Потрага за златом у Србији

У Геолошком заводу Србије навели су за РСЕ да су геолошка истраживања, када су у питању злато и друге вредне минералне сировине, у складу са законом тајна, док не стигне званична потврда Владе Србије, односно надлежне комисије да се ти подаци могу јавно саопштити.

Србија 13.01.2023 | 13:12
Потрага за златом у Србији

Ново налазиште злата у једном од најсиромашнијих делова Србије.

То је за сада информација коју су власти у Србији спремне да поделе са јавношћу месец дана након што ју је на јавном сервису 15. децембра 2022. изнео председник Србије, Александар Вучић.

У медијима се након тога спекулисало где би могла бити нова златна жила, због које је Србију, како је навео Вучић "Бог погледао".

У Министарству рударства и енергетике нису одговорили на питање Радија Слободна Европа (РСЕ) да ли су информисани о новом налазишту злата и шта је министарство тим поводом предузело.

Геолошка истраживања и експлоатацију злата у Србији обављају махом стране компаније.

У Геолошком заводу Србије навели су за РСЕ да су геолошка истраживања, када су у питању злато и друге вредне минералне сировине, у складу са законом тајна, док не стигне званична потврда Владе Србије, односно надлежне комисије да се ти подаци могу јавно саопштити.

"Док се то званично не објави, нико нема осим те стране компаније (која врши истраживања) конкретне податке о чему се ради и где се то налази", појаснио је за РСЕ геолог Предраг Мијатовић.

Колико злата Србија има у лежиштима?

Последње истраживање о томе колико злата има у лежиштима на територији Србије Геолошки завод урадио је 2000. године за потребе Министарства рударства и енергетике.

Према тој студији, појаснио је за РСЕ геолог Предраг Мијатовић, процене су биле да резерве злата износе око 300 тона.

"У међувремену, откривено је лежиште Чукару Пеки са великим резервама, тако да се сада процењује да су отприлике резерве Србије негде можда између 500 и 600 тона злата", навео је Мијатовић.

У односу на то како се тренутно креће цена злата на светској берзи, Мијатовић је истакао да тих 500 до 600 тона злата вреди око 30 милијарди долара.

Рудник Чукару Пеки у околини Бора на истоку Србије отворила је кинеска компанија Зиђин Мајнинг (Зијин Мининг) у октобру 2022.

Зиђин Мајнинг једна је од три компаније које према подацима Министарства рударства и енергетике тренутно врше експлоатацију руда на територији Србије које у свом саставу имају и злато.

Друга је Зиђин Копер (Зијин Цоппер), такође подружница кровне кинеске компаније Зиђин.

Експлоатацију злата врши и Рудник Леце у власништву домаће компаније Хемофарм.

Међутим, према подацима Агенције за привредне регистре Србије, та компанија налази се у стечају.

Ново налазиште злата било би значајно, указао је Мијатовић, и за рударство и за економију у Србији.

"Ако је у питању мало лежиште, оно би могло да запосли око 100 радника. Свако веће лежиште значило би да би број запослених у експлоатацији премашивао и 200-300 радника, можда и више, у зависности од величине лежишта."

Мијатовић је оценио да са тренутним количинама злата у лежиштима Србија "заузима видно место" у Европи.

Према подацима Светског савета за злато (Wорлд Голд Цоунцил), највећи произвођач злата на свету је Кина, коју следе Русија и Аустралија.

Од држава Европске уније, највише злата се производи у Бугарској, али она на светској листи заузима тек 42. место.

Где и ко тренутно врши истраживања?

У Министарству рударства и енергетике навели су у одговору за РСЕ да тренутно у Србији 16 компанија врши геолошка истраживања злата.

"Најзначајнија налазишта злата су у рудним пољима Бора, Мајданпека, Великог Кривеља, Церова, Чукару Пеки", навели су у Министарству.

Златом је према подацима Министарства најбогатији исток земље.

Локације на којима се врши истраживање злата у Србији

Истраживање злата се обавља на више од тридесет локација, највећим делом на истоку и југу земље.

У Министарству су истакли да се злато најчешће јавља у асоцијацији са другим металима; бакра, сребра, олова, цинка, гвожђа и других, а да се проценат злата у тим рудама разликује од лежишта до лежишта.

Зашто се информације држе у тајности?

Где се новооткривено лежиште налази, према речима председника Србије, зна он и још двоје људи.

"То налазиште злата је фантастично. Још нико не зна где је, сем нас троје у земљи", навео је председник Србије Александар Вучић у изјави за ТВ Пинк 20. децембра 2022. током посете Азербејџану.

Закон о рударству и геолошким истраживањима у члану 25 прописује да су Геолошки завод Србије и Министарство рударства и енергетике обавезни да са извештајима и елаборатима о геолошким истраживањима поступају у складу са ознаком "пословна тајна".

У члану 49 истог закона наводи се да у случају да резултати геолошких истраживања садрже податке који се сматрају тајним, "носилац истраживања такве податке може уступити трећим лицима само на начин и под условима утврђеним тим прописима".

'Скуп и изазован посао'

Геолог Предраг Мијатовић указао је за РСЕ да је истраживање и експлоатација злата скуп посао.

На питање шта је највећи изазов, он је навео да цео процес представља изазов јер само истраживање тла не значи да ће се ту наћи злато и да ће тај процес резултирати отварањем рудника.

"Можете на одређеном терену да потрошите и пет до десет милиона долара и кад подвучете црту после свега установите да немате ту лежиште и да се не исплати никаква експлоатација или да добијете такве резултате да кажете - експлоатација ми се овде исплати само ако цена злата на светском тржишту пређе на пример 2.000 долара по унци", појаснио је Мијатовић.

Он је додао да истраживања у Србији углавном врше стране компаније, што је, како је оценио, уобичајена пракса у свету.

РСЕ је утврдио да је од 16 компанија које према подацима Министарства рударства и енергетике у Србији врше геолошка истраживања злата само пет у већинском домаћем власништву.

(РСЕ Фото: Схуттерстоцк)

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

Миско

13.01.2023 12:43

Да ли се такве вазне информације, морају дати у јавност, па није ни цудо сто нападају Србију

ОДГОВОРИТЕ
Name

Адвокат

13.01.2023 12:44

Свака будала сања да ће наћи ћуп пун злата

ОДГОВОРИТЕ
Name

Амбасадор

13.01.2023 13:38

По овоме Кинези експлатишу Србију. Све је подато

ОДГОВОРИТЕ
Name

Љубо

13.01.2023 13:48

Знаци само се цека да се одобри експлоатација, која наравно неце бити у дрзавним рукама, па исто као и рудник у Бору, раде ста хоце и колико хоце, а за околину и народ кога боли брига. Уосталом нисмо ми одавно ни достојни ницега бољег

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоки

13.01.2023 18:51

Добро си рекао. Балкан је увијек био проклет на начин да тко се год докопао новаца и био неки послодавац, јебао је своје раднике и неисплачивао им плаче . Ужас која смо говна. Западњаци колико су год јебени али такве ствари не раде од кад су црнце пустили да им више нису робови.

Name

Хе Хе

13.01.2023 14:10

Код мене на плацу има злата колико хоћеш, намјерно нећу никоме да кажем, јер ,"држава" би одмах извршила експропријациу земљишта, мени би дали сићу лову а гузоње би се још више богатиле, ипак, боље овако !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Татар

13.01.2023 14:18

Врло је занимљиво да главну улогу води Кина.Знам да Србија има све потребне елементе да то ради у сопственој режији а што не ради то нам свашта нешта говори

Name

Ста сад?

13.01.2023 14:32

Ста сад,сад се литијум зове злато…

ОДГОВОРИТЕ
Name

Богдан

13.01.2023 15:15

Рудна рента у Норвешкој 90%, у ДЕ 50%, у РС 3.3%... Ко бере кајмак?

Name

Драган

13.01.2023 14:32

Погодите ко је пронашао златну жилу??

ОДГОВОРИТЕ
Name

#

13.01.2023 15:27

Кад је Слобо Милошевић опљачкао мајданпек и нису могли да раде онда је по новинама писало како су житељи Мајданпек угрожени јер не могу да се баве пољопривредом па им као помогао хе хе

ОДГОВОРИТЕ
Name

МеНАГЕР

13.01.2023 15:35

А јој мајко Ја помислио да је у питању нека огромна сили пара а оно 30 милијарди долара Па са тим Србија (све и када би сама све то експлоатисала) не мозе да врати ни сав свој дуг који превазилази ту цифру

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србо

13.01.2023 15:44

Нема Србија ништа, ми смо као народ изгледа неспособни има та приватна фирма, они нас воле они су наши пријатељи.

ОДГОВОРИТЕ