Жељка поносна: Српска узима зајам и успијева да врати
Она је истакла да је поносна на ту способност Републике да узме одређен зајам да би изградила велики стратешки пројекат, а након тога успијева све то да враћа, али и планира друге пројекте.
Република Српска 30.08.2022 | 18:43
- Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је данас у Костајници код Добоја да се Српска сваким новим километром ауто-пута приближава реализацији пројекта мреже ауто-путева Републике Српске.
Обраћајући се на свечаности завршетка изградње прве дионице ауто-пута на паневропском Коридору "Пет це" на локацији Костајница, Цвијановићева је рекла да се иде ка циљу којем се Република Српска запутила када је планиран и креиран пројекат изградње мреже ауто-путева у Републици Српској.
Цвијановићева је истакла да пролазак ауто-пута кроз локалну заједницу подразумјева њен убрзан развој, а Српска тиме показује стабилност својих институција које су у у стању да са локалним иституцијама реализију овако важне пројекте.
Она је изразила захвалност због могућности да Српска приступа страном финансирању, истичући да Република редовно враћа оно што узима да би реализовала важне пројекте.
Цвијановићева је захвалила представницима Европске банке за обнову и развој /ЕБРД/ и Европске инвестиционе банке /ЕИБ/, наводећи да су они значајно допринијели развоју мрежа ауто-путева Републике Српске.
"Захваљујем се и Влади Републике Српске, нашим јавним предузећима, институцијама, који су показали потентност да се врати оно што се узме и да Република Српска никада није каснила у извршавању својих међународних обавеза. То није само случај са ЕБРД, са ЕИБ, то је случај и када је у питању Свјетска банка и Међународни монетарни фонд", истакла је Цвијановићева.
Она је истакла да је поносна на ту способност Републике да узме одређен зајам да би изградила велики стратешки пројекат, а након тога успијева све то да враћа, али и планира друге пројекте.
Цвијановићева је додала да Српска жели да се изграђује сваки дио наше регије и буде повезана са Европом и Европском унијом.
"Желимо да нико никоме не блокира било какве пројекте, без обзира да ли је ријеч о онима у оквиру БиХ или је ријеч о онима који се реализују у земљама нашег оркужења и то јесте наша политика", рекла је Цвијановићева.
Грађанима Српске пожељела је срећне километре ауто-пута. "Желим да брзо дођемо до циља и желим да Република за коју годину опет изгледа много другачије у односу како изгледа данас. Као што данас изгледа много другачије у односу на вријеме када смо започињали ове важне пројекте", закључила је Цвијановићева, преноси Срна.
Свечаности присуствују и предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић, предсједник Владе Радован Вишковић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, министри у Влади Републике Српске, министар транспорта и комуникација у Савјету министара Војин Митровић.

Ту си и шеф кооперација при Делегацији ЕУ у БиХ Стефано Елеро, директор ЕБРД-а у БиХ Мануела Нисл, вршилац дужности директора предузећа "Аутопутеви Републике Српске" Слободан Станаревић, градоначелник Добоја Борис Јеринић.

Ту си и шеф кооперација при Делегацији ЕУ у БиХ Стефано Елеро, директор ЕБРД-а у БиХ Мануела Нисл, вршилац дужности директора предузећа "Аутопутеви Републике Српске" Слободан Станаревић, градоначелник Добоја Борис Јеринић.
Ријеч је о дионици на правцу од петље "Товира" до петље "Костајница" за коју је ЕУ обезбиједила грант од 15 милиона евра, док је за овај паневропски пројекат издвојено чак 500 милиона евра бесповратних средстава.
Пројекат је финансиран кредитним средствима ЕБРД-а, као и грант средствима ЕУ. Извођач радова била је компанија "Интеграл инжењеринг" из Бањалуке.
Дужина коридора "Пет це" на територији Републике Српске је око 45 километара и пружа се у правцу сјевере-југ, од Вукосавља до Добоја.

На овој церемонији били су и радници Градске управе, болнице и других јавних установа у Добоју. Интервенсиала је и хитна помоћ, јер је једној жени позлило.
(БН Фото: БН/Срна)

Коментари / 50
Оставите коментарЛазар
30.08.2022 17:16Овде би требало бити бар 40. попова.
ОДГОВОРИТЕРе
30.08.2022 20:00Мислите узима дуг, да би вратила дуг и тако дуг расте из мјесеца у мјесец. Снсд не зна зарадити новац. Снсд зна отети, украсти и прокријумчарити
Ре
30.08.2022 20:26Нек се они захвале ЕУ и бесповратним кредитима а и оним повољним кредитима ЕБРД и ЕИБ. Ево за ботове огледала ЕУ која конкретно улазе и помазе док и Миле Зељка итд блате . А ови супљаци сто нас соколе за свој интерес да им куца далеко од нас
Мргуд
30.08.2022 21:05Која кретенуса неотесана ,ви узимате зајам за себе а народ нек враца, али садце октобар нецете моци висе никог да преварите..мафијо.
Ванземаљац
31.08.2022 17:35Дабогда ти синови узимали на зајам и све прокоцкали.
Тако
30.08.2022 17:17Је Зељка ... Најбоља ...
ОДГОВОРИТЕWУК
30.08.2022 19:33Ре. Тако. Јадан си ти и твоја памет. АЛ јбг. НЕМОЗЕ се купити.
Били
30.08.2022 17:26Све лопов до лопова, марс у п/м и ви и васи пројекти. ?
ОДГОВОРИТЕ@
30.08.2022 19:11У праву си,али немају они ништа с тим.Само се сликају.Европска унија гради и финансира пут који спаја Средњу Европу са јадраном,тачније луком Плоче,само користе нашу територију за тај свој пројекат.Нас ће и онако мало овдје остати тако да ће то све бити њихово
А САД АДИО
30.08.2022 17:32Брука и срамота генерално, а посебно говор Станаревића. Боже ко нас представља пред људима из ЕУ. А види се да је крај владајућој клици тиме колико се народа одазвало.
ОДГОВОРИТЕЈес јес
31.08.2022 07:16Не умије он ни кравату свезати како треба. Усукана стоји..
КОЗО
30.08.2022 17:33А СТЕФАН СТО КРСИ НАРОДНЕ ПАРЕ ПО КОЦКАРНИЦАМА У БЛУЦИ.. И КОКУ СТО ТРОСИ.. КО МУ ТО ПЛАЦА БИСЕРКА.. НАРОД ЦЕ ВАС ПРОКЛЕТИ ФУКАРЕ.. ВУЦИЦ ВАС ЈЕ ОДЈЕБО.. НЕМА ВИСЕ ПАРА.. ДАВОЛСКА СИ БИСЕРКА КАЗНИЦЕ ТЕ НАРОД И БОГ..
ОДГОВОРИТЕРе
30.08.2022 19:59Она плаца своју пратњу.
!
30.08.2022 17:34Присутни упосленици из ја ног сектора јер "морају"
ОДГОВОРИТЕГРУЈО
30.08.2022 17:37Ја будале људи моји. Па враћаш кредите дерући кожу свом народу,козо једна. Хоће ли дати бог да те видим у затвору битанго једна.
ОДГОВОРИТЕМа
30.08.2022 17:43Ово је говори стољеца. Браво Зељкице, успјела си да све то казес а да се притом не насмијес. Остала си озбиљна. Хаман за Гинисов рекорд???????
ОДГОВОРИТЕЖељка
30.08.2022 17:44Јоој, ја кренула шљиве брати, па ме скренуло... Хи, хи, хи...
ОДГОВОРИТЕБл
30.08.2022 17:4620год власти 100км аутопута па како вас није срамота гадови ал близи се крај надамо се да народ није глуп висе да насједа на тротаре и остале глупости
ОДГОВОРИТЕWwwww
30.08.2022 17:47Ко сте ви бетери. Срамота ради господо
ОДГОВОРИТЕПриједор
30.08.2022 18:05Висерка народ РС ти забрањује изјаве за јавност.
ОДГОВОРИТЕНего шта
30.08.2022 18:11Требала би узимати да не враћа. Тад би требала бити сретна, а!?
ОДГОВОРИТЕТатар
30.08.2022 18:15Драга Жељка па зар си очекивала да нетко други за нас то враца Или сте очекивали да РС додје у ситуацију да не може вратити узето Па само нам још то фали
ОДГОВОРИТЕјааааа
30.08.2022 18:16Поклопи се и не јављај се сподобо од жене,за све те године на власти ништа ниси урадила конкретно за народ и да му буде боље а само пред изборе излазите у јавност као глисте послије кише,на робију вас треба све послати,накрали сте се од народа да немате осјећаја и да немате границу кад вам је доста,страх од губитка избора вам се види свакако тако да готови сте,можете обећавати и даље ваша политика је прочитана од народа,у октобру сте готови,издаће вас и ваши црвени...
ОДГОВОРИТЕПриједор
30.08.2022 18:22Вртић, обавјештавамо будуће парове који закључе брак и добоју бебу да ћа мјеста у Жељкином вртићу бити 2029. Године, нека вам је сретно млади родитељи.
ОДГОВОРИТЕМиле, али зовите ме Баја
30.08.2022 18:24Шест километара три године... Триесчетр километара... Чек, чек... Једно пишем, два памтим, једно... хммм... бем ти математику... Зорка, помагај! Аха... Значи, званично... 2033 отварање... Ако бог да... Па нека неко каже да је предизборна...
ОДГОВОРИТЕ@@@@@@
30.08.2022 18:26Чиме се поносиш надна не била.Наметнули сте ограмну неправду и уцјену народу да би их запослили,ко да всм је ћаћевина.На ХЕ Вишеград запошљавају по троје из куће само зато што су у снсд,други не могу.Ма и ваше ће проћи.Све ће вам се вратити и обити о главу и вама и овим гладним који трче све двоје упослити а други нека гладују.Фуј багро
ОДГОВОРИТЕРе
30.08.2022 18:27Само будали је успијех да се задужи. Паметан човијек својим радом стиче и не дугује никоме ништа. Ова власт је највећи непријатељ српског народа.
ОДГОВОРИТЕНР
30.08.2022 18:30Граде три године 6 км аутопута. Овим темпом треба 300 година да се изграде аутопутеви. По равници са цијеном већом него кроз Алпе. А не враћа РС кредите него грађани који плаћају најскупље гориво и храну. Гладајте народе за промјене у Октобру јер следећи неће многи дочекати у РС
ОДГОВОРИТЕ+
30.08.2022 18:39КРЕДИТ ВРАТИ, НОВИМ КРЕДИТОМ. НИЈЕ ВРИЈЕДНА КОМЕНТАРА.
ОДГОВОРИТЕмиле
30.08.2022 18:51Јадница на ста сте поносни, ста вам ради Муп и нацелници и нико да оставку поднесе. Засто то не мјењате ако имате цасти.
ОДГОВОРИТЕСрбо
30.08.2022 18:56Стани пројекат кои је завршен а још један мост се прави и само два стуба готова, а грејс период 10 година за враћање тог кредита , ништа нишчим.
ОДГОВОРИТЕМилокрад
30.08.2022 19:02Граде 6км аутопута од 2019.године, сад је крај 2022.година. 4 године насих зивота за 6км аутопута у забити. Кад будете на смртној постељи једног дана, немојте се питати: Засто ја бозе!
ОДГОВОРИТЕXxx
30.08.2022 19:03Чега се паметан стиди , тиме се будала поноси....
ОДГОВОРИТЕлабуд
30.08.2022 19:18Вид, вид лудог бобија иза њега
ОДГОВОРИТЕЗворник
30.08.2022 19:20Ма марш у три лијепе п.м. Гдје год прођу звати свештенство највишег нивоа да окади.
ОДГОВОРИТЕЈАСМИН
30.08.2022 19:38Враћа народ тако што једино ви и брат Човић блокирате укидање акциза,одерасте овај не писмени народ.
ОДГОВОРИТЕГуест
30.08.2022 19:40Гледајте ове узимају кредите на рачун гладних и опет ће бити по ради као и код оних у другом блентитету.
ОДГОВОРИТЕРавно до дна
30.08.2022 20:10Испада да је србовање директно пропорционално дуговању .
ОДГОВОРИТЕРпу
30.08.2022 20:18Не**ри Жељка није народ луд то је биједно што изјављујеш ђе се год стави нека фотографија на портал да грађани рове по контајнерима уклоните фотографије само ти причаш да није рецесија
ОДГОВОРИТЕАлкапоне
30.08.2022 20:23Кад мисли народ на улице због цијена, јели предсједница поносна инфлацијом ?
ОДГОВОРИТЕоко све види
30.08.2022 20:29када све ово направи престаце да се бави политиком он мисли зивјети хиљаду година којом брзиним ради путеве хахаха ако се престанес одма бавити политиком све то набројано це бити урадено за цетири године
ОДГОВОРИТЕСвашта
30.08.2022 20:35Ко год да је на власти, морао би да ради ове путеве, то су пројекти Е.У. а не ових наших гузичара ! Занимљиво, они се овим хвале као да су они све ово осмислили и финансирали ,из својих личних џепова ! Благо њима, имају тупав Народ, који ништа не конта !
ОДГОВОРИТЕБезобразлук
30.08.2022 20:52Одвратне су твоје прице и твоје лази. Засти акцизе нису укунуте? То ти нама кази.
ОДГОВОРИТЕКоји лазов
30.08.2022 20:54Види се са нема појма вец измисља и лазе. Фуј изроде.
ОДГОВОРИТЕПриједорцанин М.
31.08.2022 05:56Пејина унука цијели мандат мисли о великом и малом к.
БОБ РОЦК
31.08.2022 07:02Не сумњам да можете враћати, штедећи на раји
ОДГОВОРИТЕРви
31.08.2022 07:27Само узимајте требат це вам за црне дане,дабогда има свега а не имали цим узети,руке вам отпале други вас хранили
ОДГОВОРИТЕСагитариус
31.08.2022 09:04Задужујете РС по најнеповољнијим могућим условима и енормно високим каматним стопама, градећи ваше мегаломанске и прескупе путеве, са најскупљим километром асвалта у Европи, дајући штетне концесије крајње неповољне по РС некаквим кинеским компанијама, а детаље тих уговора не објављујете у јавности! На крају ћете овај народ увести у трајно дужнићко ропство, ако то већ и нисте до сада урадили!!
ОДГОВОРИТЕДобој
31.08.2022 15:03Отворен ауто пут а јутрос на наплатнима радник враћа и каже не ради дионица до даљњег. Само су бацили прсшину народу а народ стока па им вјерује нека их неко пита шта ке сад то.
ОДГОВОРИТЕћорак
02.09.2022 12:25Ал боже глупаче куд ода ни трава не расте па ви незнате ништа него красти упропастили сте свој народ коме сједите на грбачи гори сте од Турака и они су нешто оставили иза себе а ви оставили кредите овој бједи срам вас било сјеме вам се затрало.
ОДГОВОРИТЕ