Белгија: Подигнута оптужница против четири особе

- Белгијско тужилаштво подигло је оптужнице против четири особе због сумње да су примали новац и поклоне како би утицали на одлуке Евопског парламента у корист једне заливске државе.

Свијет 11.12.2022 | 19:06
Белгија: Подигнута оптужница против четири особе

Европски парламент је у међувремену саопштио да су суспендована овлашћења и дужности потпредседнице Европског парламента Еве Каили, пренео је Ројтерс.

Грчки социјалисти, покрет ПАСОК чији је члан Каили, саопштили су да је она избачена из странке, али њена канцеларија није одговарала ни на телефонске позиве ни на имејолове у којима је тражен коментар поводом овог случаја, наводи британска агенција.

Поводом оптужби су у Бриселу у петак извдени претреси 16 кућа током који је заплењено 600.000 евра.

Првобитно је приведено шест особа, против четворо су подигнуте оптужнице, а двоје је пуштено, наводи се у саопштењу тужилаштва.

 Тужилаштво је саопштило да је претресена кућа једног посланика Европског парламента, али, како се наводи, он није задржан у притвору.

Потом се огласио Марк Тарабела, члан Социјалистичке партије Белгије и посланик у Европском парламенту који је потврдио да је претресена његова кућа, као и да су му током претреса одузети компјутер и мобилни телефон.

"Правосудни систем ради свој посао, води истрагу и прикупља информације што сматрам сасвим нормалним. Немам апсолутно ништа да кријем и одговорићу на сва питања истражних органа", изјавио је Тарабела.

Извор из белгијског тужилаштва је, како додаје Ројтерс, рекао да се већ месецима сумња да једна заливска држава покушава да утиче на доносиоце одлука у Бриселу.

Неименовани извор у Бриселу који је упућен у овај случај рекао је Ројтерсу да је у питању Катар, држава домац́ин Светског првенства у фудбалу, али је један катарски званичник негирао те наводе.

"Све тврдње о повезаности владе Катара са овим оптужбама су неосноване и представљају озбиљну дезинформацију", рекао је катарски званичник и додао да његова земља сарађује у оквиру институција и у складу с законским нормама.

Европски комесар за економију Паоло Ђентилони оценио је интервјуу за италијанску државну ТВ Раи 3 да је овај случај по свему судећи "веома озбиљан".

"Ако би се потврдило да је неко узео новац да би покушао да утиче на ставове Европског парламента, то би заиста био један од најдраматичнијих случајева корупције у последњих неколико година", рекао је Ђентилони.

Ројтерс још наводи да би Европски парламент следеће недеље требало да гласа о предлогу да се продужи безвизни режима путовања у ЕУ за грађане Кувајта, Катара, Омана и Еквадора, али су, како додаје, неки посланици предложили да се расправа и гласање одложе до даљег.

(Тањуг Фото: Буиссин/ЕУЦ / Зума Пресс / Профимедиа) 

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Парламентарац ЕУ

11.12.2022 18:40

А кад ће Урсула Фон дер Лајен нај веће криминално ЗЛО у ЕУ.Зло, и најкорумпираније Особа у Цијелом ЕУ Систему.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре парламентарац

11.12.2022 19:56

Сагледај стање у путиновом царству, корупција, убиства, хапшења, разни криминал, забрана слободних медија које они називају страни агенти, укидање људских права, ратови, итд, итд. Видим ја да си ти путиновац, не држиш ти ништа до парламента и парламентарне контроле режима и слободних избора.

Name

Дипломата

11.12.2022 19:00

Опстепозната ствар, огромна корупција бриселске администрације...и птице на грани то знају..зато им и одговара стање код нас..и ништа не чине да се то стање промијени, само нас фолирају...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миле

11.12.2022 19:57

Е па неце да море да апсе тамо неке људе Баррикаде одмах да се ставе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рамбо

11.12.2022 19:58

600.000 евра у Кесама није ништа за Сцхмидта! Нека њега претресу !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гркиња

11.12.2022 21:09

...као и грци уопште су најкорумпиранија багра у Европи одн. ЕУ! Од 2008., када је откривена корупција , Грци су тоталном хаосу!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сви су људи

11.12.2022 22:50

Похлепни сами од себе, за новцем, моћи, мада неки мало мање неки више, дал' у демократији или у диктатури, свеједно. Али постоји огромна разлика, у демократији постоје органи који кад неко злоупотријеби своја овлаштења они постају активни, дал' мали човјек или сам предсједник. У диктатури постоје исто органи који постају активни али на други начин, кад неко владару доживотна власт постане упитна, а такви органи су Чека, Нкwд, КГБ, ФСБ, Удба, СС, и слични. Тако отприлике да објасним.

ОДГОВОРИТЕ