заменске испоруке и спознаја да прелаз на климатски прихватљиву енергију мора значајно да се убрза - и због све јачег глобалног загревања.
Мање коња, више путника
Штефан Котс, професор на Институту за светску привреду у Килу, покушава да употреби лако разумљиву метафору како би објаснио сложену ситуацију:
„Изгледи за раст немачке привреде могу да се упореде са брзином коњске запреге, у којој се смањује број коња који вуку. Жели да им се смањи и количина потребне хране, а истовремено више путника жели да се вози."
У садашњој ситуацији битно је „одбацити терет". А то је могуће, на пример, смањењем „високог пореског оптерећења" или квалификованом имиграцијом, објашњава Котс. Са друге стране, владини пакети помоћи пружају само краткорочан подстицај.
Субвенције само успоравају ствари
Расправу о субвенцисању електричне енергије за индустрију научници сматрају погрешном. Сигурност и трошкови снабдевања енергијом важни су фактори, али енергетска транзиција није могућа без функционалног „тржишног механизма цена".
„Усклађеност са климатским циљевима захтева велике напоре у смислу енергетске ефикасности, а прошлогодишње искуство је показало да цена енергије може бити заиста прикладан инструмент за повећање те ефикасности“, каже Тимо Волмерсхојзер.
Економисти такође јасно одбацују честа обећања политичара да ће трансформација привреде према климатској неутралности додатно подстаћи привредни раст. Доћи ће само до реорганизације.
„Нема двоструке дивиденде – и више заштите климе и повећани индустријски раст. Нажалост, то је илузија", каже Штефан Котс.
Стога је важније побољшати оквирне услове, који укључују и пад инфлације. Економски институти очекују да ће се ситуација смирити тек следеће године. Тада би стопа инфлације требало да падне на 2,4 одсто, након шест одсто ове године. То би требало да подстакне приватну потрошњу од друге половине године јер би тада поново требало да расту и реалне зараде.
Златна времена за запосленике
Добре вести економски стручњаци имају за тржиште рада. Број запослених вероватно ће се додатно повећати, са око 45,6 милиона прошле године на око 46,0 милиона у наредној години. Али, број незапослених ће се вероватно ове године привремено повећати на готово 2,5 милиона, будући да се украјинске избеглице неће одмах укључити у тржиште рада. Године 2024. незапосленост би поново требало да падне на мање од 2,4 милиона.
Запосленима начелно научници предвиђају добра времена, будући да ће они наредних година вероватно „имати главну реч" у колективном преговарању.
„Стога ћемо видети снажна повећања плата", каже Штефан Котс. У временима недостатка квалификованих радника и демографских промена, компаније би морале „много више да одговоре на жеље радне снаге да би остале атрактивне као послодавци".
(ДW) Фото: ЕНВАТО
Коментари / 58
Оставите коментарлила
08.04.2023 07:13Да наравно, држава с преко 1600 милијарди еура извозног суфицита ето слаби. Ово је више упутство како да не дође до тога, а не да нешто сада слаби. Али наслов је наравно момбастичан!
ОДГОВОРИТЕмилоао
08.04.2023 07:41Додји па види како је добро
Адвокат
08.04.2023 08:19Из авиона се види шта пропагандисте који пишу ове памфлет боли. Џабе им је. Пућин, Русија и њихови смрдљиви енергенти су своје отпјевали
ЦиЦО
08.04.2023 08:37Лила Знас ли ста си сада написала ?? Мислим да си Зена ?? Суфицит је циста ЗАРАДА циста ?? Њемацки ГДП 2022 је био 3 800 Милијарди Лила Финанцијски цисто ФИНИНАЦИЈСКИ је тренутно СРБИЈА здравија од Њемацке.
Ре Адвокат
08.04.2023 09:09Ти си баш оно упорно глуп.
Ре
08.04.2023 13:07ОВИ СТО СЕ КАО ЈАВЕ ИЗ ЊЕМАЦКЕ КУКАЈУЦИ КАКО ИМ ЈЕ ТЕСКО, ЦУДИМ СЕ СТО ЦЕ ТАМО ?.
Хамбург
08.04.2023 16:59Не контам, мени плата 4300 еур и све ми потаман, а има и виска.
Директ
08.04.2023 19:22Хамбург, колики је вишак, ако није тајна? :)))
Ре
08.04.2023 07:42Имат це радника кад их престану израбљивати. Ево нико висе из еу дрзава неце да им додје радити.
