Узимају харач од народа, а дугују милионе за порез
„Дирекција за изградњу и развој града“ (ДИРГ) у Добоју не гради ништа, а развија, вјероватно, само владајућу странку.
Република Српска 27.03.2023 | 21:30
Ово јавно предузеће наплаћује паркинг, комуналну накнаду и кирију за градске пословне просторе, а уз то добија грантове из локалног буџета. Ипак, Дирекција за изградњу и развој града Пореској управи РС дугује више од два милиона КМ!
Како је порталу Српскаинфо потврђено у Пореској управи РС, дуг ЈП ДИРГ д.о.о. за порезе и доприносе нарастао је на невјероватних 2.194.804 КМ.
– Овај порески обвезник нема рјешење о одгођеном плаћању пореског дуга. Дуг од 2.079.799 КМ је у поступку принудне наплате – кажу у Пореској управи РС.
“Сервис за прикупљање харача”
Дакле, нема репрограма, слиједи принудна наплата. Пошто ДИРГ нема бог зна какве имовине, коју би порезници могли заплијенити, могућа су само два сценарија за расплет: или ће ДИРГ-у бити блокирани рачуни, што га може гурнути у стечај, или ће дуг бити измирен из градског буџета, што ће рећи – са леђа грађана Добоја.
А Добојлијама је ДИРГ-а већ на врх главе. У граду су ово јавно предузеће одавно прозвали „сервис за прикупљање харача“ и „главно ухљебиште“ страначких кадрова.
Кад је у питању харач, већини Добојлија је трн у оку начин на који ДИРГ наплаћује паркинг. Многи гунђају што је плаћеним паркинзима „поклопљен“ сваки квадрат у граду, укључујући и просторе испред старих зграда из доба СФРЈ, али и испред школа, вртића и здравствених установа.
При томе, тврде грађани, радници ДИРГ-а су невјероватно ревности у наплати паркинга. Многи су, кажу, „фасовали казну“ јер нису платили паркирање за неколико минута, док су дијете увели у вртић.
Многобројне жалбе Добољија
Оливера Недић, једина одборница опозиционог ПДП у Скупштини Града Добоја, тврди да су јој се због тога жалили многи суграђани.
Додаје да пословање добојског „паркинг сервиса“ прате бројне неправилности.
– Између осталог, ДИРГ је паркинг аутомате набавио без јавног тендера, а ти аутомати су незаконито прикључени на систем јавне расвјете – каже Недићева.
Још веће незадовољство је изазвао начин прикупљања комуналне накнаде, што је такође у надлежности ДИРГ-а. Иако та накнада није велика и износи, на примјер, око пет марака мјесечно за стан од педесетак квадрата, због аљкавости у пословању ти су дугови, у многим случајевима, нарасли на износе од неколико хиљада КМ.
Услиједила је лавина тужби против неплатиша, а потом и стотине приговора грађана на ДИРГ.
Опомене за дугове старе 10-ак година
Сњежана Шешлија, предсједница Удружења за заштиту потрошача “ТоПеер” из Добоја, каже да је од 2019. на адресу овог удружења стигло скоро 1.000 притужби грађана на рад ДИРГ-а.
– ДИРГ не ради транспарентно, евиденције о дуговањима им нису у реду, нису на вријеме грађанима достављали рјешења или обавештења, да их упозоре да је плаћање комуналне накнаде обавезно. Нису грађанима објаснили ни куда иде тај новац и за шта служи – каже Шешлија за Српскаинфо.
Додаје да има случајева да су недавно грађанима стигле опомене да плате накнаду за 2012. годину, иако те обавезе застаријевају након три године, или да, 15 година након што су продали стан, опомене стижу бившим власницима.
– Процјењујемо да су у око 70 одсто случајева те обавезе застарјеле или ненаплативе, па када случај дође до суда ДИРГ најчешће изгуби спор – каже Шешлија.
ДИРГ је овлаштен да, уз паркинг и комуналну накнаду, наплаћује и кирију за пословне просторе у власништву града и за баште локала на јавној површини.
Новац из буџета града
Финансијски извештаји овог јавног предузећа нису јавно доступни; бар их нема на званичној веб страници ДИРГ-а, нити оснивача предузећа, Града Добој.
Према подацима које је објавио „ЦомпанyWалл бусинесс“, пословна платформа за провјеру финансијских података у БиХ, приходи ДИРГ-а су већи од два милиона марака годишње.
Према подацима доступним у Службеним гласницима Града Добоја, ДИРГ добија и финансијске ињекције из градског буџета.
Тако је само у 2021. години, уз редован грант од 800.000 КМ, ДИРГ на основу ребаланса буџета добио и додатних 1,5 милиона КМ.
Дирекција за за изградњу и развој града ДИРГ основана је 2010. У оснивачком акту је наведен низ дјелатности од општег интереса, попут „вођења инвестиција од значаја за град Добој“, или „заштите животне средине“.
“Фабрика за запошљавање људи пред изборе”
Касније су овом списку додати и послови “рекламирања и пропаганде“ и „чишћења зграда и објеката“, али у стварности ДИРГ се бави углавном, како би грађани рекли, „прикупљањем харача“. И још неким пратећим дјелатностима.
– Нажалост, то предузеће је претворено у фабрику за запошљавање људи пред изборе и отпуштање тих људи уколико они не испуне зацртани изборни задатак – изјавила је 2017. Сања Вулић, перјаница СНСД, описујући пословање ДИРГ-а.
Вулићева је у то вријеме била одборница опозиције. Након што је власт у Граду преузео СНСД, Вулићева се није жалила на „фабрику за запошљавање људи“.
Директор ДИРГ-а Раде Милачак, кадар СНСД, који је на изборима 2020. освојио одборнички мандат за Додикову партију, није одговорио на питања Српскаинфо о пословању предузећа којим руководи.
Раније је директор ДИРГ-а био Милован Крчо, који је данас директор Инспектората РС.
Без одговора су остала и наша питања упућена градоначелнику Добоја, Борису Јеренићу, о пословању Дирекције за изградњу и развој града. Подсјећамо, Град је оснивач ДИРГ-а.
Ни плата, ни доприноса
Како незванично сазнајемо, плате запосленима у ДИРГ-у касне мјесецима. Да су радници у проблему потврђују и подаци из Пореске управе РС, који свједоче о хроничном кашњењу са уплатом доприноса.
– Од укупног износа доспјелих а неизмирених обавеза од 2.194.804 КМ, на доприносе се односи 1.791.908 КМ, а преостала разлика се односи на остале врсте пореза – наводе из Пореске управе РС.
(Српскаинфо) Фото: Синиша Пашалић/Рингиер
Коментари / 17
Оставите коментарРеално
27.03.2023 20:10Добојлијама режим треба кожу одерати. Како гласају, тако им је.
ОДГОВОРИТЕЈово Добојлија
27.03.2023 20:42ПА НАСЕ ДРАГЕ ДОБОЈЛИЈЕ СУ СЕБИ ИЗАБРАЛЕ ГУЛИКОЗЕ ЗА ВРАТ АЛИ ЗАТО ПЛАЦАЈУ ВИСОКУ ЦИЈЕНУ СВЕГА.ПОЈЕДИНЦИ БЛИСКИ ВЛАСТИ ЗИВЕ ДОБРО АЛИ ЗАТО ВЕЦИНА НАРОДА БИЈЕДА МАЛО ЈАЦА
ОДГОВОРИТЕТатар
27.03.2023 20:44Наредба с врха.
ОДГОВОРИТЕСрбо
27.03.2023 20:44Локални шерифи су добили дозволу да раде шта хоће само морају радити за секту сад зависи од њих ко је колико проклет а ови у ДО јесу па претходни директор је радио одлично и за награду је унапређен.
ОДГОВОРИТЕМрки
27.03.2023 21:21Народ само треба газити... Бога ми, мени није мало 5 КМ тзв "комуналне накнаде" за властити стан, поготово ако појма немам гдје иде тај новац. Тзв "комунална накнада" је апсолутно противуставна и незаконита. Ипак, народ се не буни и пуста да га газе... Лијеп позз из околине Келна
ОДГОВОРИТЕДушан
27.03.2023 22:07Упоредите сада Бијељину и Добој и изведите закључак, да народ може све, само ако је поштен, одлучан и достојанствен. А ви моје Добојлије, запамтите, такви сте какви сте, ни гаће на штапу вам остати неће!?
ОДГОВОРИТЕБорац
28.03.2023 03:16Ето како функционише град под окупацијом снсд..... Све је опљацкано па су хтјели да окупирају и Бијељину.....
ОДГОВОРИТЕРе борац
28.03.2023 07:59Јел ти мислиш да је сдс бољи.колико пара је намлатио мицо мициц?колико је узимо само за пословни простор годишње који није био његов?јел ништа се није у бијељини могло градит да се он није оградио за 20 % пошто и ставио у дјеп.
Искрено
28.03.2023 03:58Већина народа бира глукозе за 50 марака од избора до избора
ОДГОВОРИТЕДЕРВЕНТА
28.03.2023 05:28Ја сам у Дервенти у прошлој години за комуналну накнаду платио 55,80 КМ. а за ову (2023) годину добио сам рјешење 66,96 КМ. то је разлика 11,96 КМ. или 22 %, наздравље??
ОДГОВОРИТЕДобојлија
28.03.2023 05:44Да су легалне харацлије јесу и то на високом нивоу.Али и нек градјани процитају закон и виде разлику измедју заустављања и паркирања. Гдје год има само забрана паркирања заустављање је дозовољено ( вртиц,скола), па кад добијете казну тразите судско одлуцивање. Ја вец двије оборио на суду. Није до пара вец до принципа.
ОДГОВОРИТЕА
28.03.2023 06:13Који то град нуди бесплатно паркирање? И у мом селу се плаћа
ОДГОВОРИТЕЦЦЦЦ
28.03.2023 06:23Све тачно до зареза, само кад би било мало објективности и написати да је то исто и у Теслићу, БН, БЛ и цијелој Републици значи и у Градовима гдје је и опозиција и СНСД на власти. Кад је реч о парама обоји су исти лопови.
ОДГОВОРИТЕДриугаувугла
28.03.2023 08:03У Француској би градјани одавно полупали аутомате за наплату паркинга на мјестима које наводите у овом тексту.Наравно не у зонама гдје су инсталирани у свакој нормалној дрзави .А Добој је селендра која је приватизована од стране секте тако да нема ту пуно кмекања ,гусите се у властитом гноју ,јер сте ви то изабрали .Поздравите пуно ону алаву парламентарку која продје са 15-20000 гласова од истих вас из Добоја .
ОДГОВОРИТЕДоротеа
28.03.2023 09:07Добој је приватни град и власништво Обрена Петровића.Могу се странке мијењати он је стварни владар свега. Моћнији је од Додика. Одакле црпи снагу и моћ не знам,ал да га се и данас све пита истина је. Он бира све кадрове,кога ће гдје запослити,све. Ништа се не ради преко њега. Нема му се ко супротставити.Велики,паметан играч. Има коректан и породичан однос са муслиманима,са међународном заједницом и амбасадорима.Уз то је јако коректан према опонентима. Никад није рекао ружну ријеч или повисио тон. То је што се види.
ОДГОВОРИТЕБранци
28.03.2023 14:28Подржите акцију. Помозимо дјеци богатих.
ОДГОВОРИТЕИва
29.03.2023 07:02Сви смо ми одерани немамо ни зашта довољно,поатимо се сви ми обични људи тако је и у Добоју ал нека тражили смо гледамо да ће бити гладних биће.Плате бога ми могли би сви да чекамо,нисмо ми Французи и Њемци ми смо приглупи они се дигли сви ми ко да не кажем шта сутимо јер половина конзумира бобе половина траву па баш брига људе,жао ми дјеце и старих људи.
ОДГОВОРИТЕ