Увезене количине житарица скупље за 12 милиона КМ

Иако је ове године за два и по мјесеца у БиХ увезена нешто већа количина житарица него прошле године у истом периоду, њена вриједност је већа за преко 12,2 милиона КМ.

Република Српска 12.04.2022 | 07:49
Увезене количине житарица скупље за 12 милиона КМ

Подаци су ово Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, у којима је наведно да је од почетка године па до 11. марта у БиХ увезено 87.801.906 килограма житарица у вриједности од 61,6 милиона КМ

"Лани је увоз за прва три мјесеца износио 86.229.283 килограма у вриједности од 49,4 милиона КМ", казали су из УИО БиХ.

Што се тиче извоза, БиХ је у овој години извезла 5.379.436 килограма житарица у укупној вриједности већој од 3,7 милиона марака.

"Највише смо житарица ове године извезли у Хрватску, потом Италију и Србију", казали су из УИО БиХ и додали да је прошле године укупан извоз житарица из БиХ износио 16.740.897 килограма у вриједности од 7,15 милиона КМ.

Да се сваке године увозе скоро исте количине житарица није изненађење за бх. пољопривреднике, који кажу да је БиХ земља која би могла да буде независна о увозу житарица, барем, како наводе, пшенице.

Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, истиче да не чуди да је вриједност увезених житарица повећана, јер се биљежи рекордна вриједност на берзама.

"Оно што се код нас сада биљежи су нешто веће површине које су засијене пшеницом, али с обзиром на високе цијене минералног ђубрива у вријеме прихране и њихов одређени недостатак, поставља се питање какав ћемо имати принос", казао је Маринковић.

Истиче да је БиХ сигурно земља која може произвести довољне количине пшенице за властите потреба, али и скоро свих осталих врста житарица.

"Треба активирати робне резерве у њиховом пуном капацитету и треба да буде домаћински однос према пољоприведи, односно да обезбиједимо прехрамбену сигурност властитог становништва", казао је Маринковић.

Истиче да је БиХ земља која је оријентисана на увоз, те је, како каже, ова криза идеална прилика да се надлежни дозову памети и да се покрену неке конкретне акције што се тиче пољопривреде.

"Ранијих година смо извозили и то мало што смо могли, по јако ниским цијенана, а увозили по доста вишим", истиче Маринковић. Додао је да БиХ нема никакав план, никаве стратегије, те пољопривредници не само да су незадовољни, него их то и директно погађа. "Свједоци смо у каквом нам је стању аграр када је у питању штета која је проузрокована лошим спољнотрговинским пословањем", истиче Маринковић.

Из Спољнотрговинске коморе БиХ казали су да је вриједност извоза житарица лани износила 24,3 милиона КМ, што је за 33,6 одсто више од извоза у 2020. години, када је износио 18,2 милиона КМ.

"Вриједност увоза житарица у 2021. износила је 222,3 миллиона КМ, што је за 6,7 одсто више од увоза у 2020. години, када је износио 207,8 мил. КМ", казали су из Спољнотровинске коморе БиХ.

(Независне Фото: Илустрација) 

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Србо

12.04.2022 06:44

Тако то раде праве владе , кад је најскупље увози а нема везе што можемо сами произвести бар пшеницу и онако можемо радити шта хоћемо јер не одговара мо ником и не подносимо рачун а Васиљевић ужива у Мајамију.

ОДГОВОРИТЕ
Name

др. макола

12.04.2022 06:59

Пропаде прича о смањењу ПДВ-а, о укидању акциза на гориво, све пропаде а Додигу је витални интерес оцјена компијутерске пимености дјеце на нивоу БиХ, то је страшно шта се ради. Највећи национални интерес је прољетна сјетва, има ли игдје министра пољопривреде, нико ништа не ради, ја не могу да будем паметан куда све ово води?

ОДГОВОРИТЕ
Name

праведан

12.04.2022 09:44

свака цаст на коментар ста се треба десити да народ изадје на улице?! оволике цијен горива за пољопривреднике страсно не мозе се опстати са цијеном горива од 2км гнојиво поскупило 400 посто . наса власт прица тоталне глупости ово висе нема смисла људи су се изгубили у простору!!

Name

Зорица

12.04.2022 08:11

Млинари су род пшенице 2021. откупили и увезли по цијени од 25 до 30 КМ за 100кг. Брашно сада продају по цијени 37КМ (и више) за 25кг. Мекиње су трипут скупље од пшенице. О чему причамо? Ко је угрожен, млинари?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реално

12.04.2022 08:24

Министарство пољопривреде на нивоу БиХ би највише користило Србима. Семберија може хранити читаву БиХ а Бошњаци би радо куповали ту храну, али то није у интересу увозних лобија и можда Србије.

ОДГОВОРИТЕ