Европа је епицентар мајмунских богиња
Европа остаје у "епицентру" глобалне епидемије мајмунских богиња, саопштила је у сриједу европска регионална канцеларија Свјетске здравствене организације.
Свијет 16.06.2022 | 09:36
Постоји 25 земаља у региону које су пријавиле више од 1.500 случајева, 85 посто од укупног броја, рекли су они.
"Величина ове епидемије представља прави ризик; што дуже вирус циркулише, то ће више проширити свој домет, а јаче ће упориште болести добити у неендемским земљама", рекао је регионални директор за Европу Ханс Клуге.
Он је позвао пацијенте са сумњивим или потврђеним случајевима да буду изоловани док се њихови симптоми не ријеше.
Већина пацијената обољелих од мајмунских богиња била је међу хомосексуалцима, а многи од њих, иако не сви, пријавили су више сексуалних партнера, додао је.
Клуге је позвао да се не стигматизира одређена популација, рекавши да вирус није "везан ни за једну специфичну групу".
Такође, нагласио је да постоје "ограничене количине вакцина и антивирусних лијекова за мајмунске богиње и ограничени подаци о њиховој употреби".
"Масовна вакцинација се не препоручује нити је потребна у овом тренутку", рекао је Клуге, позивајући земље да не користе приступ "први ја".
(Агенције)
Коментари / 5
Оставите коментарБОБ МАЈМУН РОЦК
16.06.2022 13:19Еееее, а ЂЕ био први кластер
ОДГОВОРИТЕXЛ
16.06.2022 17:57Први кластер био у лабораторији бг
Не Еуропа
16.06.2022 13:27Него Балкан
ОДГОВОРИТЕРе
16.06.2022 16:56Не балкан, у бакинцима је епицентар мајмунизма, а и богиња свих врста!
Оп оп
16.06.2022 19:01Еее ђе највише мајмуна има јел Бриселлл.
ОДГОВОРИТЕ