Си на АПЕК-у: Ево шта се Кина обавезала

Кина се обавезала да ће изградити азијско-пацифичку заједницу са заједничком будућношћу,

Свијет 18.11.2022 | 10:08
Си на АПЕК-у: Ево шта се Кина обавезала

Кинески председник Си Ђинпинг подвукао је у четвртак да је Кина посвећена промовисању изградње азијско-пацифичке заједнице са заједничком будућношћу, као и да ће учинити више на унапређивању стабилности и просперитета Азије и Пацифика.

Си је то изјавио у писаном говору под називом „Остати посвећен и заједнички промовисати развој како би се азијско-пацифичка сарадња попела на нове висине“, на самиту Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕЦ).

Си је казао да је свет поново стигао до раскрснице. Где је кренуо? Шта азијско-пацифички регион треба да уради? Ова питања захтевају хитне одговоре.

Кинески председник је рекао да су током протеклих деценија чланице овог региона далеко одмакле у остваривању економског развоја.

"Азијско-пацифичка економска сарадња убризгала је снажан подстицај развоју региона и знатно унапредила добробит његових народа. Чланови овог региона требало би да се угледају на вредне праксе из прошлости и остану чврсти у остваривању својих развојних циљева“, казао је.

Си је нагласио да је, суочавајући се са овим новим дешавањима, важно искуство из прошлости и поуке, одговорити на изазове времена и непоколебљиво унапредити регионалну економску интеграцију Азије и Пацифика, како би се заједнички развио нови простор у развоју и изградила азијско-пацифичка заједница са заједничком будућношћу.

Си је и таксативно набројао шта је потребно урадити.

Прво, јачање темеља за миран развој. Од императива је да се придржавамо сврха и принципа Повеље УН, тежимо визији заједничке, свеобухватне, кооперативне и одрживе безбедности, заједно одбацимо хладноратовску менталитет и конфронтацију блокова и градимо азијско-пацифичку безбедносну архитектуру.

Друго, заузимање развојног приступа људима. Требало би урадити више да се осигура добробит људи кроз економски развој и подстакне инклузивно окружење за развој.

Треће, тежити отварању на вишем нивоу. Важно је унапредити изградњу Области слободне трговине Азије и Пацифика, укључити се у потпуности у реформу Светске трговинске организације, постићи боље усклађивање између Регионалног свеобухватног економског партнерства, Свеобухватног и прогресивног споразума о транспацифичком партнерству и Споразума о партнерству дигиталне економије, и изградити отворену азијско-пацифичку економију.

Четврто, тежити ка вишој стандардној повезаности. Економије у овом региону требало би, вођене АПЕК-овим планом повезивања, да појачају тврду и меку повезаност и размену особља на добро уређен начин.

Пето, изградња стабилних и неометаних индустријских и ланаца снабдевања. Важно је следити законе који регулишу економске активности и тржишне принципе и изградити погодне, ефикасне и безбедне индустријске и ланце снабдевања у Азији и Пацифику.

Шесто, промовисање економске надоградње. Требало би уложити напоре да се убрзају научне, технолошке и институционалне иновације, подстакне нова економија, нови типови пословања и нови пословни модели и постигне дигитална трансформација азијско-пацифичке економије.
Си је нагласио да је Кина, као део Азије и Пацифика, имала много користи од региона и да је заузврат поделила свој развојни добитак са другима у региону.

(КМГ Фото: КМГ)

Коментари / 0

Оставите коментар