Закон о 'страним агентима' по америчком или руском узору?

Министар правде Републике Српске Антон Касиповић каже за Радио Слободна Европа (РСЕ) како закључци Народне скупштине обавезују Владу, те да ће Влада размотрити то питање.

Република Српска 06.02.2022 | 20:03
Закон о 'страним агентима' по америчком или руском узору?

Неколико десетина невладиних организација у Републици Српској (РС) могло би се наћи на удару новог закона о финансирању невладиних организација.

Члан Предсједништва БиХ из РС Милорад Додик најавио је, наиме, како ће у Републици Српској ускоро бити донесен закон по узору на Акт о регистрацији страних агената који постоји у Сједињеним Америчким Државама (САД).

То се наводи и у једном од закључака усвојених на сједници парламента Републике Српске 2. фебруара. Народна скупштина Републике Српске затражила је од ентитетске Владе да у парламентарну процедуру упути овај закон. Још није познато шта ће тачно закон прописивати.

Министар правде Републике Српске Антон Касиповић каже за Радио Слободна Европа (РСЕ) како закључци Народне скупштине обавезују Владу, те да ће Влада размотрити то питање.

„По мом размишљању, то је много ближе министарству локалне управе и самоуправе, јер се код тог министарства води и регистар невладиних организација. Могуће је да Влада задужи више министарстава да раде на том закону", рекао је Касиповић, не желећи дати више детаља о закону.

Посланик опозиционе Партије демократског прогреса (ПДП) у парламенту Републике Српске и предсједник скупштинског Одбора за европске интеграције и регионалну сарадњу Игор Црнадак каже да још не зна шта се крије иза тог закључка. Наводи да није упознат ни са радном верзијом закона.

"Чини ми се да је у афекту то све написано и донесено. Сигурно није добро ако се у Републици Српској из ове области донесе закон који је супротан основним принципима како то треба да изгледа у Европској унији (ЕУ)", каже Црнадак за РСЕ.

Он оцјењује да се овим жели увести додатна контрола и притисак на све оне невладине организације (НВО) које имају критичан став и не повлађују актуелном режиму. Додаје да откад је он на челу Одбора, није било предложених законских рјешења које нису била усклађена са европском правном стечевином.

"Ја се надам да Влада то неће ни овај пут урадити, да тамо има довољно одговорних и озбиљних људи који ипак ће барем неки минимум поштовања европских, демократских стандарда испоштовати", поручује Црнадак.

Према наводима америчког Стејт Департмента, америчко право генерално не ограничава инострано финансирање невладиног сектора у Сједињеним Америчким Државама (САД).

Претходни покушаји контроле невладиног сектора у РС

Доношење закона о финансирању невладиних организација није први такав покушај у Републици Српској. Сличан закон је најављиван посљедњи пут у јуну 2018. године, на шта је упозоравао и "Амнестy Интернатионал" у свом извјештају.

Три године раније, током 2015., такође се говорило о усвајању "америчког закона о невладиним организацијама", базираном на ФАРА законском акту, који је предвиђао уплитање државе у рад НВО сектора.

Тим рјешењем било је предвиђено да би НВО за своје активности требало да траже дозволу ентитетског Министарства правде и да им пријављују своје активности.

Ивана Корајлић, извршна директорица "Транспаренцy Интернатионал БиХ" каже за Радио Слободна Европа (РСЕ) како је најављени закон о финансирању невладиних организација (НВО) “покушај окретања кривице на оне који упозоравају на корупцију, са оних који су умијешани у корупцију”.

"Прошли покушаји оваквих закона су пропали и били су повучени из процедуре управо зато што нису у складу ни са основним конвенцијама о људским правима и међународним стандардима, и управо због притиска међународне заједнице и локалне јавности су повучени", каже за Корајлић за РСЕ.

Сједиште Транспаренцy Интернатионала, организације која се бави борбом против корупције широм свијета, је у Њемачкој. Свог огранак има и у БиХ. Регистровани су у Министарству правде БиХ, али им је сједиште у Бањој Луци.

Корајлић каже да ће Транспаренцy наставити са својим послом и ако тај закон буде усвојен.

"Ми ћемо сигурно наставити да радимо као до сад, али то може у великој мјери утицати на рад цивилног друштва и ограничити слободе", упозорава она.

