Аргентина трећи пут првак свијета, Меси као Марадона

- Фудбалска репрезентација Аргентине трећи пут у историји освојила је титулу првака света, пошто је у спектакуларном финалу у Дохи савладала Француску после бољег извођења пенала 4:2 - 3:3 (2:2).

Фудбал 18.12.2022 | 19:07

Аргентинци су дошли до треће титуле, након 1978. и 1986. године, а Лионел Меси освојио једини трофеј који му је недостајао и који га је сврставао у легенду, раме уз раме са легендарним Дијегом Армандом Марадоном.

Уједно, постао је рекордер са 26 утакмица на Миундијалима и први фудбалер икад који је на једном Мундијал постизао гол у групној фази и на свим мечевима нокаут фазе.

Аргентинци су повели 2:0, головима Месија у 23. из пенала и Анхела Ди Марије у 36. минуту, да би изједначење Французима донео Килијан Мбапе, прво из пенала у 80. минуту, а затим још једним поготком два минута касније.

Уследио је невероватан продужетак, предност Аргентинцима поново је "гаучосима" донео Меси, у 109. минуту, да би трећим поготком на мечу изједначио Мбапе, из пенала у 118. минуту.

У пенал серији Емилијано Мартинез одбранио је ударац Кингслија Комана, док је Орлејн Чаумени шутирао поред гола.

Са друге стране прецизни су били Меси, Паоло Дибала, Леандро Паредес и одлучујући пенал погодио је Гонзало Монтијел.

Французи су "предали" круну освојену пре четири године у Русији, нису успели да понове резултат Италије 1938. и Бразила 1962. године и одбране титулу, а Мбапе је постао први стрелац-хет-трика у финалима.

(Тањуг (Фото: ЦОПА АМЕРИЦА)