ОДГОВОРИТЕре ре
08.04.2023 09:16Ма да неће нико из ЕУ да им дође радити а Њемачка пуна из Хрватске,Бугарске и Румуније радника.
Ре
08.04.2023 13:11Јесили ти некада био у Њемачкој? Дусо драга задојени си националистима и лазима.
Је
08.04.2023 14:04Пуна је оних сто су досли до прије 2-3 године,али не могу сви отици и вец је стало све мање људи долази јер нема висе оно сто је остало има добре послове и плате и цак ста људи се и врацају поготово у Хр. И Румунију јер им се не исплати њемацка кад имају куци ту разлику док плате стан и резије у њем.. Ово хрвата сто има и сто је досло задњих 4 год су вецином из Бих.
Мирослав
08.04.2023 07:42Последица је ратна политика, и слепа послусност до "великог" газде.Нема гаса и других сировина из Русије. Руски дијаманти су изузети од ембарга, па нека поцну брусити дијамант, као они у Антверпену.
ОДГОВОРИТЕМирославе
08.04.2023 08:53Досадан си са својим нестручном коментарима. Док је подузетничког духа биће увијек добро. Важно да у Русији има радника на претек, толико их има да их шаљу у сигурну смрт. Немогу све запослити.
Ре
08.04.2023 09:21Глуп си
Богдан.
08.04.2023 08:00Зато сто их је русија од 45, све хранила бесплатно крај.
ОДГОВОРИТЕРе Богдан
08.04.2023 08:55Хранила их је и њемачка кад је СССР пропао, годинама конвоји камиона возили да не поунру од глади.
Ре
08.04.2023 09:29???????ал га ти лупи, а остаде зив... Само се ви надајте пропасти Њемацке...мозда једног дана и то да се деси, али не за насег зивота ?
Цитаву Европу
08.04.2023 09:45Немају руси се ста да тразе у тим односима ни по једном питању зато сто су празна љустура незахвална рупа без дна, руси се посветили сопственом развоју то је сасвим природно.....
Југо
08.04.2023 08:12Пустили Србе у Њемачку сад се чуде што су пропали?
ОДГОВОРИТЕСве
08.04.2023 08:59пропада гдје су Хрвати прати и размисли !!! Југа, ЕУ, НАТО-БЛАТО итд.?
Тебе
08.04.2023 09:05мрзња кресе дуго ❗️
Ветеран 92
08.04.2023 08:24Јел то поглед из Босне ?
ОДГОВОРИТЕЈааааа
08.04.2023 08:29Нема им Меркелове више на канцеларском мјесту,овај Шолц је тешки фашиста...
ОДГОВОРИТЕРе ти
08.04.2023 08:57Јел примјећујем нешто, смјену власти, не као у Русији, или Кореју. Једини дебели у Кореји, ко је?
Зена је знала
08.04.2023 09:39Куда треба да иде Њемацка, ако нема подрску "ето вам сад па видите гдје цете стици" .....
Ако
08.04.2023 08:38Нијемци путом Амера наставе, имаце јос вецих проблема у свим секторима. Глобализација прави велику главобољу на трзисту !!! Интереси САВЕЗНИКА се доста разликују у ЕУ. И тако је Велика Британија изасла на вријеме док се поједини гусе и муце, како стабилизоват економију на прави нацин. Ово ако потраје по Америцком систему ЕУ се 100 % распада. А вец је Банкарски програм добро заљуљан, вец смо на самој ивици. Када крене лудило, куд који мили моји !!!
ОДГОВОРИТЕРе ако
08.04.2023 14:51Сви нормални иду путем смета, тако и Њемачка. Јер то је пут слободе и развоја. Тако и источни блок, и Украјина. Нико неће уз Русију, види се сада зашто. А знају шта значи бити под руском чизмом, СССР. Сви који још нису тим путем кренули, кренуће тек, прва Беларус, послије смјене власти, онда сви до Таџикистана.
Необновљиво нестаје
08.04.2023 08:43Резерве угља,гаса,нафте нестају. Није у питању криза, већ стање. Развијена Европа је потрошила своје ресурсе, а о оно мало преосталих неће се питати. Овдје сировина још ума, штета што смо ми посебна врста сировина.
ОДГОВОРИТЕ.Матриx.
08.04.2023 09:09Ма пустите ви Њемацку,лако је за Њемацку,а ста цемо ми ? Да би се ублазили проблеми у својој дрзави писат цемо о некој другој,то бас кад би рекли комсији не иде ниста а притом у мојој куци је хаос али ето некако је лаксе, није ни код комсије све у реду... :))) Циста манипулација и обмана народа.
ОДГОВОРИТЕРе
08.04.2023 11:37Само сто је у овом слуцају комсија изузетно богат а ми изузетно сиромасни. Па се неки у том сиромаству надају (зиве у илузији) да це комсија банкротирати
БОY
08.04.2023 09:22Наслов баш и није добронамјеран. Та Њемачка која по вама слаби тражи два милиона нових радника да им да запослење, то нераде земље чија економија слаби.
ОДГОВОРИТЕБорко
08.04.2023 09:23Германи су добар народ. Бољи него Славени.. То је неупоредиво. А засто су Енглези лоси. Јел зато сто су били колонизатори. Сто су уцили гологузане и неуке како да отворе фабрику, да засију поврце и зитарице.. Њих је Бог слао да уце заостале народе.. Па сад пљујте Бога. Јесу у Индији дјеловали негативно али за то је крив сам индијски народ и похлепа. Да се мене пита не бих дозволио побједу Славена и Истока над Западом.. Зазирем од Руса и Кинеза, и од Ислама. Ниједном народу они среце не доносе. Само диктатуру и одрзавање свог народа у сиромаству да се неби осилио на власт. То су цињенице. То је истина.. Хитлер је био бозија казна.. Одосе унуци партизана у Њемацку и Аустрију. Не у Русију. У Бецу преко 100 000 Срба унука партизана. А богами вецина ох зиви боље него Срби у Србији и Реп Српској Немају Србе изнад главе на власти. Запад не дозвољава такву мафију. Свицарац је јасан. И постен и цивилизован.. Знас то Славен..
ОДГОВОРИТЕХе Хе
08.04.2023 12:16Само да те потсјетим ,да је тај "добар" народ, извршио нај већи геноцид и злочине у историји постојања човјечанства, до душе, све то су урадили "културно" ! На западу дјецу уче да су геноцид и злочине извршили нацисти а не нијемци а за злочине које су извршили совјети , то они данас приписују Русији ! "Занимљива" замјена теза ! Нека ти је сретно са њима !
Због
08.04.2023 09:23Нацистицких нагона..... Увијек им англосаксонци подвале.....
ОДГОВОРИТЕНесто контам .
08.04.2023 09:25Ста цемо тек ми кад они, како рекосте , пропадају ?
ОДГОВОРИТЕМаре
08.04.2023 16:00Кад немацка пропадне ви цете порасти, мозда, ако нецете наци другу будало (цитај дрзаву) да вам диригира.
Хе Хе
08.04.2023 09:25Ти неби могао бити Одвјетник ни у Горњим Мркаљима ! Текст и наслов је прењет са Дојче Веле, хало ДW ! Замисли, овакав кретен и идиот умислио да је паметан, па се потписује као "адвокат" !
ОДГОВОРИТЕНишта
08.04.2023 09:31Сад само треба да чекамо, да се појави нови мали бркица ,да поведе њемачи народ , па опет све изнова !
ОДГОВОРИТЕРе
08.04.2023 09:34Опет док владао трамп америком добро је било није зелео ратове како тако најбољи преседник сто је био у америци па је досао дјаво бајдем тако и у њемацкој солц умјесто меркелове, меркелова је исто добро водила њемацку а солц је унисти поздрав бн тв
ОДГОВОРИТЕСyднеy
08.04.2023 09:45Деценијама се њемацка развијала на јефтиним енергентима и сировинама, Прелазак на неколико пута скупље сировине а поготово енергенте це своје последице показат тек за пар година Могу велики гиганти годину две и покриват губитке из бивсе добити али ако те производња готових производа коста дупло него пре а продајес их по истој цјени многе це за годину две довест до проблема,
ОДГОВОРИТЕРе Сyднеy
08.04.2023 15:02То да енергентима није упалило Путину. Опет све јефтино. Празна прича. А јест ширио причу, панику, о хладној зими, надао се да ће Европа поклекнути. Али Европа никад сложнија.
АР
08.04.2023 09:48Хвала богу сто даље од нас Код нас у рс-у цвијета економија И само се овако треба дрзати И нормално дрзати се упутстава насег драгог водје И тек онда има да јос боље напредујемо А кад нам се врати онај диспацер из кине (ако се врати) онда це тек да буде повуци ми га дјоле а богами И потегни ми га мало Отисо да проси јадницак И да јос прода ако има јос несто продати Па због цег се багра бори да отме дрзавну имовину не због тога сто хоце да дају свом народу него због тога да могу продавати суме воде И тд И тд Багра остаје багра
ОДГОВОРИТЕПа
08.04.2023 10:00Нисам знао да медју БН коментаторима има оволико струцњака из свих области зивота. Све вам је, мили моји, како се снадјете. Нема тренутка у историји кад је свима било лосе. Неминовно је да је у Њемацкој и даље одлицно и како год буде, у остатку Европе це бити много горе. Не знам каква криза да ме задеси, Њемацка ми је вец довољно дала да се не морам бринути.
ОДГОВОРИТЕ# заПа
08.04.2023 12:22Е стручњак морао си и ти нешто дати њемачкој да би добио од њемачке
Хе Хе
08.04.2023 12:27Заборављаш да су некада људи вадили златан зуб из уста идавали само за један кромпир, златну бурму за једно јаје ! Ако имаш злата, то је у реду, паре на камари те неће спасити ! Свијет иде баш у том правцу, чуди ме да ти у демократској њемачкој то не примјећујеш или си опијен чињеницом да си из коњске запреге сјео у голфа петицу !
Па
08.04.2023 15:15Па наравно да сам несто и дао, гдје то има да те неко плаца да ниста не радис. И да сам у РС морао бих да дам несто да би добио паре заузврат. Али нисам се сломио, 70% канцеларија, 30% терен и тако вец 10 година, боље не мозе. А за овог хе хе сто вриједја, јер не мозе да поднесе да није свакоме лосе, као прво морас да схватис да цак и за оног ко је досао из коњске запреге, то није увреда, постен рад нормалном цовјеку није увреда. Мада ја сам коњску запрегу мозда 3 пута у зивоту видио. А то сто је теби голф 5 појам и највеци зивотни успјех, не бих коментарисао стварно, као ни то ста возим. Али сустина је да се слазем с тобом да паре могу изгубити вриједност за дан и свакако не складистим паре за не дај Бозе, па цак ни злато. Постоји много много разлицитих нацина да улозис паре сигурно и да сваки мјесец имас добит цисту, а да ниста не радис (некретнине, берза, улагање у нпр. соларне системе,...).
Сагитариус
08.04.2023 11:22Њемачка привреда и економија су наравно неодвојиви дијо глобалнога капиталистичкога свјетскога поретка, и сасвим је логично, да ако је капитализам као систем у свим земљама свијета, у кризи инфлацији и рецесији, да ће се то неминовно одразити и на Њемаћку по принципу спојених посуда, само је питање у којој мјери, и колико снажно!??
ОДГОВОРИТЕ#
08.04.2023 12:07СЈебали их амери умјесто да улажу у свој капитал морају да дају пуно у украјину да подупиру НАТО снаге
ОДГОВОРИТЕмислим
08.04.2023 12:13Зато сто ми у РС јацамо сваки дан.
ОДГОВОРИТЕнезнам
08.04.2023 12:15Гдје су они наси србски коментаристи сто су тврдили да це се нијемци смрзнути ове зиме.
ОДГОВОРИТЕборац
08.04.2023 12:21Кад погледам ове коментаре тад видим колико нас је будала у овој земљи.Нико да несто измисли да се ради вес само гледамо како друге оклеветати али ипак од њи тразити кредите и остале помоци.Који смо ми нездрави народ.
ОДГОВОРИТЕ#
08.04.2023 12:56Може се размишљати и на више начина рецимо да Нијемцима одговара да ми економски пропадамо и да нам дају кредите а да они имају радну снагу да је овдје добра ситуација били ишао да ринтачиш за Нијемце нисмо ми без разлога под патронатом Шмитовим као да у ЕУ ништа не знају а свака земља има своје обавјештајне службе па сам Шмит је помогао да се настави криминал и корупција након покрадених избора
Ре борац
08.04.2023 15:07Тако је борац, ја волим да кажем, гдје су подузетници међу нама? Нема, комунизам истријебио.
#за ре
09.04.2023 05:51Знаш у њемачкој (као и у многим) земљама је велики проблем демографска слика народа) наркотици узимају свој данак колико је уништене и нездрави омладине тј будућности неке земље тога имаш и на нашим просторима
Директ
08.04.2023 19:28Нема више јефтиног гаса, за највећег потрошача гаса у Европи, а можда и у свијету.
ОДГОВОРИТЕВазалство
08.04.2023 23:40Долази на наплату???????????
ОДГОВОРИТЕПроцитао само наслов
09.04.2023 15:25Зато сто све има свој рок трајања.Ниста није вецно.
ОДГОВОРИТЕ