У Босни и Херцеговини, према електронском регистру удружења и фондација, тренутно ради око 25.600 невладиних организација. Од тога је у Републици Српској регистровано више од 7.500. Нема податка колико њих се финансира из иностранства.

Застрашивање неистомишљеника

У Транспаренцy Интернатионалу кажу да се сами залажу за унапређивање постојећих закона и већу транспарентност при финансирању организација цивилног друштва. Проблем настаје, упозорава Корајлић, када надлежни залазе у то шта смију говорити, радити и објављивати.

"Стално се помиње како ће се преписати амерички закон, а заправо се форсира руско рјешење. Да ли то значи – ако се закони односе само на организације које се финансирају из иностранства – да ће се односити и на организације које се финансирају нпр. из Русије, Србије, или неких других земаља које се сматрају пријатељским у односу на земље западне Европе, САД и слично", пита се Корајлић.

За Тању Топић, политичку аналитичарку из Бање Луке, најава доношења закона је "покушај застрашивања неистомишљеника и потврда да овдашњу власт годинама највише жуља невладин сектор".

"Како се налазимо у изборној години, мислим да је овај закључак Народне скупштине најава и припрема безброј нових обојених револуција, свјетских урота, и да ће то бити сада – хватајте непријатеља, стране плаћенике, домаће издајнике, стране агенте – матрица која нас већ деценијама удаљава од демократског свијета", наглашава она, додајући како очекује притисак међународних организација, ако се истраје у намјери да се донесе овај закон.

Истовремено, Дејан Лучка, правник и директор бањалучког Центра за људска права оцјењује да се ради о још једном покушају застрашивања невладиних организација, али да та идеја неће бити реализована.

"Тим најавама се покушава само погодити невладин сектор, док многе државне институције, тј. институције у РС, добијају огромне суме новца управо из иностраних фондова. Ја се увијек питам зашто то онда не ураде са свим институцијама, да било која институција која добије новац из иностранства буде нпр. проглашена 'страном агентуром', како су они то већ раније најављивали", сматра Лучка.

Каква су тренутна законска рјешења?

Питања која се тичу невладиног сектора у Босни и Херцеговини регулишу три закона о удружењима и фондацијама – један државни и два ентитетска.

Закони се примјењују у зависности од тога у којој је институцији организација званично регистрована – државном или федералном Министарству правде, односно Министарству управе и локалне самоуправе РС.

Закон о удружењима и фондацијама Републике Српске, усвојен 2001. а посљедњи пут мијењан 2005. године дефинише шта ове организације смију, а шта не смију да раде – и како се финансирају.

Према члану 3. овог Закона, статут и дјеловање удружења и фондација не могу бити супротни уставном поретку нити усмјерени на његово насилно подривање, распиривање националне, расне и вјерске мржње и нетрпељивост или дискриминацију.

"Циљеви и дјелатност удружења и фондација не могу укључивати ангажовања у предизборној кампањи политичких странака и кандидата, прикупљање средстава за политичке странке и кандидате и финансирање кандидата, односно политичких странака", наводи се у Закону.

Закон регулише и имовину удружења и фондација. Надзор над употребом средстава врши само удружење, али и надлежни републички орган.

Дужни су да воде пословне књиге и подносе финансијске извјештаје.

Рјешења из америчког закона

Закони који се примјењују на све америчке држављане се могу примјенити и на ове организације – као што су рестрикције по питању финансијске помоћи од терористичких организација. Такође постоје ограничења по питању директне финансијске помоћи за политичке кандидате из иностранства.

Закон ФАРА (Фореигн Агентс Регистратион Ацт – Акт о регистрацији страних агената) се односи на сасвим другачија питања од оних која регулишу рад невладиних, непрофитних организација, наводи се на сајту Министарства правде САД-а.

Он је донесен у још 1938. када су се САД бориле са пропагандом на домаћем терену уочи Другог свјетског рата, а касније је претрпио значајне измјене.

Према овом закону, "страни агенти" су појединци који дјелују под директивама из страних држава, а баве се политичким активностима, прикупљају новац или дјелују под наредбом својих претпостављених, у контакту са америчким властима.

У пракси, "агенти" у САД су углавном професионални лобисти које стране земље плаћају да би утицали на америчку спољну политику у питањима која се њих директно тичу.

