Први Устав Српске донесен на данашњи дан

Пуна 31 година навршила се данас од доношења првог Устава Републике Српске, једног од најважнијих конститутивних аката који су били основ за њено стварање.

Република Српска 28.02.2023 | 10:06
Први Устав Српске донесен на данашњи дан

Први храбар корак српских посланика у Сарајеву и њихова историјска одлука да оснују Скупштину српског народа у БиХ означили су стварање Републике.

Скупштина српског народа у БиХ основана је 24. октобра 1991. године, након што су 14. октобра српски посланици прегласани у Скупштини СР БиХ.

Скупштина је расписала плебисцит о останку српског народа у заједничкој држави Југославији, на којем су се Срби у БиХ готово 100 одсто изјаснили за ту опцију.

Муслимани и Хрвати нису признали резултат плебисцита, послије чега су сви српски посланици из свих странака у Скупштини СР БиХ наставили рад у Скупштини српског народа у БиХ и почели доношење аката којима је конституисана Република Српска.

Од десетак конститутивних аката који су уставноправна основа за стварање Републике Српске, два су најбитнија - Декларација о проглашењу Републике Српске и Устав Републике Српске.

Скупштина српског народа у БиХ донијела је Декларацију 9. јануара 1992, а Устав 28. фебруара исте године.

Једногласно усвојен на темељима Декларације о оснивању, први Устав Републике Српске гарантовао је пуну равноправност и једнакост народа и грађана Републике.

Као највиши конститутивни правни акт утврдио је тип уређења, систем организације власти и све друге полуге система, а истог дана донесен је и Уставни закон, који је омогућио његову примјену и функционисање Републике.

Устав је донесен са првобитном намјером да се спријечи прерано признање БиХ и да се међународни фактори упозоре и уразуме да почну да воде озбиљне разговоре о унутрашњем уређењу БиХ, јер оно које је постојало по Уставу БиХ из 1974. године није могло одржати унутрашњи мир и националну равнотежу.

Устав је најважнији документ који потврђује континуитет постојања и функционисања демократских институција и државотворности Републике Српске у оквиру БиХ.

Највиши правни акт Републике Српске, који је уз одређене амандмане и данас на снази, донесен је прије избијања трагичних сукоба и једностраног бошњачког и хрватског проглашења независности БиХ.

Дио одредаба Устава рађен је аутономно у Народној скупштини, а дио је наметала међународна заједница. Међу измјенама су и оне које су се односиле на ограничавање надлежности Српске у корист заједничких органа БиХ, као и успостављање Вијећа народа.

Скупштина српског народа у БиХ радила је у Сарајеву од 24. октобра 1991. године, све док јој није онемогућен рад и запријетила физичка опасност за посланике и функционере.

Током марта 1992. године Скупштина је своје сједиште премјестила на Пале, гдје је настављен њен рад и даље конституисање Републике Српске.

(СРНА)

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Борац

28.02.2023 10:21

Дал је у том уставу писе,да владајуца секта краде,расељава и урусава РС?

ОДГОВОРИТЕ
Name

САВО

28.02.2023 13:00

Е сад мени није јасно, славимо 31 годину устава РС, а неки дан смо обиљежили 50 година РТРС, колико ми постојимо?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

28.02.2023 16:00

Колико вам васа политика казе хаха

Name

Еди

28.02.2023 15:03

Тај устав је један сраман цин и он је повод да се на простору у онаквој мјесовитој Босни направи тзв Српска република, сто се није могло догодити без да се формирају паравојне структуре и отвори рат и уз помоц Србије направи страсно етницко цисцење на половини Босне уз страсне злоцине против цовјецности па и геноцид. Због свега тога је комплетно ратно, политицко, војно и полицијско руководство осудјено у Хагу и издрзава најтезе казне по Хаским затворима диљем Европе. Небих се ја поносио са таквим уставом, радије бих се стидео и сто прије укинуо тај срамни документ....!!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалуцаним

28.02.2023 18:37

Посебно је интересантно то да се организује референдум без гласа констутивног народа, а онда јос интересантније је то етницко цисцење гдје на подруцју Федерације по попису и процентима има висе кинеза него Срба.

Name

1 март!

28.02.2023 19:20

Није него сјутра па славите сви скупа.

ОДГОВОРИТЕ