Шпанци ће вишак поморанџи употребити за производњу струје!
Шпанци су се досетили веома занимљивог и још једног генијалног начина за употребу горке поморанџе (нараџе) употребиће их за прављење струје. Све поморанџе које не стигну се убрати … које пропадају и труле, планирају искористити за производњу електричне енергије -струје.!
Занимљивости 30.03.2022 | 15:29
Све поморанџе које не стигну се убрати, које пропадају и труле, планирају искористити за производњу електричне енергије -струје.
У пролец́е, ваздух у Севиљи је сладак са мирисом азахара, цвета наранџе, толико имају поморанџе да представља опасност за пешаке и главобољу за градско одељење за чишц́ење.
Јер Севиља је толико богата поморанџама да их не стигну толико ни појести ни извести . Сами шпанци не једу толико ове горке наранџе (врста поморанџе) јер се чешће користе за израду мармеладе и џема, нарочито у Великој Британији које је њихов највећи увозник.
Иначе ова врста поморанџе коју зову “горка поморанџа” је врста наранџе која је на Медитеран, тј. у Шпаију, стигла у 10. веку Зову је још Севиља поморанџе (наранџа) Горке поморанџе, које потичу из Азије, унели су Арапи пре око 1.000 година и добро су се прилагодили јужној шпанској клими.
Иницијална шема коју је покренула фирма “Емасеса”, општинска водоводна компанија, користиц́е 35 тона воц́а за производњу чисте енергије за покретање једног од градских постројења за пречишц́авање воде. Наранџе ц́е иц́и у постојец́и објекат који вец́ производи струју из органске материје. Како поморанџе ферментирају, заробљени метан ц́е се користити за погон генератора то јест, стварање електричне енергије -струје
Надамо се да ц́емо ускоро моц́и да рециклирамо све градске поморанџе“, рекао је Бенигно Лопез, шеф еколошког одељења Емасесе. Да би се то постигло, процењује да би град требало да уложи око 250.000 евра.
“Сок је фруктоза сачињена од веома кратких угљеничних ланаца и енергетски учинак ових угљеничних ланаца током процеса ферментације је веома висок“, рекао је он. “Не ради се само о уштеди новца. Наранџе су проблем за град и ми производимо додатну вредност од отпада.” пише Гардијан
Иако је циљ за сада да се енергија искористи за покретање постројења за пречишц́авање воде, евентуални план је да се вишак електричне енергије врати у мрежу
Тим који стоји иза пројекта тврди да је, с обзиром на огромну количину воц́а које би иначе отишло на депонију или се користило као ђубриво, потенцијал огроман. Кажу да су испитивања показала да ц́е 1.000 кг произвести 50 кВх, што је довољно да пет домова обезбеди струјом за један дан, и израчунавају да ако се све градске поморанџе рециклирају и енергија врати у мрежу, 73.000 домова би могло да се напаја елетричном енергијом -струјом из поморанџи
Ово је само један корак у шпанском плану да се у производњи електричне енергије у потпуности ослони на обновљиве изворе енергије до 2050. године.
(<а хреф="хттпс://занимљивостидана.цом/">Занимљивостидана.цом)
див>
Коментари / 0
Оставите коментар