Европски континентални правни систем функционише на тотално другачији начин него амерички. Зато се рјешења из Америке не могу тек тако лако инкорпорирати у наш правни систем. То су два дијаметрално супротна правна система и два дијаметрално супротна поимања права", истиче Лучка.

Руски закон сасвим нешто друго

Руски закон о такозваном "страним агентима" усвојен је 2012. године и више пута је модификован. Он захтијева од невладиних организација које примају страну помоц́, а за које влада сматра да се баве политичким активностима, да буду регистроване, да се идентификују као "страни агенти" и да се подвргну ревизији.

Измјене закона су већином биле усмјерене на медије финансиране из иностранства.

Руска влада је 2017. године на листу "страних агената" ставила Руски сервис Радио Фрее Еуропе/Радио Либертy (РФЕ/РЛ), шест других сервиса вијести на руском језику РФЕ/РЛ и Цуррент Тиме, медијски пројекат на руском језику који РФЕ/РЛ води у сарадњи са Гласом Америке (ВОА).

Руске и међународне групе за људска права, као и влада САД и Европска унија (ЕУ) оптужиле су руску владу да користи закон о "страним агентима" како би сузбили неслагања и политичке противнике.

"Постоје многи огранци ТИ у свијету који су под огромним притиском и чији је рад угрожен управо због оваквих рестриктивних, аутократских закона и режима. У Русији још увијек је активан ТИ и дјелује али су у врло тешкој позицији и под огромним притисцима", истиче Корајлић из Транспаренцy Интернатионала БиХ.

Тања Топић додаје да су и ранији нацрти закона у Републици Српској јасно указивали склоност ка руском моделу.

"Он је јасно означавао све запосленике који раде за међународне организације страним агентима, и то је једна врста етикете која је заправо недопустива за БиХ која се настоји трансформисати у једно демократско друштво", оцјењује Топић.

Још увијек није познато када ће Влада РС доставити ентитетском парламенту нацрт закона о финансирању невладиних организација.

(РСЕ

Коментари / 10

Оставите коментар
Name

Славко

06.02.2022 19:17

Јеб..а ,кад се донесе закон кад се крене које спијо цијело вријеме,мораце влада да уведе хедан дан нерадни као на цетињу талијани кад су имали огласно таблу данас не примамо спијуне,сви цемо бити на удару и списку сједне или друге стране?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ипе

06.02.2022 21:52

Ма ништа за "ситну боранију" се не секирај,Додик зна тачно ко су чланови "западни сила",прошао је Додик ту школу на почетку своје каријере,"дашак свјежег вјетра са Балкана",још као реформиста представљен народу. Сад само да их отјера из РС-а и његов феуд,властела на челу са Додиковом фамилијом и кумовима.

Name

ц

07.02.2022 06:33

Оно што вама одговара пратите Американце, Русе, а оно што вам смета узмите неки закон из предграђа Лакташа. На путу сте да се посвађате са цијелим напредним свијетим.

Name

Ре

07.02.2022 10:27

Ово је гори режим од Сјеверне Кореје.

Name

Тх

06.02.2022 19:38

Агенти и агенси ... Увијек једно те исто ... Ниста ваљано ... А тек теле и тор ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

0808

07.02.2022 00:41

Додик је рекао на задњој сједници јасно и гласно да це побиједити на изборима знаци у нецију помоц се узда дал су то невладине организације или несто друго

Name

Уб

07.02.2022 07:41

Ко воли ову владу и чл.председништва и несрпску председница. Пљачкаше асоцијалне

Name

Новци говоре,уста...

06.02.2022 21:42

Баш смо им интересантни и баш им је тешко са нама манипулисати ако им је то у интересу.Њихове узде су кредитне линије и враћање раније узетих,какви агенти какви бакрачи.Паре причају...

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТРЕБА ЋУТАТИ

07.02.2022 07:52

ВЛАСТ КРОЈИ КАПУ ПО СВОЈОЈ МЈЕРИ,НАМА "ЛИЈЕПО",УМИРЕМО ОД "ЉЕПОТЕ".ШТА И ЧЕМУ КОМЕНТАРИ???

ОДГОВОРИТЕ
Name

Приједор

07.02.2022 09:54

И треба такав закон

ОДГОВОРИТЕ