Мајмуни, камиле и кенгури умјесто паса и мачака

Чинчиле, мајмуни, камиле, кенгури, тигрови, лавови, водена прасад, само су неке од егзотичних животиња које су увезене у БиХ, као кућни љубимци или за потребе зоолошких вртова, а ветеринари кажу да се и они често сусрећу са необичним врстама.

Босна и Херцеговина 04.08.2022 | 08:58
Мајмуни, камиле и кенгури умјесто паса и мачака

Све више становника БиХ одлучује се да набави неку егзотичну животињу, а чест избор су соколови, јежеви, гуштери, мајмуни па чак и медвједи.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ на домаће тржиште током ове године стигло је само неколико чинчила. БиХ је лани увезла и двије двогрбе камиле те два мајмуна, женку и мужјака.

- Од 2017. до 2020. БиХ је увезла и великог степског сокола, бенгалског тигра, зебру, кенгуре, сове, сибирског тигра, америчког ракуна, берберске овце, афричког лава те водено прасе - показују подаци УИО.

Законом о заштити и добробити животиња РС забрањена је продаја егзотичних животиња и оних које су заштићене законом. Осим тога забрањено је за кућне љубимце држати оне животиње које су заштићене или опасне по живот. Живот у заточеништву често значи смртну пресуду за ове животиње које могу патити од потхрањености, неприродне и неудобне околине, самоће и стреса.

Ветеринари у Српској кажу да су међу кућним љубимцима најпопуларнији пси и мачке, птице, рибице и хрчци. Истичу да власници не желе само да задовоље основне потребе животиња, већ им купују органску храну и природне производе за његу те их воде у салоне за уљепшавање.

Власник ветеринарске амбуланте “Вет центар” из Бањалуке Боран Гајић каже да је, осим стандардних, за пацијенте до сада имао игуане, соколе, барске корњаче и морску прасад.

- У амбуланти су нам доносили дивље животиње, попут ланета и лисица, а власници све чешће доводе творове и егзотичне птице. Очекујем да ће многи кренути за свјетским трендовима, гдје су популарни гмизавци, змије, питони и гуштери - казао је Гајић. Додао је да још није чуо да неко има за љубимца прасе и јагње, као што је случај у иностранству.

Психолози појашњавају да је у природи човјека потреба да се брине о другоме.

- Због тога често удомљавају животиње када су усамљени па неријетко можемо видјети старије особе са кучићима и мачићима, јер су дјеца отишла својим путем - рекао је психолог Бошко Петровић.

Корњаче

Ветеринар Боран Гајић каже да су и корњаче чести пацијенти.

- Код нас не постоји развијена ветеринарска заштита за њих, немамо регистроване вакцине, као што немамо ни за зечеве и морску прасад па смо приморани да користимо неки други лијек - рекао је Гајић. Појаснио је да најчешће оболијевају од инфекције очију, обично изазване хлорисаном водом.

(Глас Српске)

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

ЈУЛИ - АВГУСТ

04.08.2022 07:31

ЗАТО СУ УЛИЦЕ ПРАЗНЕ.НЕМА ДЈЕЦЕ.КОЈА ЈЕ ТО СИЛА УНИСТИЛА ПОРОДИЦУ ,ДА МЛАДИ СЕТАЈУ ПСЕ ,УМЈЕСТО ДЈЕЦЕ.ИЗГЛЕДА ЈЕ ЈИС ОСТАЛА ЉУБАВ ОРЕМА ЗИВОТИЊАМА,А НЕМА ЉУБАВИ НИ ПРЕМА ПАРТНЕРИМА,НИ ДЈЕЦИ А ПОГИТОВУ ПРЕМА РОДИТЕЉИМА.ОКРЕЦЕ СЕ СВИЈЕТ ПОЛАКО НАОПАЦКЕ.ЗИВИТИЊЕ НАЈВИСЕ ВОЛИМО ,АКО ИМ ДАМО СЛОБОДУ ,ДА ЗИВЕ У СВОМ ПРИРОДНОМ СТАНИСТУ,ГДЈЕ СУ СЛОБОДНЕ И СРЕЦНЕ.ПОКУСАЈТЕ СЕБИ СВЕЗАТИ ЛАНАЦ ОКО НОГЕ,ЗАТВОРИТИ СЕ У СОБУ И ЦЕКАТИ САМО ДА ПОВРЕНЕНО НЕКО ДОНЕСЕ ХРАНУ И ВОДУ.ЗАТВОР МОДЕРНОГ ДОБА ЗА ЗИВИТИЊЕ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гори

04.08.2022 09:56

Зора ..

Name

Ре

04.08.2022 10:31

Боље им је у собама, па и ако цекају да их неко изведе вани, него да на минусу зими цркавају од хладноће. Или јос горе, свезани ланцима у кућицама, које нико и не цисти, или скроз рјетко, па и ту морају цекати на храну. Какав је грјех волити и бринути о животињама????

Name

Сандра

04.08.2022 23:34

Животиње су много боље него већина људи а и не може се дијете имати са сваким са обзиром какви су мушкарци данас, фуј.

Name

Сњезана

04.08.2022 08:28

Бозе,спаси људску памет!!! Ако је уопсте то висе и могуце !!!??? Па ако је толика брига да се цовјек брине о некоме,па сто су нам толике потребе и гузве у старацким домовима???? Зар су куцни љубимци преци од бака и дека??? Будимо паметни па вријеме и љубав посветимо људском роду,а платимо улазницу у Зоо врт,па посјетимо те тамо своје љубимце!!! Људи ,размислите мало,како сијемо,тако це нам никнути!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Управо

04.08.2022 09:57

Тако ... Дакле новинари су проблем ...