За исплату већих плата и накнада фали 121,6 милиона КМ

С обзиром на то да није усвојен буџет институција БиХ за 2023. годину, а ни документ оквирног буџета 2023-2025, упитно је да ли ће Министарство финансија и трезора БиХ, односно Савјет министара БиХ успјети да обезбиједи око 121,6 милиона КМ за исплату плата и накнада запосленим у институцијама БиХ које су повећане током прошле године.

Босна и Херцеговина 16.11.2022 | 15:28
За исплату већих плата и накнада фали 121,6 милиона КМ

Ово се, између осталог, наводи у Информацији о активностима на усвајању Закона о буџету институција БиХ те немогућности примјене Закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ и одлука о личним примањима које је донио Савјет министара БиХ током 2022. године.

Ову информацију на посљедњој сједници усвојио је Савјет министара БиХ, а у њој се још наводи и то да је Министарство финансија и трезора БиХ упутило чак пет ургенција за сазивање Фискалног савјета БиХ на којем би се усвојио глобални оквир буџета 2023- 2025. година, али да он још није усвојен.  Иначе усвајање глобалног оквира буџета предуслов је за усвајање буџета институција БиХ за наредну годину.

"Уколико се не осигурају средства за примјену законских и подзаконских аката у 2023. години, а посебно узимајући у обзир да се ради о личним примањима те да су обавезе створене, извјесна је могућност покретања судских спорава, што може имати директну посљедицу додатног издвајања буџетских средстава", наводи се у инфорамцији.

У суштини, одлукама Савјета министара БиХ о повећању основице за обрачун плата, топлог оброка и превоза, а и измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ које је усвојила Парламентарна скупштина БИХ, ове године значајно су повећана примања запослених у институцијама БиХ.

Примјена измијењеног Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ почела је 1. октобра, а одлука Савјета министара БиХ којом је повећана основица за обрачун плата почела је 1. јула,  тако да је у овој години на основу усвојеног буџета за 2022. годину од 1,073,6 милијарди Савјет министара БиХ успијевао да обезбиједи та средства за повећање.

Међутим, за наредну годину, да би испоштовали сва повећања, фали им око 121 милион КМ, а с обзиром на то да буџет за 2023. годину није усвојен и да ће институције БиХ поново на привремено финансирање, питање је да ли ће се успјети обезбиједити сва неопходна средства за већа примања запослених.

"Тренутно се у Министарству финансија и трезора Босне и Херцеговине ради на буџету за 2023. годину и не можемо прецизирати колико ће бити повећање расхода", рекли су нам јуче у Министарству.

Раденко Мирковић, предсједник Самосталног синдиката државних службеника и запосленика у институцијама Босне и Херцеговине, рекао је да не очекује да буде угрожена исплата увећаних плата и накнада у наредној години, али да нема комплетне инфорамције о томе.

"Новца има сигурно и то је без даљег, али немамо праву информацију шта се дешава, кога год питамо, слијеже раменима. Нико ништа не зна, и они су сада у промјени власти и ми немамо комплетне информације.

У сваком случају, не очекујем да дође до умањења било каквих примања. Колико схватам, проблем је поравнавање у буџету, а не недостатак новца", рекао је Раденко Мирковић, предсједник Самосталног синдиката државних службеника и запосленика у институцијама Босне и Херцеговине.

Према незваничним информацијама, Министарство финансија и трезора Босне и Херцеговине предложиће повећање буџета институција БиХ за наредну годину за чак 200 милиона КМ. Наиме, постојећи буџет за 2022. годину износи 1,073 милијарде КМ, а Министарство финансија и трезора још у јулу је упутило Нацрт документа оквирног буџета институција БиХ за 2023. годину на износ од чак 1,275 милијарди КМ. 

(Независне   Фото:Аваз)

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Татар

16.11.2022 15:04

Ма ја ви се и обезбедите и увецајте а радника ко јебе он је свакако терет овога накарадног друства

ОДГОВОРИТЕ
Name

Слобо

16.11.2022 17:25

Немаш то појма о чему причаш. Само мали број је државник функционера, а већина њих у државним институцијама: војници, полицајци и службеници имају плату испод просјека, па није ни чудно што бјеже у конобаре, шофере или на надницу.

Name

МеНАГЕР

16.11.2022 15:07

Сваки пут пред крај године (а посебно послије избора) увијек иста прица Остаце без плата повисица социјалних давања итд Као врсе притисак на некога да се сто прије формира власт И сваки пут се удје у Нову годину и ниста Све нормално функционисе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лидер

16.11.2022 15:22

Бице повецана основица са 535 на 635 за институције на нивоу БиХ кад се усвоји будзет.. идемоооо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мика

16.11.2022 15:57

Ја бих то све на њиву па да виде како је тврд љеб.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Опозициони позиционар

16.11.2022 16:53

Радим ја у институцијама БИХ и радим и на њиви,у стали,зивим на селу,имам краве,овце,не залим се али плате нас радника са ССС су мале,немојте нас гледати кроз плате посланика,министара и директора о којима слусате на ТВ-у,нико не помиње плату цистацице од 535КМ,полицајаца,војника,цувара и радника у угоститељству 740КМ.

Name

?

17.11.2022 09:23

НА ЊИВУ ЊИХ ТРЕБА. КАО КОД КИНЕЗА. ДА ВИДЕ, КАКО ЈЕ КОРА ХЉЕБА ТВРДА. ОВДЈЕ У ВЛАСТИ ЗНАЈУ САМО ШТА ЊИМА ТРЕБА. А ПРОИЗВОЂАЧИМА И СЕЉАЦИМА НИШТА. ЈУТРОС НА ПИЈАЦИ. 2 ЈАЈА 1 КМ. ГОРЕ НЕГО У РАТУ. АЛИ ВОЛИТЕ ДОДУ. ГЛУПАНИ. МЛИЈЕКО 2 Л 4 КМ. А ПРОПАГАНДА ДА СИРОМАХ ДА КРВ БАДАВА. ТАКВИ СИГУРНО СВОЈЕЖУ МИЈЕЊАЈУ. А МИ ТОЛИКО МЛИЈЕКА ПЕНЗИОНЕРИ НЕМАМО. И ДОДО ЈЕ СВИЈЕЖУ СИГУРНО ПРИМА, КАДА ЈЕ ОВОЛИКО СИЛОВАН.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Перо

17.11.2022 09:47

Јовановић Комерц Доо,Бијељина,власник предузећа врши мобинг и изнуду над радницима,плате се уплаћују по закону,али власник присиљава раднике да враћају топли оброк и путне трошкове кад дигну плату да њему врате.молим бн новинаре да објаве ову вијест....и поред инспекције која је наредила сплату радницима он и даље врши присилно враћање пара од радника.

ОДГОВОРИТЕ