Десетогодишњица сарадње Кине и земаља ЦИЕ
Пре десет година, када је у Варшави одржан први Самит лидера Кине и земаља Централне и Источне Европе, тешко да је ико од учесника могао да претпостави какви и колики ће бити ефекти новог механизма сарадње, тада познатог и као 16+1.
Свијет 13.04.2022 | 08:17
пише: Др Ивона Лађевац, заменица директора Института за међународну политику и привреду
Будући да се радило о 2012. години, години у којој су се још увек осећали ефекти светске економске кризе из 2008. године, која се одразила не само на појединачне државе, већ и регионалне организације попут Европске уније, државе ЦИЕ су ову нову форму сарадње прихватиле и као могући начин побољшања сопствених економских прилика.
С обзиром на чињеницу да је ова платформа омогућила финансирање великих инфраструктурних пројеката за које у Европи није било могуће обезбедити новац, створени су услови за боље територијално повезивање европских земаља, а тиме и за побољшање њихове међусобне економске размене.
Управо такви су били пројекти аквизиције луке Пиреј, учешће у изградњи аутопутева у Србији и Црној Гори, изградња моста на Пељешцу, у Хрватској, радови на ревитализацији и модернизацији пруге Београд-Будимпешта.
Мада је иницијална замисао Народне Републике Кине, покретача овог новог вида сарадње, била не само да се она сама повеже са земаљама ЦИЕ на билатералном нивоу, већ да се омогући регионално повезивање ових земаља и јачање њихове међусобне сарадње, десет година касније је јасно да се то није остварило.
Појединачно посматрано, све ове земље међусобно имају коректне билатералне односе, али, изузев ретких примера, њихова међусобна сарадња је остала далеко испод онога што је могла да буде. Изузетак представља сарадња Србије и Мађарске.
Ове две земље су успеле да се, упркос тешкоћама са којима су се суочавале, у првом реду Мађарска као чланица Европске уније и која је била највише на удару бриселских критичара у односу на сарадњу са Кином, изборе за право да реализују железнички пројекат модернизације пруге која повезује две престонице.
У години у којој се обележава јубилеј сарадње Кине и земаља ЦИЕ, овај пројекат је достигао једну своју значајну фазу, у потпуности је завршен део пруге који повезује Београд и Нови Сад. У наредној фази следи везивање са Будимпештом чиме ће се грађанима једне и друге престонице омогућити да за само три сата буду у једној од њих.
(БН)
Коментари / 0
Оставите